Lech / Zürs

Oblast Ski Arlberg

Duo tyrolských vesniček Lech a Zürs tvoří prestižní a populární lyžařskou oblast, nacházející se v rakouském Tyrolsku. Leží v horském regionu spolkové země Vorarlbersko a je známá svou pohádkovou alpskou krajinou s fantastickými možnostmi lyžování. Střediska Lech a Zürs leží asi 120 kilometrů západně od Innsbrucku. Do Salcburku, hlavního města spolkové země Salcbursko, je to odsud asi 200 kilometrů. Obě vesničky jsou součástí lyžařské oblasti Ski Arlberg, která je jednou z největších a nejznámějších v celých Alpách.

Lyžařská střediska Lech i Zürs se pyšní nádhernou přírodou, malebnými horskými vrcholky a především rozmanitými sjezdovkami, na nichž si dobře zalyžují sjezdaři všech úrovní dovedností i fyzické zdatnosti. Celá oblast Ski Arlberg je již několik dekád velice populární jak mezi začínajícími lyžaři, tak i zkušenými a zdatnými jezdci jak na lyžích, tak i třeba snowboardu.

Dostatek sněhu

Spolu se sousedním střediskem St. Anton nabízejí obce Lech / Zürs více než tři stovky kilometrů parádních sjezdových tratí. Tyto sjezdovky jsou pravidelně pečlivě upravovány a sjezdařům nabízejí skvělé sněhové podmínky po celou zimní sezónu. Oblast Ski Arlberg má velmi dobrou pověst díky spoustě svahů s dostatečnou pokrývkou přírodního sněhu.

Pro freeridery jsou Zürs a nedaleký Lech rájem na zemi. Nabídka možností jízdy mimo značené trasy je fascinující a dobrodruhové tady najdou spousty divokých horských terénů a hlubokého sněhu. Jedinci, kteří si chtějí vyzkoušet lyžování mimo sjezdovky, ale zatím nemají s freeridem příliš zkušeností, mají možnost připojit se k organizované jízdě celých skupin nebo si najmout vlastního zkušeného průvodce.

Prvotřídní vybavenost

Obě lyžařská středisko Lech i Zürs si zakládá na vynikající infrastruktuře a bohaté nabídce služeb cestovního ruchu. Na turisty tady čeká široká škála hotelů, apartmánů a penzionů různých cenových kategorií i vybavení. Ve střediscích najdete i vynikající restaurace s různými světovými kuchyněmi, stylové bary či obchody s lyžařským a dalším sportovním vybavením.

Jak Lech, tak i Zürs, jsou známé svým zaměřením na luxus a vysoký standard ubytovaní a dalších služeb. Oblast už v minulosti měla čest hostit spoustu slavných osobností jak ze sportu, tak i třeba showbusinessu či politiky. Movitá klientela se tu s oblibou ubytovává v několika luxusních hotelech s pěti hvězdičkami. Atmosféra tohoto lyžařského regionu je současně elegantní, sofistikovaná i přátelská.

Zábava mimo sezdovky

Na turisty, kteří by chtěli zažít i něco jiného než klasické sjezdové lyžování, tady čeká spousta dalších aktivit v centru obcí i jejich okolí. Tato nabídka zahrnuje například noční lyžování na uměle osvětlené sjezdovce, které vám prodlouží den. Je možno se vydat i na některou ze sáňkařských drah či se dají na sněhu vyzkoušet čtyřkolky. Milovníci pěší turistiky mají možnost se vydat na pěší túry či výlet na sněžnicích. K dispozici je i bobová dráha anebo vybavená wellness centra pro maximálně účinnou relaxaci.

Dobrá dostupnost

Vesnička Lech i sousední Zürs jsou dobře dostupné jak vlastním autem, tak i veřejnou dopravou. Rychle a pohodlně se sem dá dostat po dálnici A12 z městečka Kufstein. Obce ale mají i vlastní nádraží. Ze vzdálenějších míst se dá využít i letecká přeprava. Letiště v německém Friedrichshafenu se nachází asi 120 kilometrů od střediska a stejnou vzdálenost je třeba urazit i z letiště v rakouském Innsbrucku.

Znalci lyžování v Rakousku řadí oblast Lech - Zürs k nejvýznamnějším lyžařským střediskům nejen na území samotného Rakouska, ale dokonce v celé Evropě. Krásná příroda, perfektní lyžařské podmínky, luxusní atmosféra a široká nabídka aktivit tvoří nezapomenutelný mix, v němž si zimní pobyt skvěle užijí všichni lyžaři i milovníci hor.

Sjezdařské terény

V okolí obou horských vesniček najdete spoustu známých a oblíbených sjezdovek, které lákají lyžaře všech výkonnostních i dovednostních úrovní. Jedním z nejdelších nepřerušovaných lyžařských okruhů nejen v Rakousku, ale dokonce i v celosvětovém měřítku, je Der Weisse Ring. Ten měří celkem 22 kilometry a tvoří jej 5 sjezdovek a 6 lanovek. Trasa představuje unikátní okruh mezi obcemi Lech, Zürs, Zug a Oberlech. Během jízdy si bude moci užívat nádherné výhledy na okolní horskou krajinu.

Červeně značená sjezdovka Madloch nad obcí Zürs je velmi oblíbená především u zdatnějších a pokročilejších lyžařů. Jejím nejvyšším bodem je vrcholek Madloch Joch s nadmořskou výškou 2.438 metrů a podél stejnojmenné lanovky se vine až k horské restauraci Seekopf. sjezdová trať Madloch je jednou z nejobtížnějších tras v celém regionu Ski Arlberg. Modrou barvou značená sjezdovka nad osadou Oberlech s názvem Weibermahd je ideální k lyžování začátečníků až středně pokročilých lyžařů. I ona nabízí krásné panoramatické výhledy a prostorné pasáže pro pohodovou jízdu.

Zkušení jezdci se tady nenudí

Na opačné straně Lechu než leží Weibermahd se do výšky 2.362 metrů vypíná vrcholek Rüfikopf. A právě po jeho svazích se kroutí stejnojmenná, černě značená trať Rüfikopf. Tu si oblíbili především zkušení jezdci, neboť jde o technicky náročnou a poměrně strmou trať. Z výšky 2.450 metrů, jíž dosahuje vrcholek Muggengrat, se dá zase spustit po sjezdovce, na lyžařských mapách označené číslem 10, až do Zürsu. Tato dlouhá červená trať je též vhodná spíše pro středně pokročilé lyžaře. A i ona skýtá sjezdařům během jízdy prvotřídní panoramatické výhledy.

Výše uvedené sjezdovky jsou však pouhými několika příklady z řady možností, které Lech a Zürsem příznivcům sjezdového lyžování nabízí. Středisko má v zásobě ještě spoustu dalších sjezdovek, vyhovujících různým úrovním lyžařských dovedností, které představují zajímavou výzvu i pro zkušené sjezdaře.

Ledovec

V blízkosti středisek Zürs a Lech se nenachází žádný ledovcový skiareál, jenž by umožňoval zájemcům lyžovat mimo hlavní sezónu. Nejbližším ledovcem je areál v údolí Kaunertal. ten ovšem lyžaři, ubytovaní v oblasti Lech / Zürs a jeho blízkém okolí, na lyžování obvykle nevyužívají.

Možnosti ubytování

Zájemce o lyžování v oblasti Zürs a Lech určitě potěší skutečnost, že tu na ně čeká skutečně široká nabídka ubytování. Místní ubytovací kapacity uspokojí různé potřeby i preference přijíždějících rekreantů. V oblasti Lech - Zürs tak najdete kupříkladu i několik luxusních hotelů s vysoce kvalitními službami a pohodlnými pokoji. Některé z nich mají wellness a spa centra, vlastní špičkové restaurace a fitness zařízení.

Jedincům, párům i rodinám, kteří si přejí více soukromí a samostatnosti, jsou k dispozici apartmány nebo takzvané chalety. Tyto ubytovací jednotky nabízejí vybavené kuchyně, prostorné obývací pokoje a často také vlastní parkování. Cena za ubytování v takovém apartmánu bývá obvykle mnohem nižší než částky, které jsou účtovány na přenocování v hotelu. Další cenově atraktivní možností ubytování jsou penziony. I ty nabízejí poměrně komfortní pokoje za dostupné ceny. Penziony v ceně za ubytování často zahrnují snídani nebo polopenzi a často v nich panuje přátelská atmosféra.

Zábava mimo sjezdovky

V zimě nabízí Lech a Zürs vedle sjezdového lyžování i další zajímavosti a aktivity, které můžete navštívit a vyzkoušet. Sjezdaři, kteří toho chtějí zažít ještě více, mohou využít nočního lyžování na vybraných sjezdovkách. Můžete se těšit na jedinečnou atmosféru a osvícené svahy. Jedinci, co mají rádi hory a dobrodružství, si oblíbili skialpinismus. I tady si tento populárním outdoorový sport parádně užijete.

V případě, že patříte k příznivcům pěší turistiky, najdete v okolí Lechu spoustu krásných tras a stezek pro každou úroveň fyzické kondice. Můžete si užít malebné horské cesty nebo dechberoucí panoramata. Po náročném dni, stráveném na svahu, si pak můžete dopřát odpočinek v luxusních wellness centrech a lázních. Mnoho hotelů tady nabízí širokou škálu procedur a bazénů s panoramatickým výhledem do okolí.

Anebo se nechte se rozmazlovat místní kuchyní a ochutnejte tradiční rakouské pokrmy či mezinárodní speciality, které tu nabízejí restaurace a horské chaty, roztroušené po celé oblasti. To vše jsou však jen některé z aktivit, které můžete v zimě zažít ve střediscích Lech / Zürs.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.