Engelberg

Srdce Švýcarska

Lyžařské středisko Engelberg je jedním z nejznámějších ve Švýcarsku. Najdete je v srdci Švýcarska, asi 20 kilometrů jižně od Lucernu. Engelberg láká své návštěvníky především na své rozsáhlé lyžařské terény a možnost lyžovat až v nadmořské výšce přes 3.000 metrů. Přímo z městečka se dostanete do obou hlavních lyžařských areálů. Ze severního okraje se dostanete na Brunii, z jižní části Engelbergu vás pak lanovka vyveze až na majestátný Titlis.

Ze svého ubytování se dostanete k lanovce během několika málo minut. Engelberg má totiž na délku jen necelé 3 kilometry. Navíc o pohodlné cestování mezi ubytováním a lyžařskými areály se postarají skibusy. Vedle upravovaných sjezdových tratí, které potěší každého lyžaře bez ohledu na jeho jezdecké schopnosti a dovednosti, se tady budou zasněžené svahy líbit i milovníkům freerid. Na jezdce ve volném terénu tu čeká spousta neupravovaných tras různých obtížností.

Titlis

Zimní středisko Engelberg je daleko za hranicemi Švýcarska známé lanovkou, která vás z okraje obce vyveze takřka až na vrchol hory Titlis. Hlavní vrchol leží v nadmořské výšce 3.239 metrů. Lanovka vás vyveze o kousek vedle, na Klein Titlis, do výšky 3.028 metrů. Lanovka na Klein Titlis patří k nejvyšším visutým lanovkám v Evropě a během jízdy vzhůru nabízí cestujícím úchvatné výhledy okolní na švýcarské Alpy. Na vrcholu Titlisu si návštěvníci mohou užít ledovcovou jeskyni Titlis Glacier Cave. Za hezkého počasí se odtud taktéž otevírají impozantní panoramata okolní krajiny.

Začátečníci i pokročilí sjezdaři se mohou v lyžařském středisku Engelberg těšit na více než 80 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Kromě sjezdového lyžování tady můžete trávit svůj volný čas i dalšími zimními aktivitami, jako snowboarding, skialpinismus či běžecké lyžování. Díky své malebné horské scenerii a bohatým možnostem, jak aktivně trávit svůj volný čas, patří Engelberg mezi oblíbená cíle pro zimní sporty.

Lyžařské terény

Laub

K ikonickým svahům Engelbergu se mezi freeride lyžaři v každém případě řadí žlab Laub. Po výjezdu lanovkou Laubersgrat do výšky 2.450 metrů se můžete spustit po 3 kilometry dlouhém svahu směrem na Engelberg. Během jízdy překonáte převýšení, přesahující 1.200 metrů. Trať Laub je vyhlášená svými strmými pasážemi a je velice atraktivním terénem pro všechny zkušené lyžaře.

Steinberg

Další populární freeride tratí je v Engelbergu svah Steinberg. Trasa nabízí skvělé podmínky k jízdě od středně pokročilých lyžařů až po experty. Záleží na vás, kterou část si vyberete. Z vrcholu Titlis se spusťe pod lanvkou směrem k vrcholu Jochstock a dále pokračujte až k jezeru Trüebsee.

Brunni

Abyste ale neměli pocit, že skvělou zimní dovolenou si v lyžařském středisku Engelberg užijí pouze jedinci, kteří rádi jezdí mimo vyznačené trasy, je třeba zmínit i lyžařský areál Brunni. Ten leží na opačné straně než Titlis a skvělou zábavu si na jeho sjezdovkách užijí především rodiny s dětmi. Prostorné sjezdovky, vedené skrze les, tady budou vyhovovat i začínajícím lyžařům. Přátelský terén a krásnému výhledy do údolí utvářejí příjemnou a pohodovou atmosféru.

Ledovec chybí

I když Engelberg nemá ledovec, více než 3.000 metrů vysoký Titlis se postará o špičkové lyžařské podmínky od podzimu až do pozdního jara. Sjezdaři, snowboardisté, skialpinisté a další sportovci si tady mohou užívat skvělých podmínek k lyžování a bohaté sněhové pokrývky déle než ve většině alpských lyžařských středisek. Tato skutečnost dělá z Engelbergu oblíbený turistický cíl nadšených lyžařů, hledajících rozmanité terény a široké možnosti zábavy na prostorných svazích.

Kde se ubytovat?

V případě, že se rozhodnete strávit svou zimní dovolenou ve švýcarském Engelbergu, bude tu na vás čekat pestrá škála ubytování, vhodných pro lyžaře a další příznivce zimních outdoorových aktivit. Ubytovat se můžete v širokém spektru ubytovacích zařízení včetně hotelů, penzionů, apartmánů a horských chat. Některé z těchto ubytovacích zařízení byly postaveny v těsné blízkosti lyžařských areálů, nebo alespoň nabízejí snadný přístup k vlekům či na sjezdovky.

Pokud se chystáte na zimní dovolenou do Engelbergu, vyplatí se zorientovat se v nabídce ubytování předem. Některé hotely totiž mohou poskytovat výhodné speciální balíčky pro lyžaře, které zahrnují skipasy nebo další služby, spojené s lyžováním.

Další aktivity

V Engelbergu můžete v zimě navštívit několik zajímavostí a aktivit. Jedním z nejznámějších míst v regionu je překrásný benediktinský klášter Engelberg. Ten nabízí možnost turistických prohlídek a zároveň je důležitou historickou lokalitou. Milovníci zábavy zase mohou vyzkoušet sáňkování na sáňkařské dráze Fürenalp. Trať má na délku přes kilometr a najdete ji nedaleko vrcholové stanice Fürenalp. Není to totiž jen lyžování, které do střediska Engelberg láká turisty. Nabídka zimních aktivit je tady pestrá a pro každého se tu najde něco, co může dělat.

Dále si tady zájemci mohou užít příjemné procházky na sněžnicích nebo využijte běžkařských tras, vedoucích překrásnou zasněženou krajinou v okolí Engelbergu. Jedincům, kteří hledají naopak odpočinek a relaxaci, jsou k dispozici wellness centra. V nich si můžete dopřát odpočinek po fyzicky náročném dni, stráveném venku. Další možností je pak třeba romantická projížďka koňským spřežením. Engelberg nabízí skvělé alternativy i těm, kteří nejsou tak nadšení do lyžování.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.