Val Gardena

Součást Sella Ronda

Oblíbená lyžařská oblast Val Gardena se rozkládá ve východní části italských Dolomit. Leží něco přes 50 kilometrů východně od Bolzana, hlavního města autonomní provincie Bolzano - Horní Adiže (německy Bolzano - Jižní Tyrolsko). Val Gardenu má většina turistů spojenou s některou z tří hlavních obcí. Těmi jsou Ortisei (známé také jako St. Ulrich), Santa Cristina Valgardena (nebo též St. Christina) a Selva di Val Gardena (německy Wolkenstein). Okolí těchto středisek tvoří jednu z nejznámějších lyžařských oblastí na světě s krásnou a působivou krajinou a spoustou možností k aktivnímu odpočinku v průběhu celého roku.

Val Gardena je po obou svých stranách lemována impozantními horskými vrcholy, tvořícími spektakulární kulisu k lyžování a snowboardingu. Údolí nabízí širokou škálu sjezdových tratí, vhodných k lyžování sjezdařů i snowboardistů všech úrovní dovedností i fyzické zdatnosti. Příznivci sjezdového lyžování se mohou těšit na více než 175 kilometrů upravovaných sjezdovek. O přepravu lyžařů se tady starají moderními lanovky a vleky, jimiž jsou jednotlivé sjezdové tratě navzájem propojeny.

Oblast Val Gardena je součástí oblíbeného lyžařského okruhu Sella Ronda. Přímo z Gardeny se můžete na lyžích dostat do dalších lyžařských areálů Alta Badia a Val di Fassa. Z nich pak můžete okruh Sella Ronda uzavřít přes oblast Arabba - Marmolada. Okruh Sella je pak dále součástí obřího komplexu s názvem Dolomiti Superski, jenž pod jeden společný skipas sdružuje neuvěřitelných 1.200 kilometrů sjezdových tratí.

Špičková infrastruktura

Pokročilým lyžařům nabízí Val Gardena hned několik technicky náročných, černou barvou značených tratí. Ikonickou sjezdovkou mezi nimi je legendární Saslong, který každoročně hostí závod Světového poháru ve sjezdu. Naopak mírné, a tedy zelenou a modrou barvou značené, trasy ve Val Gardeně lákají na příjemné a pohodové lyžování začínající sjezdaře a především pak rodiny s malými dětmi.

Lyžařské terény ve Val Gardeně jsou, jak je dobrým zvykem v celé severní Itálii, dobře a pečlivě udržovány. Díky poměrně vysoké nadmořské výšce se můžete spolehnout na dostatek přírodního sněhu po celou zimní sezónu. Val Gardena je však připravena i pro případy, že sama příroda bude na množství sněhu skoupá. Většinu zdejších sjezdovek totiž lemují zařízení k výrobě umělého sněhu.

Zábava pro každého

Kromě obligátního sjezdového lyžování si mohou návštěvníci Val Gardeny dokonale vychutnat i další zimní aktivity. K těm nejoblíbenějším patří běžecké lyžování, skialpinismus, jízda na saních, procházky na sněžnicích a zimní pěší turistika. Odcestovat do této části Itálie se nemusejí bát ani jedinci bez lyžařských zkušeností. Zdejší školy lyžování nabízejí výuku začátečníkům a zdokonalování lyžařského umění pokročilým sjezdařům. V případě, že nemáte vlastní lyžařskou výbavu, jsou tady k dispozici půjčovny veškerého potřebného vybavení.

Daleko za hranicemi samotné Itálie je Val Gardena známé svou přátelskou atmosférou a typicky horským, italsky šarmantním prostředím. Zdejší restaurace, kavárny a bary lákají návštěvníky k ochutnávce tradiční italské kuchyně. Turisty ze zahraničí pak určitě potěší skutečnost, že většina personálu v těchto zařízeních je dobře jazykově vybavena včetně angličtiny.

Lyžařské terény

Pokud se rozhodnete strávit svou lyžařskou dovolenou právě ve Val Gardeně, můžete se těšit na několik věhlasných sjezdovek. Ty jsou velice oblíbené a populární jak mezi běžnými lyžaři, tak i profesionálními závodníky. Jednoznačně nejvýznamnější je trať Saslong. Ta je s největší pravděpodobností vůbec nejslavnější sjezdovkou v celé Val Gardeně. Svou pověst si vydobyla skutečností, že pravidelně hostí závody Světového poháru v alpském lyžování. Sjezdovka je technicky náročná a velice svižná. Na 3 kilometrech délky klesne o úctyhodných 840 metrů. Je považována za jednu z nejtěžších sjezdovek na světě. I proto vyžaduje od lyžařů odvahu a dobré technické dovednosti.

Další známou tratí ve Val Gardeně je sjezdovka Ciampinoi. Na ní se svezete nad Selvou di Val Gardena. Během jízdy vám nabídne krásné výhledy na okolní Dolomity a celé údolí Orcia. Červená trať Ciampinoi je známá svým středně těžkým charakterem a dobře se na ní budou cítit středně pokročilí sjezdaři.

Severním směrem ze střediska Santa Cristina vás lanovka vyveze na Col Raiser, odkud je následně možno pokračovat naa 2.518 metrů vysoký vrchol Seceda. Díky své jižní orientaci je Col Raiser jedním z populárních míst ve Val Gardeně, kde mohou lyžaři objevovat překrásné a rozmanité lyžařské terény, které jsou po celý den zality slunečními paprsky. Na zdejší modro - červené trati, ideální k lyžování začátečníků a mírně pokročilých lyžařů, je možno si užít příjemný a pohodový sjezd až do St. Christiny.

Ve Val Gardeně zkrátka najdete řadu sjezdařských tras, vhodných k příjemné a zábavné jízdě různých úrovní fyzické dovednosti i lyžařských znalostí. Bez ohledu na vaše lyžařské schopnosti a zkušenosti si tady určitě najdete tratě, které vás budou maximálně bavit a uspokojí všechna vaše přání.

Ledovec

Přímo v údolí Val Gardena se žádný ledovec nenachází. Nejbližším je Marmolada, ležící asi 30 kilometrů jihovýchodně. Marmolada je nejvyhledávanějším lyžařským areálem celého okruhu Sella Ronda. Ikonický vrchol Marmolada se šplhá výšky 3.342 metrů. Na lyžích se odtud dá sjet po 12 kilometrů dlouhé sjezdovce Bellunese s celkovým převýšením přes 1.800 metrů až do městečka Malga Ciapela. Orientace zdejších svahů severním směrem zaručuje dostatek přírodního sněhu po celou zimní sezónu.

Spolu s blízkou Arabbou se na Marmoladě lyžuje na více než 60 kilometrech sjezdovek povětšinou střední a vyšší obtížnosti. A můžete si být jisti, že jejich kvalita a profil uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších sjezdařů.

Kde se dá ubytovat?

Padne-li volba na Val Gardenu coby místo, kde v Itáliie strávíte svou zimní dovolenou, budete mít k dispozici širokou nabídku ubytování. Po celé oblasti jsou roztroušeny nejrůznější hotely, horské chaty, apartmány a penziony. Všechna tato ubytování se liší vybavením, cenou a svým stylem. Jsou schopna vyhovět nejrůznějším představám a potřebám svých hostů.

V hotelech ve Val Gardeně je možné si užít komfortní a luxusní ubytování s různými doplňkovými službami. K těm hosty nejčastěji využívaným patří wellness centra, bazény, hotelové restaurace a bary. Některé hotely mají ve své těsné blízkosti i další outdoorové aktivity pro své hosty, jakými jsou kupříkladu lyžařské školy.

Naopak samostatně stojící horské chaty jsou oblíbenou možností ubytování pro všechny, kteří hledají autentický horský zážitek. Navíc pokud společně cestuje větší skupina lyžařů, nabízejí tato zařízení dostatek prostoru pro všechny včetně třeba společenských místností či teras. Tyto chaty často umožňují rustikální a útulné ubytování s překrásnými výhledy na okolní hory. Některé z nich mají vlastní restaurace a nebo jsou schopny na objednávku zajistit pro ubytované večeře.

Stejně tak jsou vhodnou volbou pro rodiny nebo skupiny přátel, kteří preferují vlastní ubytování a flexibilitu, apartmány. Po náročném dni, stráveném na sjezdovce, budete mít svůj vlastní prostor k odpočinku. A též budete mít možnost vařit si v kuchyňce, patřící k apartmánů, vlastní jídla. Penziony pak poskytují cenově dostupné ubytování s jednoduše zařízenými a příjemnými pokoji. Jsou ideálním ubytováním pro všechny, co preferují útulné a pohodlné místo k přenocování bez nadstandardních služeb za výhodné ceny.

Zima nabízí pestré možnosti zábavy

Ve Val Gardeně se můžete věnovat během zimního období spoustě volnočasových aktivit či je možno navštívit řadu zajímavých míst, která určitě stojí za návštěvu. Nejvíce návštěvníků údolí míří v zimě samozřejmě na sjezdovky. Val Gardena je jednou z nejznámějších lyžařských destinací v Itálii a tak se vůbec není tomuto zájmu co divit. Příznivci sjezdového lyžování sem cestují především kvůli široké paletě sjezdovek, kde si svou trať najde každý. Bez ohledu na věk, fyzickou kondici či lyžařské dovednosti. Navíc se odtud můžete na lyžích vydat na sjezdovky okruhu Sella Ronda a odtud do dalších oblastí. A můžete si být jisti, že všude na vás čekají perfektně upravované tratě.

Na fanoušky snowboardingu a freestyle lyžování tady čeká dobře vybavený snowpark Saslong. V něm si freestyloví jezdci a snowboardeři mohou užít parádní skoky, raily a další prvky adrenalinové zábavy.

Aktivity mimo sjezdovky

Jedinci, kteří chtějí blíže prozkoumat přírodu, krajinu a půvab zasněžených hor, určitě ocení značené stezky pro zimní pěší turistiku. Těch jsou po celé Val Gardeně rozesety desítky a záleží jen na vás, kterou zvolíte. Můžete vybírat jak mezi krátkými a fyzicky nenáročnými procházkami po údolí, tak i delšími túrami do hor.

Po aktivním dni, stráveném na sjezdovce, si i vy můžete dopřát relaxaci a odpočinek v některém z wellness center, jichž najdete v celé Val Gardeně hned několik. Pokud se rozhodnete k návštěvě některého z nich, můžete se těšit na sauny, bazény, masáže a další příjemné wellness procedury.

Skutečnost, že Val Gardena je jedním z několika málo údolí, kde stále ještě žijí potomci Ladinů, není zdaleka známá tolika turistům jak informace o tom, že region je jednou z nejhezčích lyžařských oblastí v Itálii. Návštěvou údolí budete mít současně příležitost poznat tuto jedinečnou a bezpochyby bohatou alpskou kulturou. V oblasti je možno navštívit takové tradiční horské obce, jako je kupříkladu Ortisei nebo Selva di Val Gardena. Ty nabízejí autentický pohled na regionální architekturu, řemeslné výrobky i gastronomii.

To vše jsou samozřejmě jen některé z hlavních zajímavostí, které můžete ve Val Gardeně během zimy vidět na vlastní oči či navštívit. Bez ohledu na to, zda patříte k vášnivým lyžařům, nebo si prostě chcete jen naplno užít krásy alpského prostředí, Val Gardena nabízí spoustu možností k prožití parádní zimní dovolené, plné dobrodružství a relaxace.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.