Cervinia / Zermatt

Nedaleko Matterhornu

Oblast Cervinia / Zermatt je jedním z největších a nejpopulárnějších lyžařských středisek v italských Alpách. Toto horské letovisko nabízí svým návštěvníkům nádhernou kombinaci panoramatických výhledů, dostatku přírodního sněhu po celou zimní sezónu a široké spektrum sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Samotná Cervinia je malou horskou vesničkou, kterou najdete ve východní části údolí Aosta v severní Itálii.

Lyžařské středisko Cervinia leží při hranici Itálie se Švýcarskem. Zermatt na druhé straně hranice se rozkládá v nadmořské výšce kolem 1.600 metrů ve švýcarském kantonu Valais. Na italskou hranici je to z Zermattu vzdušnou čarou jen asi 8 kilometrů. Obě střediska jsou oblíbenými destinacemi příznivcům sjezdového lyžování. Zdejší sjezdovky nabízejí nádherné výhledy na Matterhorn, jednu z nejznámějších hor celých Alp.

Dobrá vybavenost

Městečko Breuil - Cervinia leží ve výšce těsně nad 2.050 metrů nad mořem. Zdejší nejoblíbenější sjezdovky jsou proslulé svou velkorysou šířkou a dlouhou lyžařskou sezónou. Oblast představuje ideální místo k lyžování jak naprostých začátečníků, tak i pokročilých sjezdařů. Díky své poloze na konci údolí Aosta je Cervinia známá také jako jedno z nejlépe vybavených alpských zimních středisek, která se navíc může pyšnit přidanou hodnotu v podobě dostatečné sněhové nadílky v průběhu zimy.

Sjezdovky v Cervinii jsou situovány ve výškách od 1.150 až do úctyhodných 3.883 metrů nad mořskou hladinou. Tento více než dvouapůlkilometrový rozdíl je zárukou spousty lyžařských možností pro každého sjezdaře. Ti fyzicky zdatnější a náročnější lyžaři tady mají k dispozici strmé a technicky náročné tratě, které prověří lyžařské schopnosti i dovednosti těch nejzkušenějších jezdců. Začátečníci a středně pokročilí lyžaře tady najdou pestrou škálu lehčích, modře a červeně značených sjezdovek.

Přejezd do Švýcarska

Kromě svých sjezdovek na italské straně hranice je Cervinia také lyžařsky propojena s nedalekým lyžařským střediskem Zermatt ve Švýcarsku. Toto unikátní spojení vytvořilo rozsáhlou síť sjezdových tratí s celkovou délkou přesahující úctyhodných 350 kilometrů. Lyžaři, přijíždějící z italské strany, se tak mohou svézt kupříkladu na úžasné čtyřkilometrové trase z ledovce na Matterhornu až do Zermattu.

Aktivity mimo značené sjezdovky

Lyžařská oblast Cervinia / Zermatt však není zimním rájem pouze pro příznivce sjezdového lyžování. Region na konci údolí Aosta nabízí během zimních měsíců i různé další aktivity. Můžete si například užít snowboarding na speciálně upravených tratích. Nebo se vydejte na procházky zimní krajinou po značených turistických stezkách. Zblízka je možno poznat zdejší překrásnou krajinu i během túry na sněžnicích. Anebo si udělejte výlet na psím spřežení. Extrémní adrenalinoví nadšenci si mohou vyzkoušet i třeba heliskiing nebo je možno se vydat na náročný skialpinistický přechod a pokořit svahy zdejších alpských velikánů.

Přístup do oblasti Cervinia - Zermatt je z České republiky trochu komplikovaný. Připravte se na cestu dlouhou asi 1.000 kilometrů. Z okraje Milána už je cesta na konec údolí Aosta poměrně snadný.

Region Cervinia / Zermatt a všechna místní lyžařská střediska jsou v odborných kruzích vysoce ceněná pro své panoramatické výhledy na hory, spolehlivost dostatečné sněhové pokrývky po celou zimu a různorodost sjezdových tratí. Bez ohledu na úroveň lyžařských dovedností a znalostí si tady najde vhodnou trať, na které si užije prvotřídní lyžování, skutečně každý.

Lyžařské terény v Itálii

V celé oblasti Cervinie a Zermattu se dá najít spousta vyhlášených sjezdovek, které do této části Itálie přitahují lyžaře z celého světa již několik dekád. Nejdelší ze zdejších tratí je sjezd z vrcholové stanice Plateau Rosa. Tato sjezdovka, která končí až na okraji střediska Breuil - Cervinia, nabízí svižný a vzrušující sjezd se skvělými panoramatickými výhledy na horský masiv Matterhorn. Jméno tratě je Ventina a patří k jedněm z nejlépe udržovaných tratí na italské straně hranice. Je ideální sjezdovkou především pro středně pokročilé lyžaře.

Nejblíže k Matterhornu můžete lyžovat na trati s názvem Pancheron. Tato ve své horní pasáži technicky náročná, červeno - černá trať, se vine pod stejnojmennou lanovkou. Na lyžích je možné z Pancheronu sjet až k severnímu okraji Cervinie. Během jízdy mají sjezdaři celé lyžařské středisko pod nimi jako na dlani. Z Pancheronu budete mít také krásný výhled na údolí Aosta.

Sjezdovky na švýcarské straně

Pochopitelně i směrem na Zermatt najdete populární sjezdovky, které stojí za to alespoň jednou navštívit. Vyhlášenou tratí je černá sjezdovka z 3.069 metrů vysokého vrcholu Gornergrat. Na ní se můžete potkat většinou se zkušenými lyžaři, neboť ji charakterizuje náročný terén, strmé pasáže a v neposlední řadě i nádherný výhled na horu Matterhorn.

Na nejvzdálenějším vrcholu od italské hranice jménem Rothorn se bude líbit hlavně středně pokročilým lyžařům. Hora nabízí krásné široké sjezdovky se spoustou možností ke svižné a rychlé jízdě. Z Rothornu se dá na lyžích přejet i na Stockhorn. Zdejší rozsáhlé sněhové pláně a na nich modře značené, dostatečně prostorné sjezdovky plně uspokojí začátečníky a středně pokročilé lyžaře, kteří si chtějí užít krásné panoramatické výhledy na okolní hory.

Ledovec

Lyžařská oblast Cervinia / Zermattu umožňuje svým návštěvníkům ledovcové lyžování ve skiareálu na Plateau Rosa. Tento poměrně velkým ledovec poskytuje skvělé možnosti k lyžování. A právě díky němu je možné na lyžích přejíždět mezi oběma zimními středisky, Cervinií v Itálii a Zermattem ve Švýcarsku. Lyžaři mají přímo na ledovci přístup k širokému spektru sjezdovek různých stupňů obtížnosti. To z něj dělá oblíbené lyařské místo jak mezi pokročilými, tak i začínajícími sjezdaři. Vedle klasického sjezdového lyžování si na Plateau Rosa můžete vyzkoušet i třeba skialpinismus nebo se vyřádit ve snowparku.

Možnosti ubytování

V lyžařské oblasti Cervinia / Zermatt najdou její návštěvníci širokou nabídku ubytování. Pestrá škála ubytovacích zařízení vyhoví různým potřebám a rozpočtům, s nimiž sem turisté přijedou. Ubytovat se můžete v luxusních hotelech, horských chatách i apartmánech. Řada těchto možností ubytování se nachází přímo na svahu, nebo alespoň v těsné blízkosti zdejších sjezdovek. Poloha těchto zařízení poskytuje hostům jedinečný a takřka okamžitý přístup na lyžování.

Luxusní hotely jak v italské Cervinii, tak švýcarském Zermattu, nabízejí svým hostům prvotřídní služby a velice moderní vybavení. V ceně pobytu v takovém ubytovacím zařízení může být zahrnuto i kupříkladu použití hotelových lázní, wellness centra, bazénu, fitness centra či hotelové restaurace po celých 24 hodin. Díky jejich poloze mívají hosté za svých pokojů často krásný panoramatický výhled na okolní hory.

Typické horské chaty zase představují ideální ubytování pro všechny, kteří chtějí v Itálii zažít autentickou horskou atmosféru. Tyto chalupy se často nacházejí uprostřed scenérie úchvatných hor a svým hostům poskytují pohodlí domova v kombinaci s pobytem uprostřed alpské přírody.

Apartmány jsou obvykle skvělou volbou jedinců, párů i celých rodin, které preferují během pobytu na horách nezávislost a flexibilitu. V oblasti Cervinia - Zermattu budete mít k dispozici spoustu apartmánů různých velikostí, rozložení i cenových relací. Turisté na apartmánech oceňují i možnost vařit si a relaxovat ve vlastním prostoru.

Nudit se nebude nikdo

V italsko - švýcarské lyžařské oblasti Cervinia / Zermatt na vás čeká spousta volnočasových aktivit, jimž je možno se během vašeho zimního pobytu věnovat. Jednou z nejznámějších atrakcí této části Itálie je Matterhorn. Ač leží přímo na hranici Itálie a Švýcarska, jde pravděpodobně o nejslavnější horu v celém Švýcarsku. A taktéž ikonickou dominantu oblasti Cervinia - Zermatt. V zimě je fantastickým objektem pro fotografy a milovníky přírody.

Na vrcholu hory Klein Matterhorn najdete ledovcovou oblast Glacier Paradise, jež je mimochodem vůbec nejvyšším ledovcem v Evropě. Jejím návštěvníkům se tady naskytnou úžasné výhledy na okolní alpské velikány. Taktéž se tu dají vyzkoušet různé aktivity jako je jízda na saních, prohlídka ledovcových jeskyní či lyžování ve volném terénu na čerstvě napadaném sněhu. Pokud hledáte adrenalinovou akci, vyzkoušejte heliskiing. Vrtulník vás vyveze na nedotčené horské svahy a pak můžete sjet zpět dolů na lyžích.

Pokud lyže nejsou sportem, kterým byste chtěli trávit svou zimní dovolenou v regionu Zermatt / Cervinia, vypravte se třeba na horskou túru. Okolí Cervinie totiž nabízí nespočet možností k horským túrám, ať už na sněžnicích nebo bez. Během cesty si můžete z bezprostřední blízkosti vychutnat krásnou horskou přírodu v okolí Matterhornu a úžasné panoramatické výhledy. Na několika místech oblasti se též nalézají kluziště, kde je možno strávit příjemný a vzrušující čas bruslením.

Odpočinek a relaxace

Po náročném dni, jenž strávíte lyžováním na zdejších svazích či v běžecké stopě, si vychutnejte živou atmosféru a a parádní aprés - ski zábavu v některé z mnoha místních restaurací, barů a klubů. Pokud si potřebujete aktivně odpočinout a uvolnit svalstvo po námaze, ve zdejších lyžařských střediscích najdete několik wellness center. Ta nabízejí sauny, parní lázně, masáže a další relaxační procedury, které vám pomohou vrátit se efektivně a rychle do formy na další den.

V případě, že budete trávit svou dovolenou v Cervinii, udělejte si čas na návštěvu muzea Matterhorn Zermatlantis. Toto muzeum vám poskytne podrobné informace o historii této slavné hory a mimo jiné osvětluje i smutnou událost při sestupu z prvního pokusu o zdolání vrcholu. Toto jsou však pouze některé z mnoha aktivit, jež na vás čekají v Cervinii / Zermattu během zimní sezóny. Spolehněte se, že každý z návštěvníků této části Itálie si tu najde něco, co ho osloví a zajistí mu nezapomenutelný zážitek.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.