Oberstdorf

Moderna i historie

Oberstdorf se nachází v srdci úchvatných bavorských Alpách. V zimě nabízí svým návštěvníkům jedinečný lyžařský zážitek, jenž zajímavě kombinuje tradiční kouzlo Alp s moderním dobrodružstvím. Oberstdorf není jen další lyžařskou destinací z mnoha. Je vstupenkou k objevování nekonečných alpských výhledů při při jízdě skrze jednu z nejčistších zimních krajin v celém Německu. Oblast taktéž zaujme svou lyžařskou všestranností. Najdete tady totiž vše. Od náročných černých sjezdovek, určených zkušeným lyžařům, až po mírné svahy, ideální k lyžování začátečníků. A samozřejmě také rodiny, které si chtějí užít své první sněhové radovánky.

Kromě samotných lyžařských terénů však tato malebná vesnička v zimě ožívá i z jiné stránky. Oberstdorf nabízí unikátní kulturní mix bohatých alpských tradic i současný, moderní styl. Představte si, jak přes den lyžujete v zasněžené krajině německých Alp a večer se následně odebíráte do útulných chat, kde na vás čeká teplá a vydatná kuchyně. Právě tady, v okolí Oberstdorfu, lyžování přesahuje hranice pouhého sportu. Jízda na lyžích se tu stává nedílnou součástí pohlcující cesty do okouzlující zimní říše divů. Směs vzrušujících outdoorových sportů, úchvatné přírody a skutečné pohostinnosti dělá z každého kroku nezapomenutelný příběh, který čeká na vyprávění.

Lyžařské možnosti

Vesnička Oberstdorf a její okolí představuje lyžařský ráj, jenž přijíždějícím turistům nabízí unikátní symfonii zasněžené krajiny a adrenalinových sjezdovek. Tato malebná vesnice není jen idylickým prázdninovým útočištěm, ale také vstupní branou do jedné z nejúžasnějších lyžařských oblastí v Německu. Každý ze zdejších skiareálů se může pochlubit jedinečným kouzlem a výzvami. Od svůdného kouzla Nebelhornu, jenž se přímo nad obcí Oberstdorf tyčí do výšky 2.224 metrů a nabízí úchvatný výhled na panorama 400 alpských vrcholů, až po rodinný Söllereck. Ten lyžaře okouzluje svou nenáročností a přístupností pro začátečníky i středně pokročilé sjezaře. Rozmanitost Oberstdorfu je skutečně podmanivá.

Oberstdorf se od většiny ostatních lyžařských středisek v Alpách odlišuje nejen pestrostí lyžařských terénů, ale také průkopnickým duchem v zavádění inovací. Na lyžích se tu můžete dostat až do Rakouska. Toto přeshraniční propojení se nalézá na 2.058 vysokém vrcholu Kanzelwand a postará se bezproblémové propojení dvou skiareálů Fellhorn a Kanzelwand. Lyžařům se tak otevírají další možnosti a nové sjezdařské trasy na rakouské straně hor.

Tyto vzájemně propojené zóny nabízejí lyžařům, kteří si zvolili pro svou zimní dovolenou právě Oberstdorf, dohromady více než 130 kilometrů sjezdovek. Pestrost lyžařských terénů je široká. Od klikatých a technicky náročných sjezdů, které nadchnou i zkušené a zdatné lyžaře, až po mírné a přívětivé svahy, kde si své první obloučky mohou uprostřed alpské nádhery v klidu vychutnat i naprostí začátečníci. Každá zatáčka a každá zvolená stopa zde vypráví příběh dobrodružství a jedinečných zážitků, které na vás čekají během jízdy skrze zimní krajinu lyžařských areálů nad obcí Oberstdorf.

Pár tipů pro začínající lyžaře

Protože Oberstdorf je lokalitou, kam pravidelně každým rokem přijíždí spousty turistů, aby se na zdejších nenáročných sjezdovkách naučili lyžovat, stojí za to zmínit pár rad pro lyžařské začátečníky. Vydat se na své první lyžařské dobrodružství právě do Oberstdorfu, do srdce majestátních bavorských Alp, může být jako vstoupit do snu o zimní říši divů. Aby se však tento sen neproměnil v nebezpečnou skluzavku plnou problémů, je důležité mít na paměti několik tipů. Za prvé, vaše trpělivost, v kombinaci s vytrvalostí, je to, co promění vaše první setkání s plnohodnotnými sjezdovkami ze skličujícího v nádherné. Rozmanitý terén v Oberstdorfu je vhodný jak k lyžování zkušených sjezdařů, tak především pro začátečníky. Je ideálním místem, kde mohou nováčci postupně zdokonalovat své dovednosti aniž by se museli obávat o svou bezpečnost. A to vše navíc uprostřed úchvatné alpské krajiny.

Dalším tipem je nesoustředit se pouze na lyžování samotné. Užijte si Oberstdorf i mimo sjezdové tratě. Využijte naplno možnosti, které se vám otevírají. Kromě formální výuky vám setkávání s dalšími zažínajícím lyžaři může poskytnout prostor pro nová přátelství či poznatky. Nezapomeňte, že lyžování v Oberstdorfu není jen o zdolávání sjezdovek. Vytvořte si vzpomínky, k nimž se budete vracet ještě dlouho po návratu domů.

Kdy do Oberstdorfu?

Při plánování cesty na lyžování do Oberstdorfu je rozhodující načasování. Každý chce zažít ty nejlepší sněhové podmínky, které tato oblast příznivcům sjezdového lyžování nabízí. Nejvyšší nadmořská výška, ve které se tady lyžuje, je 2.200 metrů nad mořskou hladinou. To není, ve srovnání s dalšími alpskými středisky, nijak vysoko. Většinu turistů svádí zkušenosti k domněnce, že to nejlepší období k návštěvě lyžařského střediska Oberstdorf je od Vánoc do února. Ovšem zkušení lyžaři si šeptají ještě o jednom tajném časovém okně. A sice o konci února a začátku března. Tento časový interval se může v klidu pochlubit silnější sněhovou pokrývkou z uplynulé zimy a současně se již později stmívá. To umožňuje strávit na sjezdovkách v Oberstdorfu více času, aniž by se pozdější příjezd negativně podepsal na kvalitě lyžařských podmínek.

Odvážíte se vymanit z davu a cestovat do německých Alp mimo hlavní vrcholy lyžařské sezóny? Pak zvažte cestu na začátku prosince nebo v polovině ledna. Tato období bývají často přehlížena, neboť pro většinu turistů jsou synonymem studené zimy. Přesto však přinášejí překvapivé požitky v podobě měkčího, čerstvě napadaného sněhu a malebného kouzla zasněžené vesnice v její nejautentičtější podobě. A samozřejmě parádních sjezdů po rozlehlých tratích Oberstdorfu, kdy s vámi bude na sjezdovkách jen pár dalších lyžařů. Pokud navštívíte Oberstdorf právě v těchto obdobích, odměnou vám budou nejen výjimečné lyžařské zážitky, ale též nepřekonatelné a velice klidné a intimní setkání s tímto alpským rájem na jihu Německa.

Další aktivity mimo lyžování

Oberstdorf však v zimě není jen útočištěm lyžařských nadšenců. Je též skvělým hřištěm pro dobrodruhy a milovníky přírody, kteří na své zminí dovolené v Alpách touží objevovat zajímavosti a krásy těchto hor i mimo zasněžené svahy. Jen si to představte. Fascinující soutěska Breitachklamm, jeden z nejhlubších skalních kaňonů v Evropě, nabízí až nadpozemské zážitky a dobrodružství. Bez ohledu na roční období, ve kterém tento jedinečný úkaz navštívíte. Při cestě po klikatých stezkách vytvářejí zvuky kaskádovitých vodopádů a pohled na sluneční paprsky, prodírající se úzkými otvory, magickou atmosféru. A vybízejí návštěvníky k bezmeznému obdivu tohoto uměleckého díla, které jen pár kilometrů od Oberstdorfu vytesala během tisíciletí do tvrdých skal proudící voda. Tento skrytý klenot je obzvláště podmanivý v zimě. Tou dobou zdobí četné rampouchy jeho stěny jako drahokamy a vytvářejí ze soutěsky jeden velký okouzlující zamrzlý palác.

Těm, kteří hledají uprostřed drsné krajiny v okolí Oberstdorfu klid a harmonii, nabízí nezapomenutelnou cestu vzhůru lanovka na 1.706 metrů vysokém Söllerecku. Panoramatická jízda lanovkou se postará nejen o dopravu ke vzrušujícím turistickým stezkám, vedoucím po hřebeni nedaleko rakousko - německé hranice, ale slouží i jako pohyblivý vyhlídkový bod. Z kabinky se vám během jízdy naskytne jedinečný výhled na majestátní vrcholy Allgäuských Alp a zasněžená údolí pod nimi. Jakmile se dostanete na vrchol Söllereck, čekají na vás pohodové procházky nebo vzrušující jízda na horské dráze Allgäu Coaster. Ta spojuje vzrušení z rychlosti s úchvatnými výhledy na okolní přírodu.

V Oberstdorfu se na každém rohu skrývají jedinečné příležitosti ke spojení s klidnou krásou zimní zasněžené krajiny či k vyhledávání adrenalinových aktivit, které slibují zážitky, jež vám zůstanou v paměti ještě dlouho po návratu.

Možnosti ubytování

Jihoněmecký Oberstdorf nabízí svým návštěvníkům nejen pestrou škálu sjezdovek, co uspokojí přání a potřeby lyžařů všech úrovní dovedností, ale také široké spektrum možností ubytování. Místní ubytovací kapacity se postarají o to, aby si každý, od spořivých jedinců až po majetné zájemce o luxus, našel své ideální bydlení. Na jedinci, kteří nechtějí utratit zbytečně mnoho peněz a současně se vzdávat pohodlí, čeká v tomto regionu mnoho útulných penzionů a chat. Tyto rodinné skvosty často poskytují v ceně i vydatnou snídaní, která vás nastartuje na náročný den, strávený na sjezdovce. A navíc je to z některých z nich jen pár kroků na svah či k lanovce.

Na druhé straně se ale Oberstdorf může pochlubit nádhernými luxusními hotely, kde je každý detail vyladěn tak, abyste si tady užili nezapomenutelný pobyt. Představte si, že se po těžkém dni, stráveném na lyžích v čerstvém prašanu, ponoříte do panoramatických lázní. Nebo se uvelebíte do lehátka na terase svého apartmá s výhledem na zasněžené vrcholky. Tato zařízení často nabízejí nejen pohodlí, ale i třeba gurmánské zážitky. A to přímo na místě, kde se snoubí úchvatná alpská krása s bezkonkurenčním komfortem. Ať už se vaše peněženka přiklání ke skromnosti, nebo k přepychu, Oberstdorf se postará o to, aby vaše noci byly stejně nezapomenutelné jako dny, strávené na zdejších prvotřídních sjezdovkách.

Proč právě Oberstdorf?

Je jasné, že Oberstdorf není jen pouhou lyžařskou destinací. Je totiž zážitkem, který přesahuje rámec běžné zimní dovolené na horách. Toto malebné městečko nabízí všem svým návštěvníkům mohem více než jen nedotčené sjezdovky a dechberoucí okolní scenérie. Oberstdorf vás pozve do světa, kde se tradice a moderna skvěle doplňují a kde vedle vzrušujících zimních sportů zažijete i jedinečný kulturní zážitek. Kouzlo Oberstdorfu spočívá nejen v jeho přírodních krásách, ale také ve schopnosti vytvořit nezapomenutelné vzpomínky díky. A to především díky vřelé pohostinnosti, gurmánské alpské kuchyni a živé aprés - ski scéně.

Lyžařské areály v okolí střediska Oberstdorf navíc vynikají coby místa, která by měli alespoň jednou v životě navštívit nejen začínající lyžaři, ale i zkušení sjezdaři. Jeho rozmanitá nabídka sjezdovek bude vyhovovat všem úrovním lyžařských dovedností a znalostí. Tato skutečnost činí z Oberstdorfu komplexní ráj všech milovníků zimních sportů. A když k tomu navíc připočteme nejmodernější vybavení a příslib skvělých sněhových podmínek, je jasné, proč si tohoto klenotu váží milovníci lyžování po celém světě. Návštěva Oberstdorfu v podstatě znamená vydat se na dobrodružství, které okouzlí vaše smysly, vyzve vaše dovednosti na sjezdovkách a zanechá ve vás touhu po dalším podobném zážitku. A to ještě dlouho poté, co opustíte jeho zasněženou náruč.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.