Courchevel

Několik úrovní

Světoznámé lyžařské středisko Courchevel byste našli ve Francii nedaleko hranice s Itáliíí. Rozkládá se v údolí Tarentaise, jež je součástí největší lyžařské oblasti ve Francii s názvem Les Trois Vallées. Toto zimní středisko je daleko za hranicemi samotné Francie známé svou špičkovou lyžařskou infrastrukturou a luxusními možnostmi ubytování. Courchevel jako takový se fakticky dělí na několik úrovní podle nadmořské výšky, kde jednotlivé části leží. Jde o Courchevel 1300 (Le Praz), Courchevel 1550, Courchevel 1650 (Moriond) a Courchevel 1850. Nejvýše tedy můžete v Courchevelu bydlet v nadmořská výšce kolem 1.850 metrů na úpatí 2.240 metrů vysoké hory Chenus.

Středisko a jeho nejbližší okolí nabízí svým návštěvníkům se zájmem o sjezdové lyžování široké spektrum sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ty jsou svými různorodými profily vhodné k lyžování jak začátečníků, tak i zkušenějších a zdatnějších jezdců. Díky lyžařskému propojení Courchevelu s dalšími středisky komplexu Les Trois Vallées mají jeho návštěvníci k dispozici téměř nekonečné množství sjezdovek různých obtížností. Na milovníky freeridu a adrenalinové jízdy pak čekají v Courchevelu pestré možnosti jízdy mimo značené trasy.

Jednotlivé části lyžařského střediska Courchevel jsou též vyhlášené svými elegantními hotely, butiky, restauracemi a nočním životem. Vedle lyžování nabízí oblast i další atrakce, jako jsou třeba dobře vybavená wellness centra, kluziště nebo prvotřídní možnosti k nočnímu lyžování. Díky svému luxusnímu charakteru a ideálním lyžařským terénům patří Courchevel mezi oblíbená lyžařská střediska jak mezi jednotlivci, tak i rodinami či skupinami přátel. A to nejen ze samotné Francie, ale i ze zahraničí.

Lyžařské terény

Combe de la Saulire

Mezi nejznámější, a je třeba poznamenat, že i mezi nejtěžší, sjezdovky v Courchevelu patří Combe de la Saulire. Tato červeně značená trať s množstvím černých zkratek se spouští z 2.740 metrů vysokého vrcholu Saulire směrem na Courchevel 1850. Mimochodem Combe de la Saulire byla v roce 2018 vyhlášena britským časopisem Telegraph jako jedna z nejlepších sjezdovek na planetě. Tuto prostornou trať najdete přímo v srdci lyžařského areálu Courchevel. A za dobré viditelnosti můžete v dálce rozeznat vrchol nejvyšší evropské hory Mount Blanc.

Grand Couloir

V necelé polovině délky tratě Combe de la Saulire se k ní z levé strany připojuje ikonická sjezdovka Grand Couloir. V lyžařské mapě Courchevelu je tato trať, začínající taktéž na vrcholu Saulire, sice označena černou barvou, ovšem více než o sjezdovku se jedná spíše o jedinečný freeride. Trať je v každém případě určena pouze pokročilým a zdatným jezdcům a i tak bývá doporučováno vydat se na ní s dostatkem sil. Pokud budete mít čas, vychutnejte si na Grand Couloir překrásný výhled na celý Courchevel.

Chanrossa

Z 2.540 metrů vysokého vrcholu Col de Chanrossa, kam vás vyveze stejnojmenná lanovka, se směrem do údolí k Sulire spouští černá trať Chanrossa. Nedejte se zmást technicky nenáročným začátkem. Již brzy se totiž objeví první výzvy. Pokud se na sjezdovku Chanrossa vydáte ve skupině, středně pokročilí lyžaři nebo ti, kteří si chtějí užít klidnější lyžování, mohou uhnout na rozdvojení vpravo a vychutnat si dlouhou červenou sjezdovku Jean Pachod. Všichni se totiž opět setkáte dole. Černá Chanrossa je totiž skutečně strmá.

Lyžování na ledovci

I když přímo Courchevel ledovcový areál nemá, držitelé lyžařského pasu pro celou oblast 3 Údolí se mohou přes sousední lyžařský areál Méribel a Val Thorens dostat na lyžích až na ledovec Peclet. Ten se rozkládá ve výšce přes 3.000 metrů přímo nad Val Thorens. Vysoká nadmořská výška tady umožňuje lyžování i v době, kdy jsou ostatní lyžařské areály Les Trois Vallées bez sněhu. Dostatek prostoru tu vytváří skvělé podmínky k lyžování i snowboardingu. A díky své poloze v těsné blízkosti lyžařského střediska Val Thorens bývá ledovec populárním cílem milovníků zimních sportů téměř po celý rok. Glacier de Peclet nabízí rozmanité terény a sjezdovky, jež jsou vhodné jak k lyžování začátečníků, tak i pokročilých lyžařů. Tato skutečnost jej činí atraktivním pro širokou škálu návštěvníků.

Ubytování v Courchevelu

V populárním lyžařském středisku Courchevel čeká na jeho návštěvníky široké spektrum ubytovacích kapacit. Zdejší nabídka ubytování zahrnuje objekty různých kategorií, které splní požadavky i těch nejnáročnějších lyžařských nadšenců. Po celé lokalitě Courchevel jsou rozesety luxusní horské hotely s kompletním servisem, rozsáhlými wellness centry a dobře vybavenými apartmány. Některé z nich pak stojí přímo na svazích, takže na lyže to mají jejich hosté skutečně jen několik málo metrů.

Kromě toho jsou zájemcům z řad přijíždějících turistů k dispozici v okolí Courchevelu i kupříkladu pohodlné horské chaty a často velkoryse řešené apartmány. Příznivce sjezdového lyžování určitě potěší skutečnost, že většina ubytovacích kapacit v lyžařském středisku Courchevel má dobrý přístup ke sjezdovkám. Díky zdejší rozmanité nabídce ubytování mohou lyžaři využít v Courchevelu pestrých možností noclehu od elegantních rezidencí až po útulné horské chalupy a stavení dle svých preferencí a rozpočtu.

Gastronomie

Vedle takřka nepřeberných možností ubytování mají turisté, kteří se rozhodli strávit svou zimní dovolenou právě v Courchevelu, k dispozici i dostatek restaurací, barů a obchodů. Ty se postarají o příjemný pobyt jedincům, kteří se rádi vydávají do společnosti. Díky pozitivně hodnoceným restauracím mohou návštěvníci oblasti ochutnat jak tradiční francouzská regionální jídla, tak i mezinárodní kuchyni. Nakupování je pak další aktivitou, které si můžete ve středisku Courchevel dopřát v plné míře. A to například díky několika butikům s luxusními značkovými oděvy, sportovními potřebami či suvenýry.

Další aktivity

V lyžařském středisku Courchevel je možno se, vedle samotného sjezdového lyžování, věnovat i dalším volnočasovým aktivitám. Nebo je možné navštívit některé ze zdejších zajímavostí, které se postarají o dobrou zábavu i během zimy zimě. Mezi nejpopulárnější patří dobrodružný park Courchevel Adventure. V něm se dají vyzkoušet různé adrenalinové aktivity, jako je například jízda na sněžném skútru, snowtubing či paragliding.

Milovníkům vybrané gastronomie a vinných pochoutek se nabízí možnost ochutnat tradiční alpskou kuchyni a francouzská vína v některé z místních vyhlášených restaurací nebo vináren. Těm, kteří si chtějí trochu odpočinout od nejrůznějších sportovních aktivit, jsou k dispozici dobře vybavená wellness centra a lázně s širokým sortimentem relaxačních procedur.

V zimě se totiž dá v Courchevelu strávit dovolená plná aktivit a zážitků i mimo lyžařské svahy.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.