Zermatt

Na úpatí Matterhornu

Zermatt je jedno z nejprestižnějších a nejoblíbenějších lyžařských středisek ve Švýcarsku. Nachází se v malebném údolí Mattertal přímo pod slavným Matterhornem. Tato 4.478 metrů vysoká hora vytváří návštěvníkům Zermattu nádhernou kulisu během lyžování. S celkovou nabídkou 360 kilometrů sjezdovek a více než 5 desítek lanovek patří Zermatt k největším lyžařským oblastem nejen v Evropě, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Díky vysoké nadmořské výšce, v níž většina lyžařských terénů v Zermattu leží, je tady kvalita sněhu obvykle vynikající po celou sezónu. A moderní technologie, umožňujícím umělé zasněžování, se postarají o kvalitní sjezdařské podmínky v případě, že přírodního sněhu by byl nedostatek.

Lyžařská oblast Zermatt je nejen v samotném Švýcarsku, ale i za jeho hranicemi, vyhlášená skutečností, že se tady dá lyžovat téměř po celý rok. Díky ledovcům lyžařského areálu Matterhorn Glacier Paradise si tu příznivci sjezdového lyžování mohou vychutnávat dobré lyžařské podmínky i během pozdních jarních a brzkých podzimních měsíců. Možnost lyžování na ledovcích dělá z Zermattu lákavý cíl jak mezi milovníky nejrůznějších zimních sportů, tak i jedince, kteří si rádi užívají sníh i v období, kdy na drtivé většině zbytku starého kontinentu už není po sněhu ani památky.

Je ale třeba zmínit i skutečnost, že kromě obligátního lyžování nabízí Zermatt i třeba bohatý noční život. Pokud se rozhodnete strávit svou zimní dovolenou ve Švýcarsku někde v blízkosti ikonického Matterhornu, můžete se těšit i třeba na širokou nabídku luxusního ubytování či restaurací. Návštěvníkům Zermattu jsou k dispozici i další aktivity, jeho je kupříkladu zimní horská turistika, snowbike cyklistika, výlety na sněžnicích či adrenalinový paragliding. A po náročném dni vás přivítají četná a dobře vybavená wellness centra, kde můžete rychle opět nabrat ztracených sil.

Skvělé podmínky k lyžování

Ledovec Theodul

Vyznavače sjezdového lyžování určitě potěší skutečnost, že okolí lyžařského střediska Zermatt nabízí široký výběr sjezdovek všech stupňů obtížnosti i nejrůznějších délek a profilů. Ty si vydobyly pověst místa s krásnou scenerií, poutavými výhledy a vynikajícími podmínkami k lyžováním. Mezi nejznámější sjezdovky nad Zermattem se rozhodně řadí tratě na ledovci Theodul. Tyto červeně značené terény jsou charakteristické svým velkorysým prostorem a tvrdým sněhem, který prakticky není třeba upravovat. Sjezdovky na ledovci Theodul kromě toho nabízejí lyžujícím i nádherný výhled na vrcholky okolních hor.

Gornergrat

Na opačné straně údolí se do výšky 3.089 metrů tyčí vrcholek Gornergrat. Sjezdovky na něm jsou spíše mírnější a většina z nich je na lyžařské mapě označena modrou barvou. Co je však na tomto skiareálu unikátní je skutečnost, že zdejší sjezdovky poskytují díky své orientaci lyžujícím turistům jedinečný pohled na Matterhorn. Prostorné tratě se tady postarají o dokonalou zábavu jak začínajících lyžařů, tak i zdatných a vyježděných sjezdařů.

Schwarzsee

Přímo na východních svazích 4.478 metrů vysokého Matterhornu si můžete nad lyžařským střediskem Zermatt zalyžovat ve skiareálu Schwarzsee. I tento komplex sjezdovek v nadmořské výšce kolem 2.500 nabízí sjezdařům různorodé terény, vhodné jak ke skvělé zábavě celých rodin, tak i agresivnější jízdě zkušenějších jezdců. Panoramatický výhled na Matterhorn, jenž se tyčí k nebi jen pár kilometrů odsud, dělá tuto oblast atraktivním místem k působivému lyžování i aktivní relaxaci.

Ledovcové lyžování

Ledovce nad lyžařským střediskem Zermatt umožňují zájemcům lyžování a snowboarding 365 dní v roce. Oblast Matterhorn Ski Paradise, kde se lyžuje ve výškách až bezmála 4.000 metrů nad mořem, je nejvýše položenou lyžařskou oblastí v celých Alpách. Dechberoucí prostorné sjezdovky a nádherné výhledy do okolí jsou pro lyžování v této části Švýcarska charakteristické. Nejmodernější lyžařská infrastruktura a každodenní úsilí místních provozovatelů lanovek a vleků zajistí, že si návštěvníci ledovce užijí lyžařské zážitky na 110%.

Ubytování

V případě, že se rozhodnete prožít svou zimní dovolenou právě v Zermattu či jeho okolí, k dispozici tady budete mít skutečně širokou nabídku ubytování. Vyberte si z několika stovek ubytovacích kapacit pro lyžaře, zahrnující hotely, apartmány a horské chaty. Vítanou skutečností je určitě fakt, že mnohé z těchto ubytovacích zařízení nabízí svým hostům přímý přístup na sjezdovky. Nebo leží v těsné blízkosti lyžařských vleků či lanovek, které vás dopraví vzhůru na svah.

Záleží pouze na vašich preferncích a rozpočtu, které ubytování si ke svému pobytu v Zermattu zvolíte. Návštěvníci střediska mohou očekávat různé typy ubytování, od luxusních hotelů až po útulné horské chaty. Nabídka je dostatečně široká, aby splnila potřeby různých typů návštěvníků.

Aktivity v zimě

Na své zimní dovolené můžete v Zermattu aktivně odpočívat po celou dobu pobytu. Jednou z nejpopulárnějších volnočasovch činností je samozřejmě sjezdové lyžování. Skutečně exkluzivní zábavu si užijete na sjezdovkách Matterhorn Glacier Paradise, kde se lyžuje za takřka dokonalých podmínek v malebném prostředí švýcarsko - italských Alp. Pokud si chcete od lyžování na chvíli odpočinout, je možné třeba navštívit ledovou jeskyni a ledový palác na Malém Matterhornu, která je skrytá pod 15 metry ledu v útrobách ledovce. Ta poskytuje exkluzivní pohled do světa ledových krystalů.

Další zajímavou možností, jak tady zažít něco mimořádného, je projížďka zubačkou Gornergrat Bahn. Ze zastávky Zermatt vás vlak vyveze na vrchol Gornergratu s panoramatickým výhledem na Matterhorn a další vrcholy Alp. Pro milovníky adrenalinu je k dispozici také sáňkařská dráha na Gornergratu. 1,6 kilometr dlouhá trať vám poskytne deset minut nádherné panoramatické jízdy. Její start leží v úctyhodné výšce 2.582 metrů nad mořem.

Další možností, jak v Zermattu aktivně odpočívat, a přitom blíže poznat tento překrásný kout Švýcarska, je podniknout výpravu na sněžnicích. Zdatnější a zkušenější jedinci se pak mohou vydat na skialpinistickou túru. Tyto aktivity vám umožní objevovat nedotčenou zasněženou krajinu nad Zermattem daleko od všech hlavních turistických středisek.

Jedinci, kteří si po náročném dni na sjezdovce rádi dopřejí možnost relaxace, se po skončení lyžování rádi vydávají na návštěvu některého z wellness center či termálních lázní. Tato zařízení vám umožní dopřát si blahodárný odpočinek a péči o tělo po vyčerpávajícím dni, stráveném venku na čerstvém vzduch v malebném horském prostředí švýcarských Alp.

Zermatt je jedinečným lyžařským střediskem v Švýcarsku, vyhlášeným svou unikátní kombinací lyžařských možností, překrásné scenérie a exkluzivní atmosféry.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.