Zell am See / Kaprun

Nad jezerem Zeller See

Lyžařská oblast Zell am See / Kaprun je jedním z nejpopulárnějších regionů pro zimní dovolenou v Rakousku. Místo najdete ve spolkové zemi Salcbursko asi 70 kilometrů jihozápadně od hlavního města Salcburku. Sjezdovky se tady vinou do údolí přímo nad jezerem Zeller See a zdejší skiareál nabízí skvělé možnosti pro lyžování i snowboarding. Druhým významným lyžařským areálem oblasti Zell am See a Kaprun je ledovec Kitzsteinhorn nad obcí Kaprun.

Celá oblast Zell am See - Kaprun disponuje celkem více než 140 kilometry sjezdovek všech profilů, délek i technických náročností. Zdejší sjezdové tratě jsou vhodné k lyžování či snowboardingu každého lyžaře bez ohledu na jeho sjezdařské dovednosti či fyzickou zdatnost.

Jak již bylo zmíněno výše, hlavním lyžařským areálem oblasti Kaprun / Zell am See je vrcholek Schmittenhöhe, jenž se zvedá do výšky 1.965 metrů hned na západním okraji Zell am See. Hora nabízí celkem 80 kilometrů sjezdovek a svou trať si tady najde skutečně každý sjezdař. Toto lyžařské středisko je jako stvořené pro rodiny s malými dětmi a rekreační lyžaře, ovšem najdou se tu i náročnější, černě značené tratě pro pokročilé a zdatné jezdce.

Ledovec

Dalším parádním místem, kde si můžete u jezera Zeller See zalyžovat, je ledovec Kitzsteinhorn. Díky nadmořské výšce přes 3.000 metrů se tady drží přírodní sníh po celý rok. Na ledovci na vás čeká široká škála sjezdovek, na nichž se nebudou nudit ani naprostí začátečníci, tak ani pokročilí lyžaři. Jedinci, kteří přicestovali hledat do rakouských Alp adrenalin, si na Kitzsteinhornu užijí prvotřídní freeridové trasy ve volné terénu. Právě na ledovci můžete dlouhé hodiny prozkoumávat zdejší takřka nekonečné sněhové pole.

Prvotřídní infrastruktura

Obě lyžařská střediska, Zell am See i Kaprun, se taktéž pyšní moderními lanovkami a lyžařskými vleky. Ty umožňují efektivní, rychlou a pohodlnou přepravu lyžařů na vrcholky všech zdejších hor. K dispozici je tady i lyžařská škola s profesionálními instruktory, kteří pomáhají začátečníkům zvládnout na cvičných svazích jejich první obloučky a pokročilejším sjezdařům zdokonalit jejich dovednosti.

Spousta možností zábavy

Kromě sjezdového lyžování nabízí Zell am See a Kaprun svým návštěvníkům i další aktivity, kterým se mohou během své zimní dovolené v Rakousku věnovat. Uprostřed zimy se dá třeba vydat na příjemnou procházku po zamrzlém jezeře Zeller See. Nebo se můžete vydat bez lyží lanovkou na ledovec a užít si opravdovou ledovcovou turistiku. Necelý kilometr od centra Kaprunu je pak možno navštívit lázeňský komplex Tauern Spa. Na ploše 20.000 metrů čtverečních tu je v provozu 12 bazénů, 10 saun a dalších zařízení. Na takovém místě si mohou lyžaři skvěle odpočinout a uvolnit svalstvo po náročném dni, stráveném na svazích.

Městečko Zell am See i nedaleký Kaprun je zkrátka atraktivní destinace pro všechny milovníky zimních sportů a outdoorových aktivit. S mnoha různorodými možnostmi pro lyžování a snowboarding, spolu s krásným okolím, nabízí tato střediska nezapomenutelný zimní zážitek přímo v srdci Salcburska.

Lyžařské terény

V blízkosti Zell am See a Kaprunu na vás čekají 3 lyžařské areály, které do této části Rakouska lákají sjezdaře z celého světa. Tím nejvýše položeným je skiareál na ledovci Kitzsteinhorn. Ledovec nabízí, díky své nadmořské výšce, přesahující 3.000 metrů, dokonalé podmínky k lyžování po celou zimní sezónu a ještě několik týdnů navíc. Navíc od zimní sezóny 2019/2020 je možné se dostat až na ledovec přímo z městečka Kaprun lanovkou přes Maiskogel.

Nejblíže k městečku Zell am See si můžete zalyžovat na Schmittenhöhe, terénně velice specifické a rozlehlé hory s pestrým a různorodým systémem sjezdových tratí. Podél hřebenů na obě strany od vrcholu si příjemně zalyžují začátečníci a také rodiny s dětmi. Právě tady totiž najdete mírné, modře značené sjezdovky. Do údolí Schmitten pak klesají strmější svahy. Na Sonnkogelu to jsou červené tratě, na opačné straně pak dokonce černé padáky. Vrchol Schmittenhöhe je nyní navíc propojen lanovkami ZellamSeeXpress s obcí Viehofen, která už patří k lyžařské oblasti Saalbach / Hintergelmm.

Nejmenším z lyžařských areálů v oblasti Kaprun a Zell am See je 1.570 metrů vysoký Maiskogel. Tento rodinný skiareál se zvedá hned u západního okraje Kaprunu a sestává převážně z modrých a červených tratí. Ty jsou vhodné k lyžování jak rodin s dětmi, tak i začínajících sjezdařů. Můžete se spolehnout, že ve všech lyžařských areálech si budete moci vychutnat skvělé lyžování i snowboarding. Každá ze zdejších sjezdovek má své vlastní charakteristické rysy a přináší unikátní zážitek z jízdy.

Možnosti ubytování

V případě, že se rozhodnete vypravit se prožít svou zimní dovolenou v Rakousku právě do oblasti Zell am See - Kaprunu, můžete se spolehnout, že budete moci ubytování vybírat z široké nabídky ubytovacích kapacit. Možnosti ubytování jsou tady široké a budou vyhovovat nejrůznějším přání, potřebám, preferencím i rozpočtům. Samotné městečko Zell am See a jeho okolí poskytuje různé možnosti ubytování. Bydlet můžete jak v luxusních hotelech, tak i cenově příznivějších apartmánech, penzionech a horských chatách.

Řada zdejších hotelů nabízí pohodlné pokoje s výhledem na jezero Zell am See a blízké hory. K nejpopulárnějším hotelům v této oblasti se řadí například Grand Hotel, Hotel Salzburgerhof, Hotel Tirolerhof a další. Tyto ubytovací zařízení často poskytují kompletní služby včetně wellness center, bazénů, celodenních restaurací a dalšího vybavení.

Pokud však preferujete spíše samostatnost a vlastní prostor, můžete si v oblasti Kaprunu a Zell am See pronajmout apartmán nebo celou chatu. Tato možnost nabídne vlastní kuchyňku a dostatečně velký obývací prostor. Tato možnost ubytování je vhodná zejména pro větší rodiny nebo celé skupiny turistů. Další možností kde se ubytovat pak jsou penziony. Ty často poskytují přátelskou atmosféru a útulné pokoje za přijatelnější ceny.

Zima plná aktivit

Na turisty, kteří přicestují do oblasti Zell am See - Kaprunu strávit svou zimní dovolenou tady čeká spousta zajímavostí a aktivit, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Nejoblíbenější volnočasovou aktivitou je pochopitelně sjezdové lyžování a snowboarding. Tento populární zimní sport bývá nejčastějším důvodem, proč příznivci tohoto populárního zimního sportu cestují právě do této části Rakouska. Region je vyhlášený svými špičkovými sjezdovkami a nabízí různé možnosti lyžování jak začátečníkům, tak i pokročilým sjezdařům. Příznivci snowboardingu si zase určitě přijdou na své v blízkém funparku s různorodými překážkami a skoky.

Spoustu zimní zábavy může nabídnout i zamrzlá hladina jezera Zeller See. Okolní hory jsou ideálním pozadím k zimním procházkám či bruslení pod širým nebem. Vyzkoušet můžete i třeba lední kiting nebo si zahrát s přáteli či rodinou curling. Po náročném dni, stráveném na svahu či v běžecké stopě, si dopřejte odpočinek a relaxaci v jednom z místních wellness center. V saunách, bazénech a lázních si dokonale vychutnáte příjemnou regeneraci a účinné odreagování.

Nejen lyžování

Ve Zell / See je též možno navštívit několik zajímavých kulturních památek. Projděte se kupříkladu historickým centrem v Zell am See s jeho malebnými uličkami, navštivte kostel svatého Hippolyta, nebo si udělejte výlet na hrad Kaprun. A pokud vás láká i jiný druh zábavy, vyzkoušejte s přáteli nebo rodinou jízdu na saních. Najdete tady četné udržované sáňkařské dráhy, určené speciálně pro tuto činnost. A vůbec nevadí, pokud jste si s sebou do Rakouska nevzali vlastní sáňky. K dispozici tady budete mít hned několik půjčoven saní.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.