Avoriaz

Součást Portes du Soleil

Avoriaz je oblíbeným alpským lyžařským střediskem, jež se nachází v regionu Haute - Savoie. Městečko se rozkládá v nadmořské výšce kolem 1.100 metrů jen několik málo kilometrů od hranice Francie se Švýcarskem. Toto středisko leží v srdci rozsáhlé lyžařské oblasti Portes du Soleil, která zasahuje na území jak Francie, tak i sousedního Švýcarska. Celkem nabízí Portes du Soleil více než 600 kilometrů sjezdovek a o přepravu lyžařů na svahy se tady stará přes 200 vleků.

Středisko Avoriaz je daleko za hranicemi Francie známé svou architekturou. Toto sportovní centrum bylo postavenou ve stylu moderního horského městečka, kam mají zakázán vjezd auta a turisté si tady tak mohou užít klidu a pohody. Díky své vhodné poloze ve výšce přes 1.800 metrů nad mořem je Avoriaz zajímavou a lákavou destinací mezi lyžaři a snowboardisty. Obec se může pyšnit skvělými sněhovými podmínkami po celou zimní sezónu. To ji, spolu s klidem, který zde po většinu času panuje, činí atraktivní destinací pro milovníky zimních sportů z celé Evropy.

Široká škála sjezdovek různých obtížností a terénů poskytuje dostatečné možnosti vyřádit se na sněhu jak pro začátečníky, tak i pokročilé lyžaře. Avoriaz však nenabízí pouze sjezdovou lyžařskou zábavu. Spousta turistů sem míří také kvůli snowparku, který patří mezi nejlepší v Evropě. Kromě toho, středisko nabízí taky možnost nočního lyžování a další aktivity po lyžování, jako je například návštěva wellness centra nebo projekce tématických filmů.

Prvotřídní lyžařské terény

Combe du Machon

Z množství sjezdovek, které Avoriaz nabízí, se jen těžko vybírají ty, které stojí za zmínku. Ne proto, že by jich snad bylo málo, ale právě naopak. Každá sjezdová trať tady má něco do sebe a stojí za to ji alespoň jednou vyzkoušet. Když už to ale musí být, vyhlášenou tratí je tady v každém případě černě značený sjezd Combe du Machon. Na necelém kilometru tady lyžaři klesnou o téměř 300 metrů. Je tudíž zřejmé, že trať je určena zdatným a zkušeným jezdcům. Pokud se chcete na trať dostat, použijte lanovku Grandes Combes nebo Lac Intrets přímo z okraje Avoriazu.

Fornet / Chavanettes

Další oblíbenou lokalitou v lyžařském areálu Avoriaz je Fornet / Chavanettes. Fornet je skvělou oblastí pro freeridery, a to zejména když napadne čerstvý sníh. Přírodní terén tady vytváří parádní freeridové hřiště s boulemi, bermami a dropy. V oblast Chavanettes však najdete i několik upravovaných sjezdovek se strmými, otevřenými úseky. Ty jsou jako stvořené k rychlým carvingovým obloukům. Ve směru od horní stanice lanovky Choucas má sjezdovka Bleue de Chavanette strmou horní část. Ta je poměrně rychlá a otevřená. Střední část sjezdovky pak zmírňuje a před posledním krátkým strmým úsekem je vhodná ke carvingu.

Les Lindarets

Areál Les Lindarets, ležící severovýchodně od Avoriazu, je nejlepší oblastí v okolí za situace, kdy sněží. Zdejší sjezdovky, lemované stromy, totiž umožňují dobrou orientaci i za zhoršené viditelnosti. Oblíbenou a hravou tratí je zde sjezdovka Combe a Floret. Vede od horní stanice sedačkové lanovky Prolays a vine se mezi stromy zpět k úpatí Lindarets. A pokud chcete, dá se odtud sjeta až k dolní stanici lanovky Ardent. Horní úsek je poměrně úzký a klikatý. Další skvělou sjezdovkou v této lokalitě je Prolays. Ačkoli má několik vcelku strmých úseků, jsou obvykle dobře upraveny.

Mont Ruan

Součástí skiareálu Avoriaz a ani celé lyžařské oblasti Portes du Soleil není ledovec. Nejbližším ledovcem je ledovec Ruan na západním svahu hory Mont Ruan. Na ledovec nevede žádná lanovka a musíte se na něj vydat po svých. Odměnou vám pak bude unikátní zážitek z lyžování na ledovci s jedinečným panoramatickým výhledem. Ledovec Ruan je oblíbený zejména mezi zkušenými skialpinisty, kteří hledají náročnější terén a rozmanité možnosti lyžování ve volném terénu.

Jaké vybrat ubytování?

V zimním středisku Avoriaz budete mít k dispozici bohatou nabídka ubytování, ze které si určitě vyberou lyžaři různých preferencí. Naleznete zde jak luxusní hotely a apartmány s veškerým moderním vybaveními a překrásným výhledem na hory, tak i útulné horské chaty a penziony s autentickou atmosférou. Vzhledem k tomu, že je Avoriaz místem bez aut, všechna ubytování jsou situována tak, aby nabídla snadný přístup ke sjezdovkám a lanovkám.

Pokud chcete během pobytu v Avoriazu ušetřit, nebo se chystáte na zimní dovolenou do Francie s větší skupinou přátel, k dispozici jsou tady též samoobslužné apartmány. Tuto možnost taktéž přivítají jedinci, kteří chtějí během svého lyžařského pobytu v oblasti Portes du Soleil flexibilitu a nezávislost. Tato rozmanitost při volbě ubytování skýtá v oblasti Avoriaz prostor každému z jejích návštěvníků bez ohledu na potřeby a preference konkrétního turisty.

Nejen sjezdové lyžování

V zimě však Avoriaz nenabízí pouze sjezdové lyžování. Je možné tu navštívit i několik zajímavostí či se věnovat i jiným aktivitám. Mezi nejpopulárnější místa, která hosté Avoriazu s oblibou navštěvují, se řadí Aquariaz. Jde o tropický aquapark s teplou vodou, skluzavkami a exotickou vegetací, jenž nabízí zábavu i odpočinek pro celou rodinu. Milovníci adrenalinu se zase mohou těšit na ledové stěny. Při lezení na ně si dokonale prověří své dovednosti.

Pokud máte rádi přírodu a zimní krajinu, vydejte se za objevováním a poznáváním okolní horské krajiny prostřednictvím pěších túr či vyjížďky na saních, tažených koňmi. Jedincům, kteří si chtějí dopřát odpočinek, nabízí středisko Avoriaz dobře vybavená wellness centra a lázně s širokou paletou relaxačních procedur. Krom toho Avoriaz čas od času hostí nejrůznější kulturní události a festivaly, které přinášejí do pobytu v tomto horském ráji další oživení.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.