Val di Fiemme / Obereggen

Kvalitní terény

Údolí Val di Fiemme a Obereggen je populární lyžařskou oblastí v severní Itálii. Svým návštěvníkům nabízí během zimních měsíců perfektní podmínky k lyžování, snowboardingu a dalším zimním sportům. Oblast Val di Fiemme a Obereggen najdete v provincii Trentino v regionu Trentino - Alto Adige (německy Südtirol). I tato lyžařská oblast je součástí rozsáhlého lyžařského komplexu Dolomiti Superski, jenž se řadí k největším komplexům nejen v Alpách, ale i v celosvětovém měřítku. Celkem na vás ve skiareálech sdružení Dolmiti Superski čeká více než 1.200 kilometrů sjezdovek různých stupňů obtížnosti.

Samotné Val di Fiemme a nedaleké Pampeago a Obereggen disponují přibližně 100 kilometry sjezdovek. Takže i pokud budete během své zimní dovolené lyžovat pouze tady a nevydáte se do žádného jiného lyžařského areálu, v žádném případě se nebudete na zdejších sjezdovkách nudit. Jejich nabídka je dostatečně široká pro všechny milovníky alpského lyžování bez ohledu na jejich lyžařské schopnosti a dovednosti. Výškový rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem skiareálu Val di Fiemme / Obereggen činí více než 1.400 metrů. Spektrum lyžařských terénů je pestré a nabízí nespočet možností k prvotřídnímu lyžování.

Sjezdové i běžecké lyžování

Kromě s typickou italskou pečlivostí upravovaných sjezdovek najdete v oblasti Val di Fiemme - Obereggen také moderní lanovky a lyžařské vleky. Zdejší přepravní infrastruktura vás pohodlně a rychle dopraví vzhůru na svahy a umožní vám využít veškerý potenciál místních terénů. Začátečníci mohou využít lyžařské školy, kde se mohou naučit nové nebo zlepšit své stávající dovednosti pod dohledem kvalifikovaných instruktorů.

Vedle špičkových podmínek k alpskému lyžování nabízí Val di Fiemme / Obereggen také velkou variabilitu v oblasti běžeckého lyžování. Zdejší běžecké trasy tvoří navzájem propojenou síť stop s přibližně 150 kilometry celkové délky. Běhat na lyžích tu můžete jak na náročných trasách ve vyšších polohách na úbočí hor, tak i na méně obtížných tratích níže v údolí. Není bez zajímavosti, že Val di Fiemme je pravidelným hostitelem mezinárodních soutěží v běhu na lyžích.

Nejen lyže

Val di Fiemme a Obereggen je též známý svými skvostnými horskými scenériemi a krásnými výhledy na Dolomity. Pokud patříte k příznivcům zimní pěší turistiky, v blízkém i vzdálenějším okolí najdete vedle překrásných zimních panoramat i třeba malebné horské vesničky s živými tradicemi a bohatou historií. V případě, že vás zajímá historie a kultura tohoto kraje, tato místa rozhodně stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Je třeba říci, že oblast Val di Fiemme / Obereggen je turisty vyhledávána nejen v zimních měsících kvůli skvělému lyžování, ale jde o celoročně atraktivní destinací. Pokud sem přicestujete v době, kdy je krajina pokryta sněhem, můžete se věnovat i dalším aktivitám jako průzkum přírody, pěší túry či horskou cyklistiku. V létě lze využít i třeba zdejší golfové hřiště či relaxovat v lázních. A jak už bývá v Itálii zvykem, k dispozici budete mít samozřejmě i restaurace, v nichž je možno si dokonale vychutnat tradiční italskou kuchyni.

Region Val di Fiemme - Obereggen je místem, kde si svou zaslouženou dovolenou užijí všichni milovníci zimních sportů. Líbit se tady bude všem, co v zimě hledají vynikající sjezdovky, krásné prostředí a pohostinnost italského alpského regionu Trentino.

Lyžařské možnosti

Údolí Val di Fiemme je, spolu s lyžařskými středisky Pampeago a Obereggen, známé kvalitními sjezdovými tratěmi, které sem každou zimu často opakovaně lákají lyžaře z nejrůznějších koutů světa. Mezi oblíbené sjezdovky patří tratě v lyžařském areálu Latemar nad vesničkou Pampeago. Tyto červeně a modře značené sjezdovky nepatří k nijak náročným svahům. Během jízdy umožňují sjezdařům nádherný výhled na okolní Dolomity. Tratě ve Skicentru Latemar jsou obecně dostatečně prostorné a vhodné k jízdě různých úrovní lyžařů.

Z lyžařského střediska Obereggen se můžete nechat vyvézt k panoramatické restauraci Oberholz. Od ní se zpět do Obereggenu spouští stejnojmenná sjezdová trať. Tato sjezdovka se vine uprostřed lesa a poskytuje příjemnou jízdu jak naprostým začátečníků, tak i pokročilým lyžařům. Taktéž není bez zajímavosti, že je jednou z nejdelších nočních sjezdovek s umělým osvětlením v oblasti. A když už je řeč o horských chatách, za návštěvu i Zischgalm v lyžařském areálu Latemar. Od chaty je následně možno se vydat po červené trati zpět do Pampeaga. Tato poměrně obtížná, červeně značená sjezdovka, je parádní vyhlídkovou tratí se strmými pasy, dvojitými hranami a malebným výhledem na údolí Val di Fiemme.

Jižním směrem od Pampeaga se lyžuje 2.180 metrů vysokém vrcholku Alpe del Lupo. Od chaty Agnello padá k restauraci Caserina jedna z nejnáročnějších sjezdovek v celé oblasti Val di Fiemme - Obereggen. Její černý charakter vyžaduje pokročilé technické dovednosti, ovšem jde o jedinečnou trasu s nádhernými výhledy. Nejzápadnějším skiareálem oblasti Val di Fiemme / Obereggen je lokalita s názvem Bellamonte - Alpe Lusia. Lyžuje se na 2.200 metrů vysokém vrcholu Le Cune. Zdejší sjezdovky nabízí kombinaci strmých úseků a méně náročných částí. Tato kombinace je ideální pro lyžaře různých úrovních dovedností.

Výše zmíněné sjezdovky jsou však pouze některými z mnoha lyžařských možností, které Val di Fiemme a Obereggen nabízí. Bez ohledu na úroveň vašich lyžařských dovedností a znalostí tu najdete vhodné tratě a neznámé terény k bližšímu prozkoumání.

Bez ledovce

V dojezdové vzdálenosti od lyžařské oblasti Val di Fiemme - Obereggen se nenachází žádný ledovec, který by umožňoval celoroční lyžování. I když samotná skupina Latemar dosahuje nadmořské výšky 2.842 metrů, takhle vysoko se lyžaři nedostanou. Nicméně nejvyšší nadmořská výška všech hlavních skiareálů, která se tady pohybuje kolem 2.200 metrů nad mořskou hladinou, je zárukou dostatečné sněhové pokrývky po celou lyžařskou sezónu.

Kde se ubytovat?

Region Val di Fiemme - Obereggen nabízí svým návštěvníkům širokou škálu možností ubytování. Zdejší ubytovací kapacity budou vyhovovat různým potřebám a preferencím lyžařů a dalších turistů, kteří sem v zimě cestují strávit svou dovolenou. V údolí Val di Fiemme i Obereggenu na vás kupříkladu čeká spousta hotelů různých kategorií. Ty poskytují svým hostům komfortní ubytování a k ubytování nabízejí další doplňkové služby jako jsou wellness centra, vlastní hotelové restaurace či plavecké bazény. Můžete si vybrat mezi luxusními a dobře vybavenými hotely, nebo rodinnými objekty s přátelskou atmosférou.

V oblasti najdete i celou řadu penzionů a rodinných ubytování, nabízejících pohodlné a cenově dostupné možnosti pro krátkodobé i týdenní pobyt. Penziony často poskytují spolu s ubytováním snídani nebo polopenze. A majitelé vás nezřídka srdečně uvítají do rodinné atmosféry. Jedinci, páry a rodiny, preferující větší prostor a plnou autonomii, tady mají k dispozici pronájmy apartmánů. Tato možnost ubytování je taktéž ideální pro pobyty rodin nebo skupin přátel, kteří chtějí blíže prozkoumat okolní krajinu a z důvodu časové nezávislosti mít vlastní kuchyňské vybavení.

Pokud v regionu Val di Fiemme a Obereggen hledáte v první řadě cenově dostupné ubytování, můžete se také rozhodnout pro pobyt ve zdejších penzionech nebo hostelech. Tyto typy ubytování sice většinou nabízejí jen základní pohodlí, ovšem za velmi přijatelnou cenu. Další možností je pak najít si privátní pronájem od místních obyvatel. Tento způsob ubytování vám umožní zažít autentickou atmosféru a třeba i získat tipy na místa, která turistům často unikají.

Aktivity v zimě

Ve Val di Fiemme a Obereggenu se během vašeho zimního pobytu určitě nebudete nudit. Nabízí se tady spousta zajímavostí a aktivit, které stojí za to v zimě navštívit nebo vyzkoušet. Hlavním lákadlem této oblasti je samozřejmě lyžování a snowboarding. Region může nabídnout pestrou síť sjezdovek různých stupňů obtížnosti. A to včetně 7 a půl kilometru dlouhé sjezdovky Olimpia na Alpe Cermis, která se řadí k nejdelším nejen v Itálii, ale dokonce v celé Evropě.

I když zdejší lanovky využívají především lyžaři, jsou k dispozici i třeba příznivcům zimní pěší turistiky. Kabinkové lanovky vás přenesou na vrcholky hor, odkud si můžete kupříkladu dokonale vychutnat úchvatné výhledy na okolní krajinu. Oblast Val di Fiemme - Obereggen je též pozemským rájem milovníků běžeckého lyžování. Vyběhnout se tu dá na desítky dobře upravených běžeckých tratí, vhodných jak pro začátečníky, tak i pokročilé běžce.

Po náročném dni, stráveném na některém z místních svahů, si dopřejte zasloužený odpočinek v jednom z místních wellness center nebo zajděte do lázní. Budete mít možnost si užít sauny, masáží a dalších relaxačních procedur. Pokud máte rádi kulturu, určitě navštivte městečko Cavalese. V něm najdete několik historických památek, jakými je třeba kostel svatého Petra či muzeum Magnifica Comunità. A nezapomeňte ani ochutnat tradiční jihoitalskou kuchyni v místních restauracích. Lahodné jídlo a vynikající víno jsou nedílnou součástí tohoto regionu.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.