Davos

Východ Švýcarska

Lyžařský střediskem Davos se nachází ve švýcarských Alpách na východě země. Na hranice s Rakouskem je to odtud jen asi 10 kilometrů, do Itálie musíte urazit asi dvojnásobnou vzdálenost. Lichtenštějnsko je od Davosu vzdáleno něco přes 30 kilometrů. Davos, spolu s nedalekou obcí Klosters, patří k nejpopulárnějším zimním střediskům ve Švýcarsku. Sestává ze čtyř hlavních lyžařských oblastí. Těmi jsou Parsenn - Gotschna a Jakobshorn nad Davosem, Rinerhorn nad obcí Glaris a nejmenší Pischa. Celkem nabízí oblast Davos / Klosters přes 300 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, profilů a délek. Skvělou zimní dovolenou si tady užijí jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři.

Ovšem Davos a jeho okolí je mezi příznivci zimních sportů znám nejen svou rozsáhlou sítí prvotřídních sjezdovek, ale také kvalitními snowparky. Ty jsou oblíbenými místem zábavy všech milovníků snowboardingu a freestylového lyžování. Kromě sjezdového lyžování se tady ale můžete během své zimní dovolené věnovat i dalším volnočasovým aktivitám. Kupříkladu se můžete vydat na skialpy, nebo nazujte běžky a rozběhněte se po po upravených trasách, vedoucích skrze malebnou krajinu v okolí Davosu.

Pokud přemýšlíte o zimní dovolené a nepatříte mezi lyžaře, ani tak byste neměli Davos zavrhovat. Nelyžařům totiž Davos nabízí spoustu dalších aktivit, kterým se tady mohou v zimních měsících věnovat. Od wellness center, kde si dokonale odpočine tělo i duše, až po obchody a rustikální restaurace. Pokud vás sjezdovky nelákají, můžete si užít třeba klidné procházky po malebném centru Davosu. Vydejte se do místního muzea, věnovaného expresionistovi Ernstu Ludwigu Kirchnerovi. Nebo se projděte kolem zamrzlého jezera Davoser See, které najdete na severním okraji obce. Davos je zkrátka ideálním místem ke strávení aktivní zimní dovolené pro všechny. Jak rodiny s dětmi, tak i pro nadšence do outdoorových aktivit a i milovníky zasněžených hor.

Lyžařské terény

V Davosu patří k nejznámějším sjezdovky ve skiareálech Parsenn, Jakobshorn a Madrisa. Sjezdovky na vrcholech Weissfluhgipfel a Gotschnagraf se řadí k nejdelším tratím v regionu Davos Klosters. Sjezdy zpět k Davosu bývají řazeny k nejobtížnějším lokalitám, které prověří lyžařské dovednosti i těch nejzkušenějších sjezdařů. Tratě s čísly 7, 13 a 16 jsou na lyžařských mapách značeny černou barvou a vydávat by se na ně měli skutečně jen dobří lyžaři. Horní pasáže pak poskytnou spoustu hodin zábavy lyžařům všech úrovní dovedností.

Terény na Jakobshornu jsou zase oblíbená u freestylových lyžařů a snowboardistů. Hlavně díky kvalitnímu snowparku s názvem JatzPark. Park leží v nadmořské výšce 2.300 metrů a je pravidelně udržován. Na výběr máte ze 3 sjezdů: Medium Jib, Medium Slope and Pro Slope. Lyžařský areál Madrisa nad obcí Klosters je zase ideálním místem k lyžování rodin s dětmi a začátečníků. Dobrá dopravní dostupnost a široké, technicky nenáročné tratě slibují spoustu zábavy i teprve začínajícím jezdcům.

Bez ledovce

Lyžařská oblast Davos leží ve východní části Švýcarska, kde Alpy nejsou tak vysoké jako na západě. Nejvyšší místa, kde se tady lyžuje, leží těsně nad hranicí 2.600 metrů. Lyžařská sezóna tady tak obvykle netrvá tak dlouho, jako třeba ve Verbieru nebo Zermattu. Ale i tak tady můžete zažít parádní lyžovačku na kvalitním přírodním sněhu od prosince až do března.

Další aktivity

V Davosu na vás čeká řada zajímavostí, které stojí za návštěvu i v zimě. K populárním atrakcím v každém případě náleží již zmíněné Muzeum Kirchner, kde si můžete prohlédnout díla významného umělce Ernsta Ludwiga Kirchnera. Další možností je pak návštěva mnoha zdejších malebných kostelů. Těch je tady více než tucet. Milovníkům zábavy pak nabízí Davos atrakce v podobě 8 sáňkařských drah. Adrenalinoví nadšenci pak mohou vyzkoušet jízdu na airboardu.

Další zajímavostí je například návštěva ledového stadionu Vaillant Arena. V něm se konají různé sportovní události či exhibice, z nichž nejznámější je asi Spengler cup. Pokud se tady nekoná žádná akce, je možno si na ledě zabruslit. Jedincům, hledajícím v Davosu odpočinek a relaxaci, jsou k dispozici lázeňská centra s wellness službami nebo lázeňský komplex eau-là-là. Tato zařízení jsou ideálním místem k odpočinku po namáhavém dni, stráveném lyžováním či snowboardingem. Davos tak nabízí pestrou škálu aktivit každému, kdo se chce pobavit i za studených zimních dnů.

V Davosu se lze v zimě věnovat, kromě sjezdového lyžování, spoustě dalších outdoorových aktivit. Mezi oblíbené se řadí například výlety na sněžnicích, běžecké lyžování či procházky po zasněžených zimních turistických trasách.

S přicházejícím večerem si pak můžete vychutnat gastronomické speciality v místních restauracích, nebo se projít po krásně osvětlených vesničkách v okolí Davosu a z bezprostřední blízkosti objevovat zdejší kulturu a tradice. Davos tak poskytuje široké spektrum zábavy všem svým návštěvníkům za každého počasí a nálady.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.