Kronplatz

Nedaleko Brunecku

Kronplatz, italsky Plan de Corones, je jedním z nejvýznamnějších a také nejoblíbenějších lyžařských středisek v Itálii. Rozkládá se v jižní části Tyrolska, konkrétně v provincii Bolzano. K nebi se tento vrchol zvedá jižně od městečka Bruneck. Z České republiky je skiareál Kronplatz dobře dostupný vlastním vozem přes Rakousko a Brennerský průsmyk. V současnosti je Plan de Corones propojen přes vesničku St. Vigil (italsky San Vigilio) s vrcholkem Piz de Plaies. Z něho s pak dá na lyžích dostat až do St. Martin in Thurn (San Martino in Badia).

Vrcholek Plan de Corones je daleko za hranicemi samotné Itálei dobře známý svými prvotřídními sjezdovkami. Jedinečný lyžařský zážitek tady doplňuje moderní infrastruktura a nádherný panoramatický výhled na okolní vrcholky Dolomity. Vrchol hory Kronplatz leží ve výšce kolem 2.275 metrů nad mořem. Tato hodnota zaručuje vyznavačům sjezdového lyžování příznivé sněhové podmínky po celou zimní sezónu.

Svým návštěvníkům nabízí lyžařské středisko Plan de Corones širokou a pestrou škálu sjezdovek nejrůznějších obtížností, profilů i délek. Svou oblíbenou trať si tady najdou všechny výkonnostní i dovednostní úrovně lyžařů a snowboardistů. Celková délka sjezdových tratí na Kronplatzu činí více než 120 kilometrů. Toto číslo zahrnuje jak technicky nenáročné, modře značené sjezdovky, vhodné k lyžování začátečníků a rodin s dětmi, tak i náročné trasy, na kterých se budou dobře bavit pokročilí lyžaři.

Infrastruktura na úrovni

Skiareál Kronplatz je vybaven moderními lyžařskými lanovkami a vleky, které pohodlně a především rychle dopraví sjezdaře na vrchol. Rychlost lanovek na Plan de Corones minimalizuje čas, strávený ve frontách. Což je jeden z hlavních atributů, který rozhoduje o celkové spokojenosti s lyžařským areálem z pohledu jeho návštěvníků. Kupříkladu nejmodernější lanovka Kronplatz 2000 přepraví lyžaře z okraje vesničky Reischach (italsky Riscone) až na vrchol Plan de Corones za méně než 5 minut. Cestující za tu dobu urazí vzdálenost více než 4 kilometry a celkové převýšení činí přes 1.300 metrů.

Na vrcholu Kronplatzu se nachází stylový horská komplex s několika restauracemi a ubytovacími zařízeními, v nichž můžete během lyžování doplnit energii nebo si příjemně odpočinout. Jeho dominantou je obrovský zvon s názvem Concordia 2.000. Z tohoto místa se lyžaři následně mohou spustit, s výjimkou západní strany hory, po upravených sjezdovkách všemi směry zpět do údolí. Jedincům, kteří si na svahu chtějí vychutnat ještě více dobrodružství než to, které umožňuje zažít sjezdové lyžování, nabízí Kronplatz také snowpark se spoustou atrakcí a překážek. Park si získal oblibu hlavně mezi snowboardery a freestylisty.

Výše zmíněné skutečnosti ale rozhodně neznamenají, že by byl Plan de Corones lyžařským areálem, v němž se bude líbit výhradně zdatnějším a zkušenějším jezdcům. Na východ, směrem na obec Olang (italsky Valdaora) se vine hned několik prostorných modrých tratí s mírným sklonem. Tady se bude líbit začínajícím sjezdařům a rodinám s dětmi. Ty sem míří především kvůli velké dětské aréně s lyžařskou školou a bezpečným dětským prostorem.

Nejen lyžování

Jedinečnost lyžařského střediska Kronplatz spočívá, mimo jiné, i v tom, že si tady mohou návštěvníci západní části Dolomit užít nejen tradiční alpské lyžování, ale i další populární zimní aktivity. K těm nejoblíbenějším se řadí běžecké lyžování, skialpinismus, zimní pěší turistika a další zimní sporty.

Jednici, hledající odpočinek po náročném dni, stráveném na úbočí Plan de Corones, se mohou těšit na pestrou škálu míst, kde se dá efektivně odpočívat a relaxovat. V okolí vrcholu Kronplatz se totiž nachází dostatek možností k regeneraci a relaxaci. Můžete si tady užít kupříkladu dobře vybavená wellness centra s bazény, saunami a masážemi. A nebo se postavte k odpočinku z jiného úhlu a projděte se třeba uličkami blízkého Brunecku, či se vydejte na prohlídku necelých 40 kilometrů vzdáleného Brixenu.

Je třeba říci, že Kronplatz je oblíbenou destinací nejen mezi návštěvníky ze zahraničí, ale i místními obyvateli. Nabízí prvotřídní lyžování a zábavu pro jednotlivce, páry i celé rodiny. To vše v malebném prostředí italských Alp.

Kam se vydat?

Na Kronplatzu najdete hned několik sjezdovek, jež jsou oblíbené nejen mezi lyžaři, ale třeba i snowboardisty a skialpinisty. Plan de Corones je jedním z mála lyžařských středisek v italských Alpách, které se mohou pyšnit hned 5 černými, technicky náročnými sjezdovkami. Těmi jsou Erta, Herrnegg, Piculin, Pre da Peres a Sylvester. Nejdelší z nich je Herrnegg, jehož délka přesahuje 5 kilomterů. Zdejší Černá pětka není pro slabé povahy. Jejich sklon je vhodný pro skutečně zkušené lyžaře.

Údajně nejhezčí černou tratí na Plan de Corone je Sylvester. Jde o širokou černou sjezdovku, kterou na lyžařské mapě najdete pod číslem 1. Z vrcholu vás svede až do Reischachu. Během jízdy nabízí sjezdařům krásné výhledy nejen na Bruneck, ale i poutavou okolní krajinu. Trať je žádnou volbou mezi středně pokročilými až zkušenými lyžaři. Společný začátek a dojezd sdílí trať Sylvester s další černou sjezdovkou Herrnegg. Ta má na lyžařské mapě přiděleno číslo 4.

St. Vigil

Trochu přehlíženou částí lyžařské oblasti Kronplatz jsou sjezdovky nad St. Vigil in Enneberg (italsky San Vigilio di Marebbe). Ale právě tady najdete kupříkladu trať Miara, která vás svede na okraj vesničky St. Vigil. Mezi lyžaři má pověst jedné z nejznámějších a nejpříjemnějších lyžařských terénů na Plan de Corones. Miara je dostatečně široká sjezdovka, kterou si mohou užít lyžaři s různými úrovněmi dovedností.

V oblasti nad St. Vigil se můžete svézt i na trati Piculin. I tato 2 kilometry dlouhá a strmá, černě značená, sjezdovka se řadí k populárním a oblíbeným trasám v lyžařské oblasti Kronplatz. Sjezdařům může nabídnou překrásné výhledy na okolní hory a je vhodná spíše pro pokročilé lyžaře, kteří hledají výzvu.

Výše uvedené sjezdovky jsou však pouze některými z mnoha zajímavých možností, jak si na Kronplatzu užít prvotřídní lyžování. Bez ohledu na to, zda patříte k začátečníkům, středně pokročilým či zkušeným lyžařům, na Plan de Corones si vždy najdete tratě, odpovídající vašim sjezdařským dovednostem a preferencím.

Ledovec

V blízkosti vrcholu Kronplatzu se nenachází žádný ledovec, na kterém by si mohli lyžaři prodloužit zimní sezónu. Výška 2.275 metrů nad mořskou hladinou samotného Plan de Corones je však dostatečnou zárukou, že se tady bude na dostatečné pokrývce přírodního sněhu lyžovat od podzimu až do pozdního jara.

Kde se ubytovat?

Celá oblast v okolí hory Kronplatz je vyhlášená rozmanitou nabídku ubytování. Z desítek nejrůznějších ubytovacích kapacit, které jsou tu nabízeny, si vybere každý. Ubytovací možnosti jsou tady skutečně pestré a vyhoví nejrůznějším preferencím i rozpočtům. Jak v těsné blízkosti lyžařského areálu, tak i ve vzdálenějším okolí, najdete dobře vybavené ubytovací kapacity různých cenových úrovních. Bydlet můžete v širokém spektru objektů, od luxusních wellness hotelů po rodinné hotýlky a penziony. Oblast je též vyhlášená dobrou dostupností privátních apartmánů a chalup. Toto ubytování volí jedinci, preferující větší soukromí či svobodu v možnosti přizpůsobit si pobyt dle svého.

V okolních vesnicích, rozesetých na úpatí Plan de Corones, jakými jsou kupříkladu Olang (italsky Valdaora), Perca (italsky Percha), Bruneck a další, na vás čekají další možnosti ubytování. Od malých rodinných penzionů po moderní apartmány a horské chaty. Nemálo z těchto ubytovacích zařízení nabízí vybavené kuchyně, které umožňují vařit ve vlastním prostoru.

Stále je co dělat

Pokud se rozhodnete strávit svou zimní dovolenou v Itálii v lyžařské oblasti Kronplatz či jejím okolí, můžete se těšit na spoustu volnočasových aktivit, jimž se tu můžete věnovat. Tou nejčastěji provozovanou činností je tu v zimě samozřejmě lyžování a snowboarding. Vždyť Plan de Corones je jedním z největších lyžařských středisek v celé Itálii. Příznivcům sjezdového lyžování nabízí přes 120 kilometrů sjezdovek. Moderní lanovky a vleky pak zajistí pohodlnou přepravu sjezdařů vzhůru.

Komu by bylo klasické sjezdové lyžování málo, může se na Kronplatzu vydat do zdejšího perfektně udržovaného snowparku. Ten najdete mezi sjezdovkami Plateau a Belvedere v nadmořské výšce 2.250 metrů. Díky své jihovýchodní orientaci si tady každý užije spoustu slunce. Park je dobře vybavený a postará se o hodiny skvělé zábavy všem milovníkům freestylové lyžování a snowboardingu. Těšit se můžete na různé překážky, skoky a raily.

Lyžařům nabízí noc na Kronplatzu jedinečnou atmosféru. Mohou si tady totiž zalyžovat na uměle osvětlených sjezdovkách. Silné reflektory podél nich umožňují lyžovat i po západu slunce.

Zábava mimo sjezdovky

Ne vše se však na Plan de Corones a nejbližším okolí točí okolo sjezdovek. Je možno si tady vychutnat i spoustu další zimní zábavy. Milovníci přírody a aktivního tady s oblibou podnikají pěší túry ve sněhu po značených stezkách. Nebo se vydejte na výlet na sněžnicích. Při obou aktivitách si budete moci dokonale užít krásy zdejší alpské krajiny. V regionu je též v provozu několik tras k jízdě na saních. Sáňkování je další zábavnou aktivitou pro celou rodinu, kterou je možno během vašeho pobytu vyzkoušet.

Zajímáte se o historii? Pak určitě navštivte městečko Bruneck. Dominantou Brunecku je zámek, který zde stál již na konci 13. století. V roce 2011 bylo v prostorách zámku otevřeno muzeum horolezce Reinholda Messnera. Dále můžete na výletě v Brunecku obdivovat jeho malebnou architekturu, muzea a tradiční trhy.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.