St. Moritz

Historie i současnost

St. Moritz, česky Svatý Mořic, je slavné a exkluzivní lyžařské středisko, které najdete jihovýchodní části švýcarských Alp nedaleko hranice s Itálií. Obec leží v kantonu Graubünden a je známá svou krásnou okolní přírodou, luxusními hotely a bohatou historií. Taktéž není bez zajímavosti, že St. Moritz je jedním z nejstarších a nejprestižnějších lyžařských středisek v celém Švýcarsku.

Vesničku St. Moritz, rozkládající se na břehu jezera St. Moritzer See, lemují až 3.000 metrů vysoké hory. Těm vévodí 3.067 metrů vysoký Piz Nair. Jejich svahy nabízejí příznivcům sjezdového lyžování až neuvěřitelné možnosti k provozování jejich oblíbeného sportu. V těsné blízkosti lyžařského střediska najdete nespočet sjezdových tratí různých obtížností i délek, které uspokojí přání i potřeba každého sjezdaře. V St. Moritz se bude líbit jak začátečníkům, tak i pokročilým lyžařům. Pro nadšence do lyžování ve volném terénu jsou zde též pestré možnosti jízdy i mimo značené trasy. Na nich si freerideři vychutnají dokonalý adrenalinový zážitek.

Dobrou zprávou pro všechny turisty, kteří se chystají strávit svou zimní dovolenou ve Švýcarsku právě v oblasti St. Moritz, je skutečnost, že toto zimní středisko nenabízí pouze skvělé podmínky ke sjezdovému lyžování. Můžete se těšit i na spoustu dalších aktivit. Městečko je též známé svými lázeňskými zařízeními, kde si jejich návštěvníci mohou dokonale odpočinout a zrelaxovat po namáhavém dni, stráveném na svazích. Mimochodem historie lázeňství v St. Moritz sahá více než 3.500 let do minulosti!

Nejen lyže

Kromě sjezdového lyžování nabízí St. Moritz i další možnosti, jak během zimy aktivně odpočívat na čerstvém vzduchu. Můžete si kupříkladu vychutnat bruslení pod širým nebem na zamrzlé hladině jezera St. Moritzer See. A pokud byste měli zájem, dokonce sedá tento sport vyzkoušet i na speciálně upravené dráze.

Lyžařské středisko St. Moritz je celosvětově proslulé svými prestižními sportovními událostmi a závody. Důkazem o kvalitě jeho sjezdových tratí budiž konstatování, že bylo hostitelem Zimních olympijských her. A to hned dvakrát, v letech 1928 a 1948. Jeho prvotřídní renomé mezi sportovci i fanoušky z celého světa tak slaví už téměř jedno století. Průběžně se zde také konají různé mezinárodní soutěže například ve skialpinismu, ledním hokeji či curlingu.

Všechny tyto faktory dělají ze St. Moritz jedno z nejexkluzivnějších lyžařských středisek na světě. Ať už si přejete strávit aktivní dovolenou na zdejších sjezdovkách, užít si odpočinek v luxusním lázeňském centru nebo sledovat nějakou prestižní soutěž, St. Moritz nabízí téměř nepřeberné možnosti pro každého ze svých návštěvníků.

Sjezdové terény

Jak již bylo zmíněno výše, St. Moritz nabízí soustu známých a oblíbených sjezdovek lyžařům všech úrovní dovedností i fyzické zdatnosti. K nejznámějším sjezdovkám tu patří tratě ve skiareálu Corviglia. Tato oblast, jejíž sjezdovka se vinou z 2.486 metrů vysokého stejnojmenného vrcholu, je jednou z nejpopulárnějších v okolí St. Moritzu. Zdejší tratě, sahající od nenáročných modrých sjezdovek až po těžké a obtížné černé pisty, nabízí široké spektrum vyžití každému. Sjezdovky jsou pravidelně dobře udržované a připravené k ideálnímu lyžování. Corviglia je také známá svými panoramatickými výhledy na okolní vrcholy Alp.

Dalším oblíbeným místem je Munt da San Murezzan na svazích Piz Nair. Na více než 1.700 metrech délky tady lyžaři klesnou o více než půl kilometru. Sjezdovky jsou tedy vhodné spíše pro zdatné a zkušené jezdce. Kdo by si na zdejší černé a červené tratě netroufal, může se dolů dostat po modrých sjezdovkách přes Corviglii. Tajným tipem zasvěcenců je pak údolí Val Schlattain. Od St. Moritz leží nejdále, ale zase si tady zalyžujete s minimem dalších lyžujících na sjezdovkách. A když budete chtít, můžete odtud sjet až dolů do obce Celerina.

Absence ledovce

St. Moritz sice nemá ledovcový areál, ale vrchol Piz Nair je jeho plnohodnotnou náhradou. Hora je, vzhledem k dostupnosti lanovkou, dobrým a oblíbeným výchozím bodem k túrám do okolních průsmyků a na blízké vrcholy. Po výjezdu lanovkou se turistům nabízí krásný výhled na krajinu Engadinských jezer. Piz Nair je součástí Albulsých Alp a na lyžích odtud můžete sjet přes údolí Schlattain a skiareál Marguns až do Celeriny. Oblast je taktéž protkána hustou sítí turistických stezek.

Nejbližším opravdovým ledovcem je asi 20 kilometrů vzdálená Diavolezza.

Ubytování

Zimní středisko St. Moritzu se může pyšnit širokou nabídkou ubytování pro lyžaře. Každý si může vybrat hotel, apartmán či penzion, jenž bude odpovídat právě jeho preferencím a rozpočtu. Ve vesnici najdete i třeba luxusní pětihvězdičkové hotely s prvotřídními službami a dobře vybavenými wellness centry. Tyto ubytovací kapacity nabízejí svým hostům komfortní a elegantní pokoje, často s nádherným panoramatickým výhledem na okolní hory. Kromě toho ale můžete pochopitelně bydlet i v menších hotelech a penzionech, které poskytují příjemné ubytování za dostupnější ceny.

Pro větší skupiny přátel či jedince, kteří preferují vlastní stravování či rodinnou atmosféru, jsou v St. Moritz k dispozici i apartmány a chaty. Ty je možno si pronajmout buď přímo v obci, nebo jejím okolí. Tyto možnosti ubytování často disponují plně vybavenými kuchyněmi a velkoryse řešenými obytnými prostory, přispívající k pohodlí hostů.

St. Moritz je ovšem též vyhlášený svou pestrou nabídkou exkluzivních chaletů. Ty jsou ideálním místem k ubytování lyžařů, hledajících soukromí a luxusní prostředí. Tato stylizovaná horská ubytování nabízejí pohodlí domova spolu s prvotřídním servisem.

Komu by se zdál samotný St. Moritz příliš drahý, je dobré vědět, že tady existuje i možnost levnějšího ubytování. Kupříkladu v nedalekých vesnicích, jako je Pontresina. Ta leží asi 6 kilometrů od St. Moritz a je snadno dostupná po silnici 27. Tyto vesnice dále od střediska nabízejí klidnější prostředí a přístup ke stejným horským terénům a lyžařským tratím jako samotný St. Moritz.

Region nabízí bohatou škálu možností ubytování lyžařům různého vkusu i rozpočtu. Je tedy jisté, že si tady každý návštěvník najde to, co potřebuje k příjemnému prožití dokonalé lyžařské dovolené.

Další aktivity

V zimě je St. Moritz atraktivní turistickou destinací nejen kvůli lyžování, ale nabízí též řadu zajímavých aktivit a atrakcí. Doporučit lze v každém případě návštěvu muzea Engadiner. Toto muzeum je určitě zajímavým místem pro všechny, kdo se chce dozvědět více o historii a kultuře regionu Engadinu. Muzeum vystavuje různé expozice a sbírky umění, vidět tady můžete místní artefakty i historické předměty.

Zajímavostí St. Moritz je i Cresta Run. Odvážným jedincům se nabízí možnost vyzkoušet si sjezd na bobech po této slavné dráze. Cresta Run patří mezi nejstarší a nejnáročnější bobové dráhy na světě a je otevřena veřejnosti za předpokladu splnění určitých podmínek. A pokud máte rádi netradiční sporty, můžete si zahrát curling. Tato tradiční hra je v St. Moritz oblíbená a dá se vyzkoušet třeba na zamrzlé hladině jezera St. Moritzer See.

A pokud nemáte rádi extrémní sporty, St. Moritz nabízí třeba také spoustu možností k nádherným zimním procházkám a pěší turistice v okolních horách. Čeká tu na vás spousta dobře značených tras pro pohodlné túry na sněžnicích, které vám umožní objevit krásu alpské krajiny. Nebo se vydejte na zamrzlé jezero St. Moritzer See a užijte si bruslení či hokej se svými přáteli nebo rodinou.

Odpočinek

Po dni, plném fyzicky náročných aktivit, si dopřejte odpočinek ve wellness centrech a lázních. Mnoho luxusních hotelů v St. Moritzu nabízí širokou škálu lázeňských procedur jako jsou masáže, sauny a vířivky. Ty vám pomohou zbavit se únavy po těžké fyzické aktivitě. St. Moritz je ovšem také známý coby metropole módy. Takže pokud máte rádi nakupování a dostatek finančních prostředků, určitě se vyplatí navštívit zdejší butiky a obchody s prestižními značkami.

To vše jsou však pouze některé z možností, jak si v zimě užít St. Moritz i bez lyžování. Bez ohledu na váš vkus či preference tady samozřejmě najdete i další aktivity, které můžete v těchto alpských končinách objevit a vyzkoušet.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.