Lyžování ve Francii

Světově proslulá

Francie je z pohledu sjezdového lyžování jednou z nejatraktivnějších zemí nejen v Alpách, ale na celém světě. Každým rokem cestují do francouzských lyžařských středisek tisíce sjezdařů a vyznavačů dalších zimních sportů z nejrůznějších koutů planety. Zdaleka nejvíce lyžařů pochopitelně míří do Francie z evropských států. A mezi nimi pochopitelně nemohou chybět ani příznivci tohoto bílého sportu z České republiky. Pro ně je cesta na lyžování do Francie sice delší než třeba do italských nebo rakouských Alp, ale atraktivita francouzských skiareálů jim dlouhé cestování plně vynahradí.

Francouzské Alpy

Velká nadmořská výška

Obliba Francie pro lyžování má několik důvodů. Zdejší skiareály leží, ve srovnání s jinými alpskými zeměmi, ve vyšší nadmořské výšce. Díky této skutečnosti se lyžaři nemusí ve Francii bát nedostatku přírodního sněhu. Můžete se spolehnout, že tady budete vždy lyžovat na dostatečné sněhové sněhu a to i pozdě na jaře. K dalším důvodům pak patří moderní přepravní zařízení a kvalitní sjezdovky, často úctyhodných parametrů. Francie se totiž může pyšnit jedněmi z nejdelších sjezdovek na planetě.

Lyžování pro každého

Díky pestrosti francouzských skiareálů si tady svou sjezdovku vybere každý. A vůbec nezáleží na tom, zda patříte teprve mezi začátečníky, na lyžích už máte nějaké zkušenosti či jsou vaše lyžařské schopnosti na profesionální úrovni. Ve Francii si zalyžuje každý. Desítky a desítky kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, od nejlehčích modrých přes středně těžké červené až po náročné černé, uspokojí požadavky a přání i těch nejnáročnějších sjezdařů.

Typické lyžování ve Francii

Skialpy a další

Pohyb po zasněžených pláních ve vysoké nadmořské výšce ocení ve Francii nejen sjezdaři, ale třeba i snowboardisté nebo skialpinisté. Bílá krajina vysoko nad hranicí lesa má své jedinečné kouzlo. I z tohoto důvodu je Francie vyhlášeným rájem mezi vyznavači lyžování ve volném terénu. Prostorů, kde si mohou beze zbytku užívat tento moderní adrenalinový sport, je ve Francii nejvíce ze všech alpských zemí.

Dlouhá sezóna

V zimě jsou francouzské Alpy nejnavštěvovanějším regionem této západoevropské země. Podél jihovýchodní hranice Francie je roztroušeno několik desítek lyžařských středisek, situovaných ve výškách od 700 až do 3.800 metrů nad mořskou hladinou. Lyžařská sezóna trvá ve Francii od listopadu až do poloviny jara. Některé ledovcové areály neukončují lyžařskou sezónu vůbec, ale většina lyžařů odjíždí z Francie ke konci května.

Zasněžené pláně

Sever a jih

Francouzská část Alp se táhne od Ženevského výběžku až téměř k Monaku na pobřeží Středozemního moře. Celková délka tohoto horského pásma se blíží třem stovkám kilometrů. Geograficky se francouzské Alpy dělí na Severní a Jižní. Nejvyšším vrcholem Alp ve Francii je současně nejvyšším vrcholem Evropy. Jde o 4.807 metrů vysokou Mont Blanc.

Slunce i sníh

Ve Francii se většinou lyžuje v nadmořské výšce od 2.000 metrů výše. Lanovky v nejvýše položených francouzských skiareálech pak vyvezou sjezdaře až nad kótu 3.000 nad mořem. A právě v těchto lyžařských areálech se můžete spolehnout na dostatečnou nadílku přírodního sněhu až dlouho do jara. Navíc díky jižní poloze francouzské části Alp, které leží ještě více na jih než třeba italská lyžařská střediska, proslulá svým slunečným počasím, si i ve Francii užijete během lyžování spoustu slunce.

Francouzské lyžařské středisko

Větší i menší skiareály

Jedinci, kteří se zajímají o sjezdové lyžování, budou francouzská zimní střediska znát především jako rozsáhlé lyžařské areály, často zasahující do několika údolí. Typickým příkladem takovéto francouzské továrny na lyžování jsou kupříkladu Tři údolí, oblast propojující několik lyžařských středisek ve třech sousedních údolích. Ve Francii se ovšem nalézají i menší skiareály, kde ubytování ani jízdné na vlecích nestojí tolik, jako ve světově známých oblastech.

Úctyhodné rozměry

Celkem nabízejí francouzské Alpy přes 8.000 kilometrů sjezdovek nejrůznějších délek, profilů a stupňů technické obtížnosti. Právě ve Francii se taktéž nalézají ty nejdelší sjezdovky v celé Evropě. Jejich délka v několika případech přesahuje i 10 kilometrů. Stejně tak právě ve Francii můžete lyžovat na sjezdovkách, jejich šířka je omezená pouze horou, po jejíchž svazích se sjezdovka vine.

Typické ubytování

Zábava i rodinná dovolená

Záleží tedy na vás, jak bude vaše lyžování ve Francii vypadat. Zda dáte přednost velkému lyžařskému centru s mezinárodními věhlasem a odpovídající cenu za služby, nebo preferujete spíše menší a rodinná lyžařská střediska, kde je na sjezdovkách méně lyžařů a vy si můžete užít pohody. Pokud pro vás zábava nekončí s vypnutím lanovek a rádi se ještě ponoříte třeba do víru après-ski, pak budete asi raději volit větší a rušná centra s bohatým nočním životem. Pokud se ale naopak třeba chystáte vzít sebou do Francie své děti a na francouzských sjezdovkách je zasvětit do tajů sjezdového lyžování, pak zřejmě sáhnete po menším a rodinném lyžařském středisku.

Savojské Alpy

Vůbec největší lyžařskou oblasti ve Francii jsou již zmiňovaná Tři údolí. Ta jsou k nalezení v Savojských Alpách, nejnavštěvovanější oblasti francouzských Alp. Oblast Tří údolí je tvořena lyžařskými středisky Val Thorens, Les Menuires, Méribel - Mottaret a Courchevel. Další známá lyžařská střediska Savojských Alp jsou kupříkladu Espace Killy nebo Valmorel. Lyžování a turistika se v Savojských Alpách začala rozvíjet v šedesátých letech minulého století. Za několik málo dekád se tato oblast stala centrem lyžování ve francouzských Alpách. A právě tou dobou tu začaly vyrůstat první budovy, připomínající naše paneláky. Ty umožňují ubytování přímo na sjezdovce. Architektonicky sice nijak nevynikají, ovšem jsou velice praktické a dokonale slouží svému účelu.

Středisko Val Thorens

Isère

Podobnou oblastí, jakou jsou Tři údolí, je Isère. To tvoří lyžařská střediska Les 2 Alpes a Alpe d'Huez. Oblast Isère se rozkládá jihovýchodně od města Lyon a jejím asi nejznámějším centrem je Grenoble. O kvalitě tohoto lyžařského střediska svědčí skutečnost, že se zde pořádaly Zimní olympijské hry v roce 1968. Vedle zmiňovaných Třech údolí je Isère druhou největší lyžařskou oblasti Francie. Nemalá část sjezdových tratí se tu nachází vysoko nad hranicí lesa a možnosti lyžování jsou tady prakticky neomezené. Právě zde můžete zažít skutečné francouzské lyžařské dálnice, jak bývají tyto široké sjezdovky někdy nazývány. Lyžuje se tu v nadmořské výšce těsně pod 3.000 metrů a oblast bezpochyby uspokojí i ty nejnáročnější sjezdaře.

Ubytování

Ubytování lyžařů ve Francii je poněkud specifické. Lůžek je k dispozici dostatek, ovšem na rozdíl od Itálie nebo Rakouska jednoznačně převažují dvou- až tří-hvězdičkové apartmány a apartmánové domy. Pochopitelně je možno se ubytovat i v luxusních hotelích, ovšem apartmány jsou pro Francii typické. Většina z nich navíc stojí přímo u sjezdovek. Ráno tudíž stačí na zápraží nazout lyže a již se můžete vydat vstříc novým zážitkům.

Skiareál Megeve

Zaměřeno na lyžování

Lyžaři, kteří už někdy sjezdové lyžování ve Francii vyzkoušeli, se určitě shodnou, že Francie a její Alpy jsou jedinečné. Tak obrovské plochy, na nichž je možné užívat si jízdu na lyžích, snowboardu nebo třeba skialpech, nikde jinde v Alpách nenajdete. Navíc možnost být ubytován za rozumné peníze přímo na sjezdovce dodávám zimní dovolené v Francii další rozměr. Francouzská lyžařská střediska byla vybudována teprve nedávno a jejich hlavním účelem bylo od počátku uspokojit potřeby a přání svých návštěvníků. Ubytování a další nezbytná infrastruktura byla projektována již od začátku s tím, jakému účelu mají sloužit.

Postupná modernizace

Pozitivní zprávou pro všechny příznivce lyžování ve francouzských skiareálech je skutečnost, že během posledních několika let se velmi markantně začíná projevovat rekonstrukce a modernizace původních zařízení. Již letité lanovky nahrazují moderní přepravní zařízení a vedle obligátních apartmánů začínají přibývat i modernější ubytovací kapacity, poskytující přeci jen o něco komfortnější ubytování pro ty, kdož jsou si ochotni si za komfort a luxus připlatit.

Ubytovací kapacity přímo u sjezdovky

Žádaná destinace

Kdo si tedy chce užít lyžování na velkorysé řešených sjezdovkách nebo si rád vyjede mimo značené tratě, pro toho jet Francie ideální destinací pro zimní dovolenou. Stejně tak možnost lyžovat v nadmořské výšce přes 3000 metrů má své osobité kouzlo. Další možností lyžovat v podobné nadmořské výšce jako tady nabízí Švýcarsko. Ovšem je třeba konstatovat, že to je cenově někde jinde. Je pravdou, že cesta do francouzských Alp je dlouhá. A byť je po moderních dálnicích realizovatelná, spoustu turistů může odradit. Toto trmácení však bude kompenzováno špičkovými lyžařskými možnostmi a v neposlední řadě i příznivou cenou jak za lyžování, tak ubytování.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.