Méribel

Tři Údolí

Obec Méribel je populárním lyžařským střediskem v jihovýchodní Francii, ležící v regionu Savoie ve francouzských Alpách nedaleko hranice s Itálií. Středisko je součástí oblasti Les Trois Vallées (Tři Údolí), jedné z největších lyžařsky propojených oblastí nejen v Evropě, ale dokonce celosvětovém měřítku. Jen samotný Méribel nabízí příznivcům sjezdového více než 150 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. A k tomu ještě navíc lyžařské spojení s celkem 600 kilometry sjezdovek celého Les Trois Vallées.

Oblast Tarentaise

Geograficky se lyžařské středisko Méribel rozkládá v údolí Tarentaise. Společně s dalšími oblastmi, údolím Belleville na západě a Courchevelem na východě, tvoří největší lyžařský areál ve Francii, již zmíněná Tři Údolí. Sám Méribel je daleko za hranicemi Francie vyhlášený svou typicky horskou architekturou a pohostinností místních, která přispívá k atraktivitě tohoto střediska pro jeho návštěvníky. Zejména v zimním období je region lákadlem nejen pro samotné Francouze, ale i návštěvníky ze zahraničí.

Svahy v okolí Méribelu nabízejí každému, kdo se rozhodne strávit svou zimní dovolenou právě v údolí Tarentaise, široké možnosti k lyžování. Pestrá nabídka sjezdovek bude vyhovovat všem úrovním lyžařských schopností i dovedností. 150 kilometrů sjezdových tratí jen v okolí Méribelu, či 600 kilometrů sjezdovek a 180 vleků celého lyžařského komplexu 3 Údolí, zajistí dostatek prostoru a odpovídající moderní lyžařské infrastruktury všem. Od naprostých začátečníků až po zkušené a zdatné lyžaře.

Populární sjezdovky

Combe du Vallon

V lyžařském středisku Méribel najdete hned několik známých sjezdovek, které se již před časem staly mezi příznivci sjezdového lyžování pojmem. K těm nejvyhlášenějším se rozhodně řadí sjezdovka Combe du Vallon. Ta se vine po svahu 2.952 metrů vysoké hory Mont Vallon a končí až na okraji přírodní rezervace Plan de Tueda. Mezi sjezdaři je oblíbená nejen kvůli své středně těžké obtížnosti a dostatku prostoru, ale i jedinečné panoramatické výhledy, které se před vámi během jízdy otevřou.

La Face

Další vyhlášenou tratí je La Face. Tuto černou sjezdovku najdete hned vedle modré tratě Roc de Fer, směřující ze stejnojmenného, 2.294 metrů vysokého vrcholu, do osady La Chaudanne. La Face je nekompromisní trasa s velmi náročným začátkem. Po strmé části následují rovnější úseky, které poskytují sjezdařům o něco větší volnost. Mimochodem právě na této sjezdovce se v roce 1992 konaly ženské závody v rámci programu Zimních olympijských her v Albertville.

Altiport

Pro začátečníky jsou pak vhodné sjezdovky v oblasti Altiport, která leží jen kousek od centra Méribelu východním směrem. Nejvyšším bodem tu je sedlo Col de la Loze ve výšce 2.304 metrů, přes které s můžete na lyžích dostat do sousedního Courchevelu. Na mírných a technicky nenáročných svazích pod Rocher de la Loze mohou začínající lyžaři trénovat a pilovat své dovednosti v naprostém klidu a pohodě.

Ledovec Mont de Peclet

I když samotný Méribel ledovec nemá, zájemci o ledovcové lyžování, kteří zvolí ubytování ve francouzských Alpách právě v údolí Tarentaise, si i tady přijdou na své. Ledovec s názvem Mont de Peclet totiž leží nad lyžařským střediskem Val Thorens, které se rozkládá v sousedním údolí severně od Méribelu. V zimě se dá do Val Thorens přejet na lyžích hned na několika místech. Není bez zajímavosti, že ledovec Mont de Peclet nabízí díky své nadmořské výšce, jež se pohybuje nad hodnotou 3.000 metrů, kvalitní lyžařské podmínky i během letních měsíců.

Kde se ubytovat?

Ve stále populárnějším lyžařském středisku mezi příznivci alpského lyžování Méribel najdete rozmanitou nabídku ubytování. Pokud se i vy rozhodnete strávit svou zimní dovolenou právě v srdci francouzské lyžařské oblasti Les Trois Vallées, můžete se těšit na široké spektrum ubytovacích kapacit včetně hotelů, apartmánů a pro francouzské Alpy typických chaletů. S ohledem na vaše preference a přání si můžete vybrat mezi luxusními hotely s plným servisem nebo útulnými horskými chatami, poskytujícími autentický alpský zážitek. Díky pestrosti nabídky ubytování v Méribelu si tu najde vhodné bydlení každý z návštěvníků této části Francie.

Další zimní aktivity

Vedle klasického sjezdového lyžování je tady možno v zimních měsících provozovat i další outdoorové aktivity, jako je kupříkladu snowboarding, skialpinismus či běžecké lyžování. Středisko Méribel je tak ideálním místem pro zimní dovolenou všech milovníků zimních sportů, kteří požadují k příjemnému strávení volného času pestrou škálu venkovních aktivit.

V zimních měsících lze v lyžařském středisku Méribel taktéž navštívit několik zajímavých lokalit či se věnovat i dalším aktivitám, které s lyžováním přímo nesouvisí. Ty zahrnují kupříkladu procházky na sněžnicích, či z úplně jiného soudku romantické večeře ve vybraných restauracích a ochutnávku tradičních alpských jídel. Po náročném dni, stráveném na zdejších svazích, si můžete večer dopřát i třeba relaxaci v lázních nebo wellness centrech.

Jak již bylo zmíněno výše, mimo lyžování nabízí Méribel svým návštěvníkům i poměrně bohatý noční život. Můžete se tady těšit třeba na restaurace s gastronomickými specialitami. A komu by nestačilo lyžování za denního světla, může se po setmění vydat na noční lyžování. To nabízí při sjezdu po osvětlených sjezdovkách zcela jiný a naprosto unikátní zážitek.

Proč právě do Méribelu?

Lyžařské středisko Méribel vyčnívá nad většinou ostatních skiareálů svou ideální polohu v přímo srdci Les Trois Vallées, jedné z největších lyžařských oblastí na světě s více než 600 kilometry sjezdovek. Díky lyžařskému napojení na sousední areály Val Thorens a Courchevel mají lyžaři, ubytovaní v Méribelu a jeho okolí, přístup k různorodým lyžařským terénům. Ty svými profily a délkou uspokojí přání a potřeby jak začínajících sjezdařů, tak i zkušených jezdců. Díky moderním lanovkám a vlekům se zde podařilo místním provozovatelům lyžařské infrastruktury minimalizovat čekání ve frontách a svůj volný čas tak budete trávit především na zdejších svazích.

Méribel láká své návštěvníky i na malebnou horskou atmosféru jak ve středisku, tak i jeho okolí. Pozitivně působí na cestovní ruch i fakt, že městečko nabízí přijíždějícím turistům bohatý výběr ubytování, restaurací a vedle lyžování i spoustu aktivit mimo sjezdovky. Dalším lákadlem Méribelu je pak jeho typicky horský ráz. Středisko se vedle tradiční alpské architektury pyšní i moderními ubytovacími kapacitami a dalšími stavbami. Tato kombinace moderního lyžařského resortu se zachovaným historickým charakterem přitahuje jedince, hledající v oblasti Méribelu jedinečný alpský zážitek.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.