Sölden

Ötztalské Alpy

Sölden je populární rakouské lyžařské středisko, které se nachází v Ötztalských Alpách. Leží ve spolkové zemi Tyrolsko jen necelých 10 kilometrů od hranice Rakouska s Itálií. Obec Sölden je jedním z největších a nejoblíbenějších lyžařských středisek nejen v Tyrolsku, ale dokonce v celém Rakousku. Do Innsbrucku, hlavního města Tyrolska, je to odtud jen asi 70 kilometrů severovýchodním směrem.

Celá oblast Sölden nabízí lyžařům přes 150 kilometrů sjezdových tratí nejrůznějších profilů a délek. Nabídka zahrnuje širokou škálu obtížností, vhodných jak k lyžování naprostých začátečníků, tak i pokročilých sjezdařů. Dva hlavní skiareály Rettenbach a Tiefenbach umožňují lyžování v nadmořských výškách od 1.350 až do úctyhodných 3.340 metrů. Hlavně díky své vysoké nadmořské výšce je Sölden známý svou dlouhou a sněhově zaručenou lyžařskou sezónou. V Söldenu se dá dobře lyžovat po většinu roku.

Mezinárodní přesah

Zimní středisko Sölden hostilo v minulosti též několik prestižních mezinárodních událostí v alpském lyžování. Jely se tu kupříkladu závody Světového poháru ve sjezdu nebo obřím slalomu. Ledovec Rettenbach se sjezdovkou, homologovanou lyžařskou federací FIS, je díky dobrým sněhovým podmínkám zárukou kvalitního profesionálního závodění na lyžích.

Pro fanoušky snowboardingu a freestylového lyžování je v Söldenu k dispozici i rozsáhlý a dobře vybavený snowpark. Area 47, jak se areál oficiálně jmenuje, disponuje různorodými překážkami a skoky. Svým dovednostem a schopnostem odpovídající atrakce tady najdou jak zkušení jezdci, tak i začátečníci.

Zábava i mimo sjezdovky

Sölden ovšem nabízí také bohatou infrastrukturu a další služby mimo sjezdové tratě. V obci samotné i v jejím okolí najdete širokou škálu hotelů, restaurací, barů a obchodů. Po celém středisku se nachází moderně vybavené lanovky, jež umožňují rychlý a pohodlný přístup na vrcholy okolních hor. Díky své geografické poloze je totiž Sölden ideálním výchozím bodem pro alpskou turistiku a vysokohorskou turistiku.

Zimní středisko Sölden lze charakterizovat jako atraktivní lyžařskou destinaci v západní části Rakouska, nabízející kvalitní sjezdovky sjezdařům všech úrovní lyžařských dovedností. Spolu s dobrou infrastrukturou a rozsáhlými možnostmi dalších aktivit po lyžování je skvělým místem pro prožití zimní dovolené v Alpách.

Vyhlášené sjezdovky

V Söldenu si můžete zalyžovat na několika známých sjezdových tratích, které jsou oblíbené jak mezi začátečníky, tak i pokročilými lyžaři. Jednou z nejdelších a nejatraktivnějších sjezdovek v celém Söldenu je trať od horní stanice lanovky na Gaislachkogel. Tato populární sjezdovka vede z vrcholu Gaislachkogelu, z nadmořské výšky 3.058 metrů, ke střední stanici lanovky. Je vhodná spíše pro středně pokročilé až zkušené sjezdaře.

Trať Schwarze Schneid je další oblíbenou sjezdovkou, která vás sveze z vrcholu hory Schwarze Schneid na ledovci Rettenbach až k údolní stanici. Nabízí nádherný výhled na okolní hory a pestrou směsicí terénů různých obtížností. Ve svých horních pasážích je modrá, dole se však větví a jedna z odboček má dokonce černou barvu. Ledovec Rettenbach je známý svou dlouhou sezónou a skvělými podmínkami na lyžování po většinu roku. Sjezdovky zde jsou často používány k závodům v rámci Světového poháru v alpském lyžování.

Big 3 Rally

Sjezdaři, kteří si chtějí projet ty nejlepší tratě v celém středisku a užít si ty nejvelkolepější výhledy, by se měli vypravit na okruh Big 3 Rally. Ten vede přes tři nejvyšší vrcholy v Söldenu, Gaislachkogel, Tiefenbachkogel a Schwarze Schneid, a nabízí úžasné výhledy a vzrušující sjezdovky.

Milovníci jízdy ve volném terénu si zase užijí širokou nabídku freeride terénů v Söldenu. Oblast zahrnuje řadu přírodních terénů, freeride zón a horských srázů, které poskytují parádní adrenalinový zážitek i zkušeným lyžařům.

To jsou však pouze některé z vyhlášených lyžařských terénů v Söldenu. Lyžařské středisko Sölden může nabídnout širokou škálou tratí, vhodných k lyžování různých úrovní sjezdařů. Své terény si tu najdou jak zkušení jezdci, tak i začínající lyžaři.

Ledovec, jistota sněhu

Jak již bylo zmíněno výše, Sölden je mezi lyžaři známý díky svým dvěma ledovcům. Jistota dostatečné přirozené sněhové pokrývky sjezdařům a příznivcům dalších zimních sportů umožňuje lyžovat v Söldenu po většinu roku. Ledovce Rettenbach a Tiefenbach se rozkládají ve vysokohorské oblasti přímo nad střediskem a nabízejí širokou škálu sjezdovek. Zalyžovat si tady může skutečně každý, neboť spektrum tratí zahrnuje terény různých obtížností, vhodné k jízdě všech úrovní lyžařů. Oba ledovce se pyšní moderními lanovkami a vybavením, umožňujícím snadný přístup a pohodlné lyžování v tomto vysokohorském skiareálu.

Pestrá nabídka ubytování

V případě, že se chystáte v zimě na dovolenou či třeba jen prodloužený víkend právě do Söldenu, můžete si být jisti, že tady najdete širokou nabídku ubytování. Ta uspokojí požadavky i přání jedinců různých preferencí i disponibilních rozpočtů. Dá se tady vybírat z širokého spektra hotelů, apartmánů, penzionů a samozřejmě i typických alpských horských chat. Většina ubytovacích zařízení leží v blízkosti lyžařských svahů a nabízí pohodlný přístup na sjezdovky.

Některé dražší hotely mají ve svých areálech také dobře vybavená wellness centra, bazény a další zařízení pro relaxaci, tak žádné po náročných dnech, strávených na zdejších svazích. Většinou je vhodné si rezervovat ubytování v Söldenu s dostatečným předstihem, neboť středisko a jeho okolí je v zimním období oblíbeným turistickým cílem nejen turistů ze zahraničí, ale i samotných Rakušanů.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.