St. Anton am Arlberg

Na hranici Rakouska se Švýcarskem

Oblíbené lyžařské středisko St. Anton am Arlberg najdete v rakouské spolkové zemi Tyrolsko. Nachází se v údolí Stanzer Tal na západním konci Lechtalských Alp nedaleko hranic Rakouska s Lichtenštejnskem a Švýcarskem. St. Anton am Arlberg je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších lyžařských středisek v celém Rakousku. Toto světoznámé alpské turistické centrum se proslavilo zejména svými malebnými horskými scenériemi a špičkovými lyžařskými možnostmi.

Lyžařská oblast St. Anton am Arlberg nabízí, spolu se sousedními středisky Lech a Zürs, celkem více než 300 kilometrů sjezdovek ve všech obtížností. Tato skutečnost dělá z tohoto tyrolského lyžařského centra ideální místo pro zimní pobyt všech typů lyžařů, od úplných začátečníků až po zkušené profesionály. Obec samotná je totiž součástí rozsáhlého lyžařského areálu Arlberg, jenž zahrnuje i další populární střediska, jakými jsou Zürs, Lech či Warth - Schröcken.

Světové soutěže

Pokročilí skialpinisté budou určitě znát horský přechod Valluga - Rendl, během něhož si mohou užít divoké freeridování na neupravených snech. Kromě toho je tady ale k dispozici i třeba dobře vybavený snowpark, kde si vychutnají hodiny skvělé zábavy snowboardisté a freestyloví lyžaři. St. Anton am Arlberg je daleko za hranicemi Rakouska známý i svou tradicí pořadatelství lyžařských akcí světového významu. V roce 2001 zde proběhlo 36. Mistrovství světa v alpském lyžování a pravidelně se tu konají i další mezinárodní lyžařské soutěže.

Mimo lyžování nabízí středisko svým návštěvníkům také širokou škálu nejrůznějších aprés - ski aktivit a další zábavy. V centru obce najdete mnoho restaurací, barů a nočních klubů, které vám poskytnou skvělé možnosti relaxace po náročném dni, stráveném na zdejších svazích. Kromě toho mohou návštěvníci St. Antonu am Arlberg využít třeba i wellness centra, kde se dá příjemně uvolnit a zregenerovat. To vše navíc se skvělém výhledem na okolní krásnou alpskou krajinu.

Dobrá dopravní dostupnost

Dostupnost St. Anton am Arlberg je velmi dobrá. Pohodlně se sem dostanete po dálnici A12 z Kufsteinu. Středisko má ale vlastní železniční stanici, takže je snadno dostupné vlakem. Blízkost letiště v Innsbrucku, které je vzdáleno asi 100 kilometrů, usnadňuje přístup k této atraktivní zimní destinaci i ze vzdálenějších míst. St. Anton am Arlberg se nejen v Rakousku, ale i daleko z jeho hranicemi, těší renomé jednoho z nejlepších lyžařských středisek na planetě. Jeho krásná příroda, špičkové lyžařské tratě a bohatá nabídka aprés - ski aktivit sem v zimě přitahují lyžaře z celého světa.

Vyhlášené lyžařské terény

V oblasti St. Anton am Arlberg najdete několik ikonických sjezdovek, jež lákají lyžaře z celého světa. Jednou z nejznámějších zdejších tratí je sjezdovka Kandahar. Ta se proslavila díky Mistrovství světa ve sjezdovm lu, které se zde konalo v roce 2001. Jde o strmou a rychlou trať, která se bude líbit zkušeným lyžařům, hledajícím vzrušení a adrenalin. Pokročilí jezdci si oblíbili i sjezdovku Galzig. Jedná se o centrální pistu, jež vás zavede až do údolí Stanzer Tal. Je skvělou volbou pro středně pokročilé lyžaře, neboť nabízí různorodý terén a dostatek prostoru.

Nejvyšším bodem ve středisku je vrchol Valluga. Ten nabízí fantastické výhledy na okolní hory. Z hory Valluga se dá spustit dolů několika různými trasami s rozmanitými obtížnostmi. Pro milovníky lyžování mimo sjezdovky je Schindlerkar nezapomenutelnou destinací. Najdete ji v oblasti Galzig - Stubenbach a můžete se těšit na pestré možnosti freeride lyžování v nádherném prašanu.

Lyžování pro každého

Červená sjezdovka Mattun je oblíbená mezi pokročilými lyžaři. Představuje totiž lákavou výzvu svými strmými úseky a technicky náročnými pasážemi. St. Anton am Arlberg taktéž nabízí skvělý areál k lyžování ve volném terénu ve středisku Rendl. V porovnání s dalšími oblastmi je tady méně lidí, což znamená více nedotčeného čerstvého sněhu a méně rušné prostředí.

Sjezdová trať s názvem Osthang začíná na vrcholu Gampen a je vyhlášená svou širokou a otevřenou plochou. Pokud patříte k příznivcům rychlé jízdy, určitě tuto sjezdovku alespoň vyzkoušejte. Nádherné panoramatické výhledy a adrenalinové sjezdy vám umožní sjezdovka Schindler Spitze v oblasti Schindlerkar.

V případě, že hledáte sjezdovku, která jen tak nekončí, pak je pro vás tou správnou volbou trať Valfagehr. Po ní sjedete z vrcholu Valluga přes úbočí hory až do údolí Zürs a můžete se těšit na jízdu delší než 10 kilometrů. Černo - červená sjezdovka Fang je ideální pro zkušené lyžaře, kteří si rádi užívají strmých a technických terénů.

Výše zmíněné sjezdovky jsou však pouze několika příklady z mnoha fantastických tras, které svým návštěvníkům St. Anton am Arlberg nabízí. Bez ohledu na vaši úroveň lyžařských dovedností a znalostí se tady najdete pro každého lyžaře něco.

Ledovec

V blízkosti střediska St. Anton am Arlberg se nenalézá žádný ledovec, jenž by umožňoval lyžování mimo hlavní lyžařskou sezónu. Nejbližším ledovcem je Kaunertalský ledovec ve stejnojmenném údolí, ale lyžaři, ubytovaní v oblasti St. Anton a jeho blízkém okolí, jej obvykle nevyužívají.

Ubytování

Pokud se chystáte strávit v rakouském St. Antonu am Arlberg zimní dovolenou či jen prodloužený víkend, pak vás určitě potěší skutečnost, že středisko má v nabídce širokou škálu ubytovacích možností. V oblasti vždy najdete nocleh, vyhovující různým potřebám a rozpočtům konkrétních turistů. Tato populární alpská destinace se pyšní luxusními i butikovými hotely, apartmány, penziony a v neposlední řadě i horskými chatami pro větší skupiny či rodiny.

V případě, že k pobytu v St. Anton zvolíte některý z místních luxusních hotelů, můžete se těšit na prvotřídní služby a vybavení. Čekají na vás wellness centra, bazény, restaurace s jedinečnými gastronomickými zážitky a další exkluzivní odpočinková a rekreační zařízení. Původní butikové hotely zase nabízejí jedinečnou atmosféru a autentický design. Tyto menší hotely často zdobí moderní interiér ve spojení s tradičními prvky.

Spokojenost především

Apartmány jsou ideálním řešením pro všechny, co preferují během svého pobytu více nezávislosti. Poskytují plně vybavenou kuchyni a velkoryse řešený obývací prostor. Toto uspořádání je vhodné zejména pro větší rodiny nebo celé skupiny cestovatelů. Penziony v St. Anton am Arlberg pak poskytují cenově dostupné ubytování s přátelskou atmosférou. Lyžaři si v nich mohou odpočinout po náročných hodinách, strávených na zdejších svazích.

Horské chaty jsou nejvíce navštěvovány jedinci, kteří chtějí v Rakousku zažít autentickou alpskou atmosféru. Často dřevěné či kamenné stavby nabízejí svým hostům rustikální pohodlí a útulnost v kombinaci s krásným výhledem na alpskou krajinu. V St. Anton však najdete i možnost ubytování v chatách, poskytujících základní vybavení a skvělý základ k dobrodružným lyžařským výpravám za výhodné ceny.

Lyžařská zábava

V zimě nabízí St. Anton am Arlberg všem svým návštěvníkům spoustu možností, jak tady trávit svou zaslouženou dovolenou. Středisko je v první řadě známé svými prvotřídními sjezdovkami. Ty se táhnou po svazích rozsáhlého území Tyrolských Alp. Dá se tu zažít pohodové i adrenalinové lyžování či snowboarding na jedné z mnoha dobře upravených sjezdových tratí. Pro milovníky freeride je pak St. Anton skutečným rájem. Středisko nabízí širokou škálu terénů s hlubokým sněhem a neuvěřitelnými možnostmi pro lyžování mimo sjezdovky.

Na vybraných sjezdovkách se dá v St. Antonu am Arlberg lyžovat i po setmění. Jízda za umělého osvětlení přináší nezapomenutelný zážitek a nový pohled na lyžování samotné. V neposlední řadě je pak St. Anton am Arlberg známý díky své živé après - ski scéně. Po dni, stráveném na sjezdovkách, si pak můžete vychutnat drink a třeba si i zatancovat ve stylových horských barech a klubech.

A vůbec nevadí, pokud se sem vypravíte na zimní dovolenou s minimálním lyžařskými dovednostmi. Pokud patříte k začátečníkům nebo si prostě jen potřebujete vylepšit techniku, v St. Anton je vám k dispozici několik certifikovaných lyžařských škol, nabízejících lekce všem věkovým skupinám a úrovním.

Aktivní odpočinek i relaxace

Po celodenním lyžování si můžete dopřát trochu relaxace ve wellness centrech. Připraveny jsou pro vás sauny, bazény a další lázeňské a relaxační služby. Milovníci adrenalinu si zase mohou vyzkoušet ice karting, závody s malými vozidly na ledové dráze. S průvodcem se zase můžete vydat na sněžnicích krásnou zimní krajinou až na místa, kam byste se normálně pěšky nedostali. Právě tak si můžete klidné procházky se sněžnicemi užít nejlépe.

V obci St. Anton am Arlberg najdete i několik kulturních památek. Tou nejznámější je kostel svatého Jiří v historickém centru. Navštívit je možno i zdejší muzeum a obdivovat se dají i typické historické budovy s původní tyrolskou architekturou. A pokud patříte k příznivcům kinematografie a navštívíte St. Anton v létě, nezapomeňte se zúčastnit filmového festivalu. Během něho jsou promítány nejnovější lyžařské filmy a následně udíleny ceny těm nejlepším.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.