Madonna di Campiglio

Dlouhá tradice

Madonna di Campiglio je prestižním lyžařským střediskem, které najdete v italských Alpách, konkrétně v provincii Trento. Jde o jednu z nejznámějších (a také nejoblíbenějších) lyžařských lokalit nejen v Itálii, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Její takřka ideální poloha uprostřed Dolomit umožňuje lyžařům vychutnat si až neuvěřitelné panoramatické výhledy do okolí a úchvatnou přírodu této části Itálie. Madonna di Campiglio leží v nadmořské výšce kolem 1.550 metrů a nabízí rozmanité terény pro každou úroveň lyžování.

Svahy Madonny di Campiglio jsou, stejně jako v dalších skiareálech v Itálii, pečlivě a dobře udržovány. Celkem se v Madonně můžete svézt na více než 150 kilometrech sjezdovek nejrůznějších profilů, délek a stupňů obtížnosti. Síť rychlých a pohodlných lanovek a lyžařských vleků umožňuje sjezdařům rychlé a snadné přesouvání se mezi různými částmi střediska. Ve skiareálu Madonna di Campiglio leží nejvýše položené pláně na Passo Grosté. Díky výšce 2.444 metrů je toto severozápadně orientované sedlo místem, kde leží dostatečná pokrývka přírodního sněhu po celou zimní sezónu. Pokud se vypravíte na lyžování právě do této části skiareálu, budete se moci kochat okolním nádherným horským prostředím.

Světový význam

O skutečnosti, že Madonna di Campiglio je skutečně lyžařským střediskem světového formátu, svědčí skutečnost, že v minulosti již hostila celou řadu prestižních mezinárodních soutěží v alpském lyžování. K těm nejvýznamnějším patřily a patří závody Světového poháru v alpském lyžování. Ovšem středisko je známé svou dlouhou tradicí v pořádání i dalších významných sportovních akcí.

Lyžařská oblast Madonna di Campiglio nabízí svým návštěvníkům nejen skvělé podmínky pro sjezdové lyžování, ale též široké možnosti lyžování ve volném terénu, snowboardingu, běžeckého lyžování a skialpinismu. A nemusíte mít sebemenší obavy cestovat do Madonny ani v případě, že zatím nemáte s lyžování žádné zkušenosti. Jedinci, kteří se chtějí naučit lyžovat, nebo třeba jen zlepšit své dosavadní dovednosti a styl, tady mají k dispozici několik lyžařských škol a osobních certifikovaných instruktorů.

Nuda nemá šanci

Mimo lyžování si v zimě mohou návštěvníci Madonny di Campiglio užít mimo zdejší vyhlášené sjezdové tratě také další aktivity. Spoustu zábavy vám zajistí například noční jízdy na saních, túry na sněžnicích, bruslení na stadionu pod otevřeným nebem či návštěva některého z wellness center, kde si dokonale vychutnáte odpočinek a efektivní relaxaci. Ve večerních hodinách pak středisko nabízí pestrý noční život a zábavu s mnoha restauracemi, bary a obchody.

Ubytování

Možnosti ubytování v lyžařském středisku Madonna di Campiglio jsou dostatečně pestré a svůj hotel, penzion či apartmán si tu najde každý. O ubytování v Madonně je však v zimě zájem nejen mezi příznivci sjezdového lyžování ze zahraničí, ale i samotnými Italy. Může se tak stát, že ty nejlepší ubytovací kapacity budou vyprodány už koncem léta. Tato skutečnost ale nic nemění na faktu, že tu na vás čeká široká nabídka hotelů, apartmánů a penzionů, která uspokojí každý rozpočet i preference.

Tak neváhejte a vypravte se během zimních měsíců do Madonny di Campiglio i vy. Můžete se těšit na atraktivní lyžařské středisko s krásnou přírodou, skvělými lyžařskými podmínkami a mnoha příležitostmi k aktivnímu i pasivnímu odpočinek. Bezpochyby jde o jedno z nejlepších míst ke strávení zimní dovolené v italských Alpách.

Lyžařské terény

Daleko za hranicemi samotné Itálie je Madonna di Campiglio vyhlášená svými různorodými a zajímavými sjezdovými tratěmi. Zdejší ikonickou sjezdovkou je Spinale Direttissima. Tato legendární, černě značená sjezdovka, začíná na vrcholu hory Monte Spinale v nadmořské výšce 2.100 metrů a končí na východním okraji Madonny. Jde sice o jednu z nejtěžších tratí v celé Madonně di Campiglio, ovšem jízda po této sjezdovce nabízí nádherné panoramatické výhledy na městečko i protilehlé vrcholy Monte Pancugolo a Monte Zeledria.

Severním směrem se z Monte Spinale spouští sjezdovka s názvem Nube d'Oro. Tato červená trať je jednou z nejdelších v oblasti Madonna di Campiglio a sjezdařům nabízí během jízdy fantastické výhledy. V horní části tratě, nad restaurací Montagnoli, si můžete dokonce zvolit, zda se spustíte po červené, nebo dáte přednost strmým, černě značeným pasážím.

Na opačné straně městečka Madonna di Campiglio se z nadmořské výšky 1.750 metrů spouští na stadion Miramonti stejnojmenná FIS slalomová trať Canalone Miramonti. Na některých lyžařských mapách ji najdete pod názvem 3 Tre. Tato černá sjezdovka již hostila množství slavných závodů ve slalomu v rámci Světového pohárů v alpském lyžování. Jen necelou půl kilometru dlouhou trať najdete přímo nad západním okrajem obce. Fanoušci sjezdového lyžování si určitě vybaví její značný sklon a technický charakter.

Přímo nad Canalone Miramonti byla teprve relativně nedávno zprovozněna další trať s názvem Pancugolo. Tato černá sjezdovka se může pochlubit šestisetmetrovým převýšením a maximálním sklonem téměř 70%. Její parametry ji předurčují k popularitě mezi zkušenými a zdatnými lyžaři. Méně zkušení jezdci mohou tento úsek na hoře Cinque Laghi objet po červené oklice.

Z již zmíněného sedla Passo Grosté se vinou zpět k Madonně především modré a červené sjezdovky. Univerzalita toho skiareálu uspokojí přání i potřeby většiny příznivců sjezdového lyžování. Snowboardery a freestyle jezdce určitě potěší funpark s názvem Ursus Snowpark, který najdete přímo pod kabinkovou lanovkou těsně pod vrcholem. Na milovníky adrenalinu tu čekají skokanské rampy a další atrakce, které se postarají o dlouhé hodiny skvělé zábavy.

Všechny tyto sjezdovky jsou však jen malou ukázkou širokého spektra tratí, na nichž je možno si v lyžařském středisku Madonna di Campiglio zajezdit. Celá oblast je známá svými skvělými podmínkami k lyžování a zachycuje samotnou esenci italských Dolomit.

Ledovec

Přímo v Madonně se nenachází žádný ledovec. Ovšem stačí ujet necelých 30 kilometrů a dostanete se k ledovci Presena, kde je možné lyžovat i mimo hlavní lyžařskou sezónu. Ledovec Presena je jedním z nejvyšších alpských ledovců a nabízí skvělé podmínky k lyžování. Tento přirozený zimní ráj je místem, kde si můžete dokonale užít krásné sjezdovky a snowparky. Na ledovec Presena se snadno dostanete z Madonny di Campiglio vlastním vozem, nebo je možno využít skibusu.

Kde se ubytovat?

Madonna di Campiglio nabízí širokou škálu možností ubytování pro každého ze svých návštěvníků. Je možno vybírat z luxusních hotelů, penzionů, apartmánů a chalup ve městě i jeho okolí. V samotném středisku najdete spoustu elegantních a pohodlných hotelů, které s mohou pyšnit vším moderním vybavením, které dnes nároční hosté v ubytování hotelového typu očekávají. Hoteloví hosté mohou využívat takové zázemí, jakým jsou kupříkladu bazény, wellness centra či špičkové restaurace.

Pochopitelně jsou ale v nabídce i ubytovací kapacity, co se dají pořídit za daleko menší peníze než kolik stojí noc v dobře vybaveném hotelu. Návštěvníci Madonny tady mají k dispozici také například penziony a apartmány. Tato zařízení budou vyhovovat zejména jedincům, preferujícím vlastní stravování a daleko větší flexibilitu. Vedle penzionů a apartmánů je možno využít i ubytování ve venkovských chatách, kde budete blíže přírodě. Nezáleží na tom, jaký typ ubytování kdo preferuje a vyhledává. V Madonna di Campiglio si každý určitě vybere přesně objekt, vyhovující jeho přáním, potřebám i rozpočtu.

Aktivity

Pokud se rozhodnete odcestovat strávit svou zimní dovolenou v Itálii právě ve středisku Madonna di Campiglio, vedle obligátního lyžování a snowboardingu budete mít možnost navštívit i další zajímavá místa a lokality. K nejoblíbenějším výletním cílům, a to i v zimním období, patří náhorní plošina Spinale. Tato panoramatická vyhlídka přímo nad východním okrajem Madonny nabízí úchvatný výhled hlavně na okolní vrcholy Dolomit.

Pokud se z Madonny vydáte opačným směrem, klikatá silnice vás po asi 4 kilometrech dovede k jezeru Nambino. V zimním období hladina ledovcového jezera Lago di Nambino zamrzá. A vy si tady tak můžete užít krásnou procházku po ledové ploše a přitom obdivovat ledové útvary a překrásné výhledy.

V případě, že budete chtít zažít samotnou esenci střediska Madonna di Campiglio, projděte se po Via Monte Spinale až na pěší zónu u náměstí Piazza Righi. Po náročném dni, stráveném na svazích, se můžete vypravit za nákupy do tohoto komerčního centra Madonny di Campiglio, kde najdete obchody se značkovým oblečením, suvenýry a dalším zbožím. V městečku však najdete i historické budovy a památky, které dokládají jeho bohatou minulost. Za všechny je třeba zmínit kostel svaté Marie s osobitým charakterem.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.