Lyžování v Itálii

Moře i hory

Pro nemalou část turistů je Itálie synonymem letní dovolené, dlouhých písečných pláží a vyhřátého moře. A není se vůbec co divit. Poloha Itálie na jihu Evropy ji k takové úloze víceméně předurčila. Ovšem italský sever, do něhož zasahují svým východním cípem Alpy, je vyhlášen i jako lyžařská destinace. Dolomity na východě, stejně jako vrcholky Alp v severozápadní části Itálie, lákají milovníky lyžování a dalších zimních sportů již několik desetiletí. Mezi zájemci o lyžování v Itálii samozřejmě nechybí ani Češi.

Slunce a sníh v italských Alpách

Italský sever

Italské Alpy se táhnou podél severní hranice země v délce přes 500 kilometrů. Mezi zdejšími, ostře řezanými, vrcholky jsou pak rozesety desítky lyžařských areálů a středisek. Lyžovat v severní Itálii můžete jak ve vyhlášených lyžařských oblastech s prvotřídní lyžařskou infrastrukturou, tak i v menších a příjemných skiareálech s rodinnou atmosférou. Povětšinou slunečné počasí, dokonale upravené sjezdovky, kvalitní ubytování a překrásné horské scenérie lákají na lyžování do severní části Itálie turisty z nejrůznějších koutů Evropy.

Terény pro každého

Možnosti lyžování v Itálii jsou skutečně široké. Na své si tady přijde opravdu každý. Vůbec nezáleží na tom, zda patříte mezi začátečníky, rekreační lyžaře nebo zkušené jezdce. Rozmanitost lyžařských terénů v Itálii uspokojí každého. Obecně lze ale říci, že většina sjezdovek v italských Alpách patří mezi lehké až středně náročné. To, v kombinaci s takřka legendární péčí o sjezdovky, jež jsou každé ráno dokonale upraveny, předurčuje Itálii coby destinaci pro ideální rodinnou zimní dovolenou.

Údolí Val Gardena

Příkladná péče

Podobně jako v Alpách v Rakousku nebo ve Francii, i v Itálii se místním snaží o to, aby byli návštěvníci zdejších lyžařských středisek maximálně spokojeni. Neustálá modernizace lyžařských areálů a přátelská atmosféra jsou jedněmi z hlavních důvodů, proč na lyžování do Itálie cestují turisté často opakovaně.

Dolomity

Nejnavštěvovanějším regionem v italské části Alp je jejich východní část. Pro ni se vžil název Dolomity. Dolomity se rozkládají směrem na východ od Bolzana a ohraničují je řeky Piava a Rienza. Celkem Dolomity zasahují na území tří italských provincií Bolzano Trento a Belluno. Oblast je atraktivní především v zimě. Ovšem i během léta sem cestují turisté, aby si užili zdejší jedinečnou atmosféru. Nejvyšším vrcholem Dolomit je masiv Marmolada, jenž se šplhá do nadmořské výšky 3.343 metrů.

Vrcholy Dolomit

Dolomiti Superski

Právě v Dolomitech je také k nalezení největší italská lyžařská oblast s názvem Dolomiti Superski. Ačkoliv Italové nejsou tak známí snahou zakomponovat jednotlivé skiareály do větších lyžařských celků, oblast Dolomiti Superski je svým způsobem výjimkou. Tento lyžařský komplex zahrnuje celkem 12 lyžařských středisek. Dolomiti Superski skipas umožňuje svým držitelů lyžovat na více než 1.200 kilometrech sjezdovek nejrůznějších délek, profilů i stupňů obtížnosti. O dopravu sem v oblasti starají více než čtyři stovky moderních lanovek a vleků.

Sella Ronda

Není bez zajímavosti, že součástí Dolomiti Superski je i známý lyžařský okruh Sella Ronda. Ten je fakticky tvořen čtyřmi propojenými oblastmi. Těmi jsou údolí Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa a lyžařské středisko Arabba. Prostřednictvím zdejších lanovek a vleků je možné masiv Sella objet na lyžích. Celkem zahrnujeme Sella Ronda bezmála tři stovky sjezdovek. Jejich celková délka přesahuje 400 kilometrů. Sella Ronda byla jedním z prvních lyžařských okruhů nejen v Itálii, ale dokonce v celých Alpách. Do provozu byla uvedena již v 70. letech minulého století. A od té doby její obliba mezi lyžaři neustále stoupá.

Cortina d'Ampezzo

Italské Alpy

Nejnavštěvovanější lyžařskou oblastí v regionu Italských Alp je pak údolí Alta Valtellina. Milovníci vína jej budou pravděpodobně znát díky zdejším jedinečným odrůdám. Ovšem lyžaři si tuto část Itálie spojí spíše s zdejším lyžařským střediskem. Přes 200 kilometrů sjezdovek a 100 kilometrů běžeckých tratí dělají z údolí Alta Valtellina ideální zimní destinaci jak pro sjezdaře, tak i běžkaře. Další známé lyžařské oblasti v Italských Dolomitech jsou pak Aprica, Sestriere a Via Lattea. Populární Mléčná dráha sdružuje několik menších lyžařských areálů do jednoho velkého.

Menší střediska

Orientace Itálie na lyžování je trošku odlišná než třeba v případě Rakouska. Italové se nesnaží za každou cenu zprovoznit co největší počet sjezdovek. Ani se nesoustředí na schopnost obsloužit co největší množství lyžařů. O většině italských zimních středisek se dá konstatovat, že jsou vesměs malá, útulná a přehledná. Pochopitelně existují výjimky. Ovšem rušných lyžařských oblastí není v Itálii zdaleka tolik jako třeba v sousedním Rakousku.

Horská chata v oblasti Alpe di Siusi

Spousta slunce

Lyžaři si oblíbili Itálii i kvůli zdejšímu počasí. Právě na území Itálie se totiž nachází nejvíce sjezdovek z celých Alp, orientovaný směrem na jih. Navíc italské skiareály leží o cca. 100 kilometrů jižněji než třeba ty rakouské. To je důvodem, proč si do italských Alp a Dolomit jezdí lyžaři užít slunce a modré oblohy. Teploty během zimy tady bývají příjemnější než třeba ve Švýcarsku nebo ve Francii. A sluníčko na modré obloze dodává lyžování další rozměr. Jistým rizikem je nedostatek sněhu v důsledku vyšších teplot. Ovšem Itálie je i na tuto alternativu připravená. Zasněžovací zařízení se postarají o dostatek umělého sněhu v případě, že příroda bude s přirozeným sněhem šetřit.

Kam jezdí Češi?

Čeští lyžaři si nejvíce oblíbili střediska v severovýchodní části země. Tato skutečnost je celkem pochopitelné. K České republice leží tato část Itálie nejblíže. Nejvíce českých sjezdařů tak můžete potkat na svazích Dolomit a v již zmíněném údolí Alta Valtellina. Pokud bychom měli zmínit konkrétní střediska, která Češi volí k lyžování v Itálii nejčastěji, pak jde o Val di Fiemme, Kronplatz. Obereggen nebo Alta Pusteria (Hochpustertal).

Lyžařské středisko Livigno

Příjemné ceny

Itálie je známá nejen svou péčí o sjezdovky a jejich neustálou úpravou, ale také kvalitním ubytováním a vynikající kuchyní. Obecně se dá říci, že jak ubytování, tak i samotné lyžování, stojí v Itálii o něco méně než třeba v Rakousku či ve Francii. Do Itálie, byť leží od České republiky vzdálená o několik hodin jízdy dále než třeba skiareály rakouské, jezdí Češi rádi i kvůli příjemným cenám.

Rodinná dovolená

Jak již bylo zmíněno dříve, Itálie je ideální zimní destinací pro rodiny s dětmi. Vzhledem ke skutečnosti, že většina italských sjezdovek je co do technické obtížnosti lehká až středně těžká, skvělé lyžování si tady užiji dospělí, co se chystají do prvních lyžařských obloučků zasvětit své ratolesti. Itálie je navíc známá skutečností, že se místní provozovatelé sjezdovek, lanovek a další zařízení dětem příkladně věnují. Vedle nejrůznějších lyžařských škol a školiček mají k dispozici četné dětské areály. Rodiče jistě ocení i vstřícnou cenovou politiku vůči dětem, kdy v mnoha případech děti platí jen symbolické ceny nebo lyžují dokonce zcela zdarma.

Údolí Val di Fassa

Gastronomie

Daleko za hranicemi Itálie je známá italská kuchyně. Ta již tak nějak neodmyslitelně patří i k zimním pobytů v Itálii. Kromě možnosti stravovat se v samotných ubytovacích zařízení, zejména pokud jde o hotely, se turisté rádi vydávají ochutnat něco z italské gastronomie do restaurací a pizzerii mimo svůj objekt. Pizza, těstoviny, rafinované sladkosti a vynikající víno proslavily Itálii po celém světě. A byla by škoda během pobytu v Itálii aspoň neochutnat něco z typicky italských pokrmů.

Après - ski

Italové jsou taktéž známí svou vášní pro après - ski. Tato zábava po lyžování je v Itálii velice oblíbená a spousta lyžařů ji již považuje za neoddělitelnou součást pobytu v Alpách. Horské chaty se slunečními terasami podél sjezdovek, či jen jednoduché bary pod slunečníkem a diskotéky pod otevřeným nebem se postarají o dobrou zábavu poté, co svůj provoz ukončí lanovky, ovšem stále je ještě brzo vracet se na ubytování. A k pořádnému après - ski patří i něco na zahřátí. V Itálii pochopitelně zcela jasně dominuje legendární Bombardino.

Horské štíty nad Cortinou

Relaxace

Je celkem logické, že po náročném dni, stráveném na italských sjezdovkách, je třeba se věnovat i odpovídajícímu odpočinku. V italských lyžařských střediscích tak mají jejich návštěvníci možnost navštívit nejrůznější bazény, wellness centra nebo lázeňská zařízení. Není výjimkou, v že některé wellness služby poskytují i samotné hotely. Možnost jít si po lyžování zaplavat, zajít do sauny nebo se nechat namasírovat určitě využije spousta lyžařů tak, aby mohli následující den opět nastoupit na lyžování v plné síle.

Itálie za to stojí

I když je to z České republiky na lyžování do Itálie dále než do Rakouska, cesta za to určitě stojí. Italové jsou známí svou pohostinností a vstřícností vůči zahraničním návštěvníkům. Pokud vám tato zkušenost ještě chybí, určitě lyžování v Itálii vyzkoušejte. A pokud patříte mezi turisty, kteří do italských Alp a Dolomit jezdí pravidelně, bezpochyby nám dáte za pravdu, že Itálie má své osobité kouzlo. A jedním ze skvělých způsobů, jak je na vlastní kůži poznat, je právě navštívit Itálii v zimě a zalyžovat si ve zdejších střediscích.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.