O Švýcarsku se dá jednoznačně prohlásit, že je skutečným rájem na zemi nejen z pohledu lyžování, ale i dalších zimních sportů. Důvodů, proč je právě Švýcarsko mezi milovníky zasněžených hor tak oblíbené, je hned několik. Tím hlavním jsou bezpochyby naprosto jedinečné švýcarské Alpy. Ty jsou na švýcarském území poměrně rozlehlé a zabírají asi 60% rozlohy státu. Alpy ve Švýcarsku mají ostře řezané siluety a jejich svahy jsou jako stvořené pro dlouhé sjezdové tratě. Během lyžování ve Švýcarsku si navíc mohou sjezdaři užít překrásných výhledů. Malebné prostředí švýcarských Alp láká do této malé evropské země každým rokem desetitisíce příznivců nejen sjezdového lyžování, ale i dalších zimních aktivit.
Švýcarské Alpy jsou navíc známé svou vysokou nadmořskou výškou. Kromě jedinečného prostředí je tak jedním z hlavních turistických lákadel i dostatek přírodního sněhu. Není výjimkou, že několik metrů silná sněhová pokrývka přetrvává ve Švýcarsku až do pozdního jara. Navíc Švýcarsko je zemí, na jejímž území se nachází nejvíce horských vrcholů, jejichž nadmořská výška přesahuje úctyhodné 4 kilometry. Ledovce, kterých se na území Švýcarska nachází několik desítek, pak pokrývají celkovou plochu, blížící se hodnotě 30.000 kilometrů čtverečních.
V očích příznivců sjezdového a běžeckého lyžování v České republice má Švýcarsko pověst relativně drahé destinace. Tak jednoduchá ale situace není. Je pravdou, že při srovnání zimní dovolené ve Švýcarsku s pobytem třeba v Itálii nebo v Rakousku, vychází cena vyšší. Ovšem Švýcarsko pro to má své důvody. Jedním z nich je skutečnost, že většinu ubytování ve švýcarských Alpách zajišťují hotely. A to hotely velmi dobře vybavené a poskytující služby na prvotřídní úrovni. Je tudíž pochopitelné, že ubytování v hotelu bude dražší než třeba v apartmánu nebo v prázdninovém bytě. A tato skutečnost samozřejmě není specifikem pouze v případě Švýcarska.
Pokud se rozhodnete ubytovat se ve švýcarských Alpách v některém z apartmánů či prázdninovém bytu, cena samozřejmě bude významně nižší než v hotelu. Na druhou stranu v případě, že plánujete strávit pobyt ve Švýcarsku v některém z hotelů, obvykle se můžete těšit na nadstandardní služby. V Alpách ve Švýcarsku není neobvyklé, že i tříhvězdičkové hotely nabízejí vlastní wellness zařízení. A to včetně sauny. Čtyřhvězdičkové hotely pak mají ve většině případů pro své hosty k dispozici i vlastní vyhřívaný bazén. Odpočívat po náročném dni na svazích tak můžete přímo ve svém ubytovací zařízení a nemusíte navštěvovat lázně či wellness centrum dále od hotelu.
Dalším důvodem, proč je lyžování ve Švýcarsku obecně dražší než třeba v Rakousku, Francii nebo Itálii, je zdejší lyžařská infrastruktura. Kromě toho, že ve Švýcarsku se lyžuje výše než ve dříve zmíněných alpských destinacích, lanovky, vleky a další služby, nezbytné k modernímu lyžování, jsou tady na vysoké úrovni. Nemálo lyžařských středisek ve Švýcarsku je situováno ve skutečně exkluzivní části Alp. Zájem o pobyt ve zdejších skiareálech je tak významný. Historicky se do Švýcarska s oblibou sjíždí na lyžování nejen evropská, ale dokonce světová smetánka. A tato skutečnost se pak odráží i v cenách.
Za vyšší ceny, které je třeba zaplatit za ubytování a lyžování, však Švýcarsko nabízí skutečně exkluzivní lyžařské podmínky. Celkem se ve Švýcarsku lyžuje na pěti a půl tisíci kilometrech sjezdovek nejrůznějších délek a profilů. Sjezdovky jsou tu situovány v nadmořské výšce od 500 až do 3.900 metrů. Tato skutečnost je též důvodem, proč se na území Švýcarska nachází nejvíce lyžařských areálů s celoročním provozem v celých Alpách.
Alpy se mohou pyšnit 82 vrcholy, přesahujícími svou výškou 4 kilometry. 49 z nich je přitom k nalezení právě na území Švýcarska! Jedním z těchto vrcholů je i ikonický Matterhorn, 4.478 metrů vysoká hora, jež se stal jakýmsi symbolem celé země. Jde o sedmý nejvyšší vrchol v celých Alpách a jeho jehlan se často nachází na propagačních materiálech nejen o švýcarských Alpách, ale i Švýcarsku obecně.
Vůbec největší lyžařskou oblastí v celém Švýcarsku je Portes du Soleil. Ta je k nalezení na švýcarsko - francouzské hranici v jihozápadní části země. Sjezdaři se tady mohou těšit na více než 650 kilometrů sjezdovek. O dopravu se tady starají dvě stovky lanovek a vleků. Součástí skiareálu Portes du Soleil je i 10 snowparků a jedním z nich je i Avoriaz na francouzském území. Proto se tady bude určitě líbit i jezdcům na sonwboardu a freestylerům.
Nejvýše ležící lyžařskou oblastí na území Švýcarska je Zermatt. Tento skiareál, rozkládající se v nadmořské výšce až 3.890 metrů, najdete na svazích Malého Matterhornu a zasahuje i na území Itálie. Díky své nadmořské výšce umožňuje celoroční lyžování. Pro mnoho milovníků lyžování ve volném terénu je Zermatt skutečným rájem na zemi. Z horského hřebenu Monte Rosa padají zpět do údolí jedny z nejkrásnějších volných sjezdů v celých Alpách.
Historickým symbolem lyžování ve Švýcarsku je však lyžařské středisko Svatý Mořic. Prvním hosté začali do této části švýcarských Alp jezdit již před více než 150 lety. O skutečnosti, že nejde o žádné druhořadé místo, svědčí skutečnost, že ve Svatém Mořici (St. Moritz) proběhly již dvě zimní olympiády. A také spousta závodů v rámci Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Podobně jako třeba Kitzbühel v Rakousku, ani Svatý Mořic nepatří k největším lyžařským areálům. Jeho jméno však má mezi příznivci sjezdového lyžování zvuk. Spolu s nedalekým skiareálem Engadin nabízí Svatý Mořic asi 350 kilometrů sjezdovek.
I když je Švýcarsko zemí bezpochyby zaslíbenou sjezdovému lyžování, turisté sem v zimě cestují i kvůli dalším aktivitám. Mezi ty nejpopulárnější rozhodně patří lyžování běžecké. Nejvhodnější lyžařskou oblastí pro běžky je právě zmíněný Svatý Mořic. V jeho okolí je udržováno více než 350 kilometrů běžeckých stop. Jak pro klasický styl, tak bruslení. Není bez zajímavosti, že délka běžeckých tratí ve Svatém Mořici zhruba odpovídá délce tratí pro sjezdové lyžování. Kdo by se tady chtěl vydat po ukončení lyžování na běžky, má možnost učinit tak na tratích s umělým osvětlením.
K dalším oblíbeným aktivitám, kterým se návštěvníci švýcarských Alp s oblibou věnují, patří zimní turistika. Zejména příslušníci již zmíněné smetánky, pro které je strávení alespoň několika dní během zimy ve švýcarských Alpách jakousi společenskou povinností, se zimní turistice rádi věnují. Od starších ročníku se asi nedá očekávat, že budou ve Švýcarsku lyžovat. A tak využívají zdejší jedinečné krajiny k příjemným procházkám. Statistiky uvádějí, že zimní pěší turistice se ve Švýcarsku věnuje třetina hostů. Z tohoto pohledu je nejvhodnější oblastí Gstaad. Ten nabízí svým návštěvníkům přes 200 kilometrů značených turistických stezek.
Nejen tato klientela ovšem často očekává, že společenský život zde neskončí se západem slunce. Švýcarsko je známé řadou zimních středisek, v nich život po setmění pokračujeme nezměněným tempem. K těm nejznámějším, která lákají jedince toužící po noční zábavě, patří Crans - Montana, Davos a Zermatt. Vedle restaurací a barů jsou tady v provozu třeba diskotéky a další zábavní podniky, jež s oblibou navštěvují naopak mladší ročníky.
Švýcarsko není v myslích mnoha lyžařů synonymem pro typickou rodinnou zimní dovolenou. Pokud se ale rozhodnete vzít s sebou na lyžování do Švýcarska i své ratolesti, můžete si být jisti, že se nebudou nudit. K oblíbeným rodinným aktivitám během zimní dovolené patří rozhodně sáňkování. Nejvíce sáňkařských drah může nabídnout lyžařské středisko Grindelwald, kde se můžete těšit na úctyhodných 60 kilometrů tratí. Nejdelší místní sáňkařská dráha měří více než 15 kilometrů.
Ve Švýcarsku si zkrátka přijde na své každý. Pokud patříte mezi příznivce sjezdového lyžování a řadíte se ke zkušeným sjezdařům, rozhodně nebudete zklamáni. Švýcarské skiareály ale nabízejí i lehčí sjezdovky, na kterých se s prvním lyžařskými obloučky mohou v klidu a bezpečí seznámit i začátečníci. Pokud naopak míříte na zimní dovolenou do Švýcarska kvůli zdejší jedinečné krajině a vysokohorské turistice, ani v takovém případě nebudete své volby litovat. Nebo se chcete ve Švýcarsku potkat se starými známými a patříte mezi klienty, kteří si jsou ochotni za luxus o prvotřídní služby připlatit? Pak je pro vás Švýcarsko tou pravou turistickou destinací pro dokonalou zimní dovolenou.
Doprava z ČR do Švýcarska vlastním automobilem není zásadním problémem. Švýcarská lyžařská střediska sice leží o něco dále než ta v Rakousku či v Itálii, ovšem cesta se dá poměrně pohodlně zvládnout. Do skiareálů ve Švýcarsku, co leží k České republice nejblíže, je to asi šest hodin jízdy. Oblast centrálního Švýcarska se nachází o necelou hodinku dále. A kdo by si chtěl zalyžovat třeba v Zermattu nebo Crans - Montaně, bude muset urazit vzdálenost kolem 1.000 kilometrů. Po moderní dálnicích však cesta rychle utíká a Švýcarsko není z dopravního hlediska pro Čechy nijak nedostupné.