Arabba / Marmolada

Nejvyšší hora Dolomit

Znalci lyžování v Itálii se určitě shodnou, že lyžařská oblast Arabba - Marmolada je jednou z nejoblíbenějších lyžařských destinací v celých italských Dolomitech. Region zahrnuje rozsáhlé a působivé terény pro lyžování s pestrou nabídkou různorodých sjezdovek. Ty svými rozmanitými profily a délkami uspokojí přání a potřeby jak naprostých začátečníků, tak i zdatných a pokročilých lyžařů. Samotná Arabba je malebnou horskou vesnicí, ležící v údolí Valle di Livinallongo v benátské provincii Belluno. Ladinský název údolí je Val de Fodom. Díky své vhodné poloze vám Arabba poskytne pohodlný přístup jak do samotného údolí, tak i okolním lyžařským oblastem a dalším zajímavostem.

Hlavním tahákem lyžařského střediska Arabba - Marmolada je bezpochyby Marmolada, nejvyšší hora Dolomit. Tento majestátný masiv dosahuje nadmořské výšky úctyhodných 3.343 metrů. Marmolada nabízí nejen nádherné panoramatické výhledy, ale také dlouhé a obtížné sjezdovky, jež prověří lyžařské dovednosti a znalosti i těch nejzkušenějších sjezdařů. Díky zdejším populárním lezeckým trasám si oblast v okolí vrcholu Marmolada oblíbili i horolezci.

Okruh Sella Ronda

Celá oblast Arabba / Marmolada disponuje více než 60 kilometry sjezdovek. Samozřejmě, jak už je v Itálii dobrým zvykem, perfektně upravovaných. Sjezdové tratě jsou tu navzájem propojeny moderními lanovkami a vleky, takže přejezd mezi nimi je pohodlný a rychlý. Většina sjezdovek je vhodná k lyžování středně pokročilých až zkušených sjezdařů, ovšem najdete tu i několik sjezdovek, které svým profilem budou vyhovovat i začínajícím lyžařům. A ti nejodvážnější se tady mohou těšit na lyžování mimo sjezdovky.

Není bez zajímavosti, že oblast Arabba - Marmolada je součástí obrovského lyžařského komplexu Dolomiti Superski. Ten zahrnuje více než 1.200 kilometrů sjezdových tratí v nejrůznějších skiareálech, rozesetých po celé severní Itálii. Lyžařsky je pak Arabba a masiv Marmolada napojen na okruh Sella Ronda. Tento okruh vám umožní objevit na lyžích vedle Arabby a Marmolady i další populární lyžařská střediska v regionu, jakými jsou například Alta Badia, Val Gardena nebo Val di Fassa.

Zábava pro každého

Kromě prvotřídního lyžování nabízí Arabba svým návštěvníkům, kteří se právě v této části Itálie rozhodli strávit svou zimní dovolenou, také širokou nabídku restaurací, kaváren a hospůdek, kde si můžete vychutnat tradiční italskou kuchyni. A v neposlední řadě i odpočinout po náročném dni, stráveném na zdejších svazích. Nedílnou součástí pobytu v této oblasti je totiž pro zájemce i bohatý noční život se spoustou zábavy ve zdejších barech a klubech.

Jedinci, kteří vyhledávají i jiné aktivity než jen lyžování, se mohou v oblasti Arabby a Marmolady těšit na řadu dalších možností, jak trávit svůj volný čas. Region je kupříkladu ideálním cílem milovníků hor. Líbit se tu bude i všem, kdo hledají kombinaci nádherných panoramat Dolomit, spousty sněhu a autentického alpského zážitku. Zimní pěší turistika, běžecké lyžování, skialpy, výlety na sněžnicích. To vše jsou jen některé z možností, jak si tady užít tu pravou zimu.

Lyžařské terény

V lyžařském regionu Arabba / Marmolada najdete celou řadu známých sjezdovek, na nichž si parádní jízdu užijí všichni bez ohledu na konkrétní lyžařské dovednosti. Obrovským lákadlem je samozřejmě také přímé lyžařské propojení s okruhem Sella Ronda. Jde o velice populární, a mezi příznivci sjezdového lyžování oblíbený, okruh kolem masivu Sella. Navzájem propojuje lyžařská střediska v regionu včetně Arabby, údolí Val di Fassa, Alta Badie a Val Gardeny. Během jízdy se vám otevřou překrásné panoramatické výhledy. Sella Ronda je tak jedním z nejatraktivnějších okruhů nejen v Dolomitech, ale dokonce v celých Alpách.

Ale zpět ke sjezdovkám. Ikonickou tratí v oblasti Arabba - Marmolada je sjezdovka s názvem Bellunese. Tato dlouhá modrá trať začíná na Marmoladě v nadmořské výšce 3.269 metrů a její celková délka přesahuje 12 kilometrů. Během cesty z Punta Rocca k lyžařskému středisku Malga Ciapela sklesají lyžaři o úctyhodných 1.446 výškových metrů. Trať je ideálním lyžařským terénem především pro střední úroveň lyžařů. Díky své orientaci nabízí úžasný výhled na okolní hory. Jde též o jednu z nejdelších sjezdovek v celém lyžařském komplexu Dolomiti Superski.

Na sjezdovky na 2.478 metrů vysokém vrcholku Porta Vescovo se dostanete přímo z Arabby. Tato kombinace červeně a černě značených sjezdovek je známá svou technickou náročností, kterou ocení především zdatní a zkušení jezdci, tak i nádherným panoramatickým výhledem na Arabbu dole v údolí. S obtížností a profilem, odpovídajícím pokročilým lyžařům, je Porta Vescovo ideální volbu všech sjezdařů, kteří si chtějí dokonale užít rychlost a adrenalin.

Výše zmíněné sjezdovky jsou však jen několika málo příklady z rozmanité nabídky sjezdařských terénů v Arabbě - Marmoladě. Každá ze zdejších sjezdovek má své unikátní charakteristiky. Nezáleží tudíž na vašem lyžařském umu a fyzické kondici. Každý si tu najde trať, která pobaví a potěší.

Ledovec

Milovníky sjezdového lyžování, snowboardingu a dalších zimních sportů určitě potěší skutečnost, že oblast Arabba - Marmolada se může pyšnit ledovcem. Masiv Marmolada, na němž se stejnojmenný ledovec rozkládá, je nejvyšší horou Dolomit. Vysoká nadmořská výška je zárukou dostatku přírodního sněhu a fantastických možností k lyžování. Na svazích Marmolady se můžete svézt hned na několika sjezdovkách různých obtížností. Lyžování na ledovci Marmolada je unikátním zážitkem samo o sobě. A to především díky impozantnímu horskému prostředí a panoramatickým výhledům na okolní vrcholy a údolí.

Ubytovací možnosti

Lyžaři a další turisté, kteří přicestují právě do Arabby - Marmolady strávit svou zimní dovolenou v Itálii, tady najdou širokou nabídku ubytování. Ubytovací možnosti tu budou vyhovovat různým preferencím i rozpočtům. V celé oblasti jsou k dispozici hotely, penziony, apartmány, chalupy a další ubytovací zařízení. Zdejší hotely nabízejí svým hostům pohodlné ubytování s vyšší úrovní služeb. Mnoho z nich je vybaveno kupříkladu wellness centry, saunami a vlastními restauracemi. Cena za ubytování však odpovídá kvalitě a rozsahu poskytovaných služeb.

Penziony nejen v Arabbě jsou oblíbené zejména mezi rodinami s dětmi a turisty, hledajícími přátelské prostředí. Zpravidla mívají menší kapacitu než hotely a taktéž jednodušší vybavení. Často ale poskytují nadstandardně vřelou a přátelskou péči o své hosty. Apartmány jsou zase ideálním řešením pro všechny, kteří preferují větší prostor a samostatnost. Jsou vhodné pro větší skupiny lyžařů nebo rodiny, protože nabízejí oddělené ložnice. Ve většině případů v nich najdete i plně vybavenou kuchyňku a společný obývací pokoj.

Typické horské chalupy jsou další možnost, kde se dá v Arabbě - Marmoladě ubytovat. Tyto tradiční horské ubytovací kapacity jsou ideálním místem pro ty, kteří v italských horách hledají autenticitu, nezávislost a klid.

Další aktivity

Italská lyžařská oblast Arabba - Marmolada však svým návštěvníkům nenabízí pouze prvotřídní sjezdovky a moderní lyžařskou infrastrukturu. Najdete tu spoustu možností k zimní pěší turistice, skialpinistickým výpravám, výletům na sněžnicích, běžeckému lyžování, jízdě na saních a dalším zimním sportům a aktivitám. V regionu to ovšem nežije jen přes den, ale i s přicházejícím večerem. Oblast Arabba - Marmolada nabízí všem svým návštěvníkům také živou aprés - ski scénu s bary, restauracemi a kluby. Po celodenním lyžování si tak můžete vychutnat společnost přátel a užít si trochu jinou zábavu.

To vše jsou pochopitelně pouze některé z volnočasových činností, jimž se můžete během zimní sezóny v Arabbě - Marmoladě věnovat. Bez ohledu na to, jestli jste vášnivým lyžařem nebo milovníkem zimy a zimních aktivit, tato oblast vám zajistí spoustu možností k prožití nezapomenutelného zimního pobytu.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.