Livigno

Zábava na každém kroku

Městečko Livigno je populárním lyžařským střediskem, které se rozkládá v oblasti Lombardie na severu Itálie. Je obklopeno impozantními vrcholy italských Alp a nabízí skvělé podmínky k lyžování po celou lyžařskou sezónu. Livigno je mezi příznivci sjezdového lyžování známé svou bohatou sněhovou pokrývkou, jež tu leží po většinu zimy, a také bohatou sítí sjezdovek. Celkem se můžete těšit na více než 100 kilometrů pečlivě upravovaných sjezdových tratí.

V oblasti kolem lyžařského střediska Livigno si dobře zalyžuje každý bez ohledu na jeho lyžařské dovednosti a znalosti. Zdejší sjezdovky jsou vhodné pro všechny, hodiny prvotřídní zábavy si tu užijí jak úplní začátečníci, tak i zkušení a zdatní sjezdaři. Výčet sjezdovek v Livignu zahrnuje jak široké tratě, jako stvořené k pohodovému rodinnému lyžování, tak i technicky náročnější terény, které prověří schopnosti a dovednosti i těch nejpokročilejších sjezdařů.

Zimní dovolená v italském Livignu však nutně neznamená pouze sjezdové lyžování na zdejších lyžařských tratích. Oblast taktéž nabízí možnost lyžování ve volném terénu či freestyle a snowboardingu v pečlivě udržovaném snowparku. Příznivci volného stylu se mohou těšit na různorodé překážky a skoky, které se postarají o takřka ničím neomezenou zábavu.

Nejen lyžování

Nejvyšším bodem lyžařského střediska Livigno je vrcholová stanice lanovky na Monte della Neve, která byla postavena v nadmořské výšce 2.798 metrů. Vrchol Monte della Neve poskytuje lyžařům nádherný výhled na okolní hory i panoramatický pohled na celé údolí. Vedle samotného sjezdového lyžování si mohou návštěvníci Livigna dokonale užít i další zimní aktivity, jako jsou výlety na sněžnicích, skialpinismus nebo třeba sáňkování.

Během vašeho zimního pobytu v Livignu však najdete i spoustu možností k zábavě a především odpočinku po náročném dni, stráveném na zdejších svazích. Městečko kupříkladu nabízí bohatý výběr restaurací, barů a obchodů. Ulice, lemované kamennými domy, vytvářejí v Livignu unikátní atmosféru horského městečka.

Výhodné nákupy

Další nezanedbatelnou výhodou Livigna pro turisty je jeho daňový režim. Jeho status mu umožňuje fungovat jako bezcelní zónu. To znamená, že návštěvníci Livigna tu mohou nakupovat bez daně z přidané hodnoty. A taktéž na alkoholické nápoje a cigaretové výrobky je uvalena nižší sazba daně.

Doprava do Livigna je trochu komplikovaná. V létě se sem dostanete horskou silnicí z Bormia. Ta je však v zimním období uzavřená a jediná spolehlivá cesta je přes Švýcarsko a tunel Munt la Schera. I tak je ale Livigno dokonalým místem pro zimní dovolenou všech milovníků zimních sportů a hor. S kvalitními sjezdovkami, rozmanitými volnočasovými aktivitami a půvabnou atmosférou se jedná o středisko, které v každém případě stojí za návštěvu.

Lyžařské možnosti

V Livignu si můžete zalyžovat hned v několika skiareálech, které sem lákají lyžaře z nejrůznějších koutů světa. Západně od městečka se lyžuje na svazích lyžařského areálu Carosello 3000. A právě tady najdete i najdete i nejdelší sjezdovku v celé oblasti, nabízející úchvatné panoramatické výhledy na okolní hory. Prostorné, červeně značené tratě ve skiareálu Carosello 300 jsou vhodné k jízdě spíše zkušenějších lyžařů, ale vydat se sem na lyžování se nemusí obávat ani začátečník.

Naproti vrcholkům areálu Carosello 3000, tedy východně od Livigna, se do takřka identické výšky šplhají vrcholy skiareálu Mottolino. Povětšinou severní orientace zdejších sjezdovek zajišťuje dostatečnou pokrývku přírodního sněhu po celou zimní sezónu. Mottolino je známé svou různorodostí lyžařských terénů. Najdete tady jak široké zasněžené pláně, tak i technicky náročné a poměrně strmé trasy. Po přejezdu horského hřebene v oblasti Mottolino můžete přejet až do osady Trepalle, ležící v nadmořské výšce téměř 2.100 metrů.

Nejsevernějšími sjezdovkami v oblasti Livigna jsou tratě na 2.360 metrů vysokém vrcholku Costaccia. Díky svému modrému charakteru patří tyto terény k velmi oblíbeným hlavně u začátečníků a mírně pokročilých lyžařů. Sjezdovky jsou tu dobře udržované, široké a dostatečně přehledné. Tyto skutečnosti umožňují příjemnou a pohodlnou jízdu i sjezdařům, kteří se na lyžích zatím necítí příliš jistě. Jedněmi z nich jsou třeba dvě sjezdovky po obou stranách lanovky Valandrea.

Ledovec Stelvio

Jen asi 20 kilometrů vzdušnou čarou od Stelvia leží ledovec Stelvio. Pokud budete trávit svou zimní lyžařskou dovolenou v Livignu, po slinicích budete muset do Stelvia ujet asi 50 kilometrů. Ledovec Stelvio si mezi lyžaři získal jméno svými dobrými sněhovými podmínkami po většinu roku. S svým návštěvníkům nabízí širokou škálu sjezdovek, na nichž se budou dobře bavit všechny dovednostní úrovně lyžařů. Ledovec Stelvio je mimochodem i tréninkovým centrem mezinárodních lyžařských týmů, které sem pravidelně přijíždějí trénovat před sezónou.

Kde se ubytovat?

V případě, že se rozhodnete strávit svou zimní dovolenou nebo třeba jen prodloužený víkend v Livignu, se můžete spolehnout na to, že své ubytování budete vybírat ze široké nabídky. Množství ubytovacích kapacit, v nichž je možno v Livignu nocovat, je dostatečné na to, aby vyhovělo všem preferencím a rozpočtům. Livigno je známé pestrou škálou hotelů, apartmánů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení.

V Livignu je možné se ubytovat hned v několika hotelech, nabízejících různé úrovně komfortu a vybavení. Najdete tady jak menší rodinné hotely, tak luxusní resorty se saunami, bazénem a dalšími wellness zařízeními. Ceny za nocleh v hotelu však odpovídají kvalitě poskytovaných služeb. Kdo chce ušetřit, měl by zvážit možnost ubytování v penzionu. Nemálo penzionů v Livignu nabízí přátelskou atmosféru a příjemné ubytování za dostupné ceny.

Pronájem apartmánu je zase oblíbenou možností pro všechny, kteří preferují během pobytu především vlastní nezávislost. Ubytováním v apartmánu se například vyhnete čekání na snídani nebo večeři, k němuž občas dochází v restauracích. Vlastní kuchyňka vám dodá časovou svobodu. A pokud hledáte cenově dostupnou alternativu s domácím prostředím, priváty jsou vhodnou volbou. Obvykle se jedná o jednoduché pokoje s možností sdílení koupelny nebo kuchyňky s ostatními hosty.

Stále je co dělat

V zimě je Livigno atraktivní destinací nejen pro příznivce lyžování, ale nabízí též další zajímavosti a možnosti aktivit návštěvníkům, kteří nelyžují. Pochopitelně většina turistů cestuje v zimě do Livigna právě kvůli tomuto populárnímu zimnímu sportu. Protože Livigno leží ve vysokohorském údolí, v zimních měsících je zárukou skvělých podmínek k lyžování. V místních skiareálech budete mít k dispozici více než 115 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti.

Najdete tu ale třeba i snowpark a možnost lyžování ve volném terénu mimo upravované sjezdovky. Výborné podmínky pro snowboarding jsou jednou z hlavních deviz Livigna. Zdejší snowparky patří ke světové špičce a nabízejí rampy, skoky a další prvky jak pro začátečníky, tak i profesionální jezdce. V neposlední řadě se pak v Livignu můžete věnovat i lyžování běžeckému. Na běžce na lyžích čeká v Livignu síť upravovaných běžeckých tratí různých délek a obtížností. Zdatní běžci tu najdou i náročné tratě ve vysokohorském prostředí.

Pokud patříte k dobrodružnějším povahám a máte rádi skialpinismus, nabídka horských túr v okolí Livigna je doslova neuvěřitelná. Nekonečné bílé pláně nad hranicí lesa jsou na skialpy takřka ideální. Jedinci, hledající trochu adrenalinu, určitě uvítají možnost projet se na sáňkách po speciálně udržovaných tratích. Místní agentury taktéž nabízejí možnost projet se se psím spřežení. Jde o jedinečný způsob, jak v Livignu blíže poznat a prozkoumat okolní krajinu.

Po fyzicky vyčerpávajícím dni, stráveném na svahu, si užijte odpočinek v jednom z několika wellness center v Livignu. Sauny, bazény a masáže jsou ideální k relaxaci a zregenerování celého těla. Po setmění nabízí Livigno navíc široký výběr restaurací, barů a klubů, kde si můžete užít jak vynikající italskou kuchyni, tak i třeba večerní zábavu s přáteli. A protože je Livigno bezcelní zónou, neboť leží takřka na hranici mezi Švýcarskem a Itálií, líbit se tady bude všem milovníkům a milovnicím nakupování. Tady si můžete během pobytu užít širokou škálu nákupů, od oblečení a módy po elektroniku a sportovní vybavení.

V zimě je Livigno je místem s bohatou nabídkou aktivit, ze které si vybere každý. Ať už preferujete sportování na svahu nebo odpočinek a relaxaci ve wellness, Livigno vás určitě nezklame.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.