Alta Badia

Severoitalské údolí

Údolí Alta Badia je populární lyžařskou oblastí v severní části italských Dolomit. Region najdete v provincii Bolzano ve střední části Jižního Tyrolska. Skiareály v oblasti Alta Badia nabízí nejen skvělé lyžování, ale také překrásné výhledy na okolní horské vrcholky a hluboká údolí. Celé údolí je daleko za hranicemi Itálie vyhlášené svou rozsáhlou sítí dobře udržovaných sjezdovek všech profilů, délek i obtížností. Celkem můžete v Alta Badii lyžovat na více než 130 kilometrech sjezdovek. Své oblíbené tratě tu najdou lyžaře všech úrovní dovedností, od naprostých začátečníků po pokročilé a zkušené jezdce.

Je zcela pochopitelné, že oblast Alta Badia je oblíbenou destinací pro zimní dovolenou především mezi příznivci alpského lyžování a snowboardingu. Ovšem region může během zimních měsíců nabídnout i další aktivity, jako je kupříkladu lyžování běžecké, skialpinismus, zimní pěší turistiku či jízdu na saních.

Součást Dolomiti Superski

Celé údolí Alta Badia je součástí rozsáhlého lyžařského komplexu s názvem Dolomiti Superski. Ten sdružuje hned několik lyžařských oblastí v severní Itálii do jednoho celku se společným skipasem. Majitel skipasu Dolomiti Superski má možnosti zalyžovat si na úctyhodných více než 1.200 kilometrech sjezdovek. Touto hodnotou se tento italský komplex řadí mezi největší lyžařské regiony na světě. V případě, že patříte k jedincům, co rádi lyžují každý den v jiném skiareálu, mohla by pro vás být oblast Dolomiti Superski splněným snem. A nezáleží na vašich lyžařských schopnostech či dovednostech, neboť tady si zalyžují jak zdatní a zkušení sportovci, tak i třeba rodiny s dětmi.

Nejen lyžování

V údolí Alta Badia máte též možnost zastavit se v několika charakteristických horských chatách a restauracích, nabízejících místní speciality a regionální kuchyni. Tato zařízení jsou skvělým místem k zastávce kvůli odpočinku a občerstvení se během nebo po lyžování.

Ideální zimní dovolená

Asi není pochyb o tom, že pro milovníky alpského lyžování je Alta Badia skutečným pozemským rájem. S výjimečnou krajinou Dolomit kolem dokola, spoustou slunečných dnů do roka a dobře udržovanými sjezdovkami je údolí a jeho okolí ideální destinací ke strávení parádní lyžařské dovolené. O skutečnosti, že Alta Badia není žádnou druhořadou lyžařskou oblastí, vypovídá i její mezinárodní význam. Region totiž pravidelně hostí několik významných mezinárodních lyžařských událostí. K těm nejznámějším patří vyhlášený závod v obřím slalomu na sjezdovce Gran Risa, jenž je součástí seriálu Světového poháru ve alpském lyžování.

Alta Badia je vyhledávaným lyžařským střediskem v centrální části italského Jižního Tyrolska. Svým návštěvníkům nabízí skvělé podmínky ke sjezdovému i běžeckému lyžování a dalším zimním aktivitám. Je ideální dovolenkovou destinací pro náročné sportovce i rodiny, které chtějí prozkoumat a blíže poznat krásy Dolomit a současně zažít pravou lyžařskou atmosféru italských Alp.

Prvotřídní lyžařské terény

V lyžařské oblasti Alta Badia se dá lyžovat hned na několika známých sjezdovkách, jež jsou oblíbené mezi lyžaři všech dovednostních i výkonnostních úrovní. Ikonickou sjezdovkou Alta Badie je jednoznačně již zmíněná trať Gran Risa, trať nad vesničkou La Villa (německy Stern). Tato černě značená sjezdovka je jednou z nejobtížnějších v celé oblasti a slouží jako trať pro slavný závod v obřím slalomu v programu Světového poháru. Celková délka tratě Gran Risa přesahuje 3 kilometry a nabízí náročné pasáže a sjezdy.

Nad obcí Selva di Val Gardena (německy Wolkenstein in Gröden) se dá svézt na další vyhlášená trati s názvem Saslong. Tato černá sjezdovka je sice součástí lyžařského centra Val Gardena / Gröden, do kterého je to z jižního okraje oblasti Alta Badia asi 10 kilometrů, ale ta krátká cesta určitě stojí za to. Díky lyžařskému okruhu Sella Ronda se můžete rozhodnout, zda ji absolvujete na lyžích, nebo skibusem či autem. Stejně jako Gran Risa, i trať Saslong je využívána v rámci Světového poháru v alpském lyžování.

Na stejném svahu, jižně od střediska La Villa, jako leží trať Gran Risa, se lyžuje též na sjezdovce Piz Sorega. Tato modrá sjezdovka nabídne sjezdařům mírný svah, vhodný k lyžování začátečníků a rodiny s dětmi. Jde o ideální trasu k výuce jízdy na lyžích či snowboardu anebo zdokonalování sjezdařské techniky na jednodušších terénech.

Tyto sjezdovky jsou však pouze malou ukázkou lyžařských terénů, na něž se můžete v oblasti Alta Badia těšit. Najdete tady spoustu dalších sjezdovek a lyžařských terénů, vhodných k lyžování všech úrovní sjezdařských dovedností i fyzické kondice. Celá lyžařská oblast je dobře propojena lanovkami a lyžařskými vleky, které umožňují snadný přístup sjezdařům ke všem částem Alta Badie.

Ledovce

Jen asi 20 kilometrů od jižního okraje Alta Badie, ve skiareálu Arabba / Marmolada, si můžete zalyžovat na ledovci Marmolada. Ledovec je situován na úbočí nejvyššího vrcholu ze skupiny štítů nad Rocca Pietore.

V zimě se Marmolada stává skiareálem s kilometry a kilometry sjezdovek, u nichž se můžete spolehnout, že na nich bude ležet dostatečná sněhová pokrývka od listopadu až do května. Sjezd z vrcholu Marmolady do Malga Ciapely s převýšením přes 1.800 metrů by si neměl nechat ujít žádný z příznivců sjezdového lyžování. Areál může sjezdařům nabídnout pestrou škálou středně těžkých až obtížných sjezdovek, množství terénů k freeridingu a další možnosti, jako je třeba heliskiing.

Jaké jsou možnosti ubytování?

Po celé délce Alta Badie najdete širokou nabídku ubytování, jež uspokojí různé potřeby a rozpočty všech návštěvníků tohoto italského regionu. Co se týče nejžádanějšího typu ubytování, tedy hotelů, těch je v oblasti v provozu celá řada. Těšit se můžete na objekty různých kategorií i velikostí, od luxusních a dobře vybavených budov až po menší rodinné hotely. Hotelová zařízení, a to zejména ta větší, poskytují svým hostům i další služby, jak jsou kupříkladu restaurace, wellness centra a plavecké bazény.

V případě, že patříte k jedincům, kteří vyhledávají spíše více neformální atmosféru a cenově dostupnější možnosti ubytování, pak pro vás mohou být v oblasti Alta Badie zajímavou alternativou penziony. Tato ubytovací zařízení nabízejí komfortní pokoje se snídaní nebo polopenzí. Nemálo místních, a to především ve městech jako Corvara, Colfosco nebo La Villa, pronajímá turistům na kratší i delší pobyty apartmány. Tyto ubytovací kapacity s plně vybavenými kuchyněmi vám poskytnou více prostoru a především pak velký stupeň samostatnosti.

Jedincům, párům i celým rodinám, hledajícím v italských Dolomitech autentický pobyt, jsou v Alta Badia k dispozici typické chalupy a horské chaty. Tato rustikální ubytovací kapacity vám umožní užít si všech atrakcí, které region nabízí, a přitom si pobyt přizpůsobit přesně podle svých představ. Bývá však doporučováno rezervovat si ubytování v dostatečném předstihu. A to především v případě, že se do Itálie chystáte během hlavní lyžařské sezóny. Oblíbená a populární místa se totiž mohou rychle zaplnit.

Aktivní zimní dovolená

V zimě je Alta Badia místem, kam většina turistů cestuje kvůli sjezdovému a běžeckému lyžování. Ovšem region toho má co nabídnout mnohem a mnohem více. Vedle samotného lyžování tu na vás čeká řada dalších zajímavostí a aktivit, kterým se můžete na své zimní dovolené v severní Itálii věnovat.

Pokud rádi chodíte po svých, pak pro vás bude Alta Badia malým pozemským rájem. Údolí je totiž bohaté na tradiční ladinské osady, jimž se tady říká viles. Jedná se nejčastěji o samoty, stojící na slunné straně prudkých svahů. Většinou se celá obec skládá pouze z několika statků. Tyto vesničky představují tradiční způsob bydlení původních obyvatel Ladinů. Domy jsou tady obvykle postaveny částečně ze dřeva a částečně z kamene. Viles vás zavedou do období 15. a 16. století a nabízejí jedinečný pohled do minulosti oblasti.

Navštivte malebnou vesnici Pedraces nedaleko Badie (německy Abtei) a prohlédněte si zblízka ikonický kostel svatého Jakuba s nádhernou freskovou výzdobou. Poblíž se nachází také impozantní Zahrada soch, která má v zimě výjimečné kouzlo. Ve vesnici San Martino in Badia se pak dá navštívit muzeum Ladin. To představuje fascinující pohled do historie a kultury této půvabné alpské oblasti. Rodiče s dětmi se zase mohou vypravit do zábavních areálů Movimënt. Jde o propracovaný labyrint plný her, který najdete ve vesnici Corvara. Představuje skvělou možnost zábavy jak pro rodiny, tak i jednotlivce.

Sníh i kulinářské zážitky

V případě, že se zajímáte o sjezdové lyžování, nebude pro vás sjezdovka Gran Risa neznámou. Naplánujte si cestu do Alta Badie v čase konání závodu v obřím slalomu právě na této trati a vychutnejte si tuto světovou událost v reálném čase. Vaše zimní dovolená v Itálii může současně být úžasným způsobem, jak na vlastní oči vidět světové špičky sjezdového lyžování v akci přímo na trati.

V oblasti Alta Badie si můžete užít i adrenalinovou jízdu na saních. Na některých sjezdovkách jsou vyhrazené trasy pro sáňky, a pochopitelně nechybí ani speciální sáňkařské dráhy. Pokud s sebou nemáte sáňky vlastní, je možné si je buď vypůjčit, nebo zakoupit v obchodech se sportovním vybavením. Celé údolí Alta Badia je také známé svou bohatou kulinářskou scénou. Určitě si nenechte ujít možnost ochutnat ve vyhlášených horských chatách tradiční jihotirolské speciality.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.