Chamonix

Špičkové lyžařské terény

Chamonix je světově proslulým lyžařským střediskem, nacházejícím se v jižní části Francouzských Alp. Jde o historické a významné městečko, známé kvůli svému malebnému okolí a exkluzivní možnosti provozování nejrůznějších zimních sportů. Samotné Chamonix se pyšní bohatou skialpinistickou tradicí a současně je jednou z nejstarších lyžařských oblastí nejen ve Francii, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Oblast je známá díky prudkým sjezdovkám, strmým údolím a horským ledovcům, které poskytují náročné lyžařské terény především pokročilým lyžařům.

Region v okolí Chamonix však nabízí pestrou škálu sjezdovek a dalších lyžařských terénů, na kterých se budou dobře bavit jak začínající sjezdaři, tak i zkušení a zdatní jezdci. Fyzicky dobře vybavení sportovci bezpochyby ocení náročné černé sjezdovky, jakými jsou například Vallee Blanche nebo Piste du Kandahar. Pokud však patříte naopak k začátečníkům, najdete tu též spoustu mírnějších sjezdovek, vhodných k výuce lyžařské techniky anebo rodinnému lyžování.

Nejen lyžování

Ale Chamonix nenabízí svým návštěvníkům pouze sjezdové lyžování. V čase vaší zimní dovolené si tu můžete bezezbytku vychutnat také kupříkladu snowboarding, lezení po ledu, skialpinismus nebo běžecké lyžování. Na běžky je možno se vydat buď přímo v Chamonix, nebo v přilehlých údolích. Velkým turistickým lákadlem Chamonix je úžasný výhled na Mont Blanc, nejvyšší horu západní Evropy. Pokud se chcete dostat k hoře blíže, je možno využít kabinkovou lanovku, která vás vyveze až na vrchol Aiguille du Midi. Odtud je pak možno si dokonale vychutnat fascinující panoramatické výhledy na okolní hory a ledovce.

Po náročném dni, plném lyžování a dalších aktivit v okolí Chamonix, si užijte večer v centru městečka. To nabízí zájemcům široké spektrum restaurací, barů a butiků. Chamonix je také známé svou bohatou historií horolezectví a alpských expedic. Můžete se být jisti, že Chamonix je skutečným lyžařským rájem pro každého, bez ohledu na jeho lyžařské schopnosti a dovednosti. S úžasným a dechberoucím panoramatem hor, prvotřídní kvalitou sjezdovek a širokou paletou outdoorových aktivit se vždy postará o tu správnou dávku vzrušení a adrenalinu. A v každém případě si během vaší návštěvy tohoto úžasného lyžařského střediska užijete krásy zdejší horské krajiny a přírody.

Kam na sjezdovky?

V případě, že se rozhodnete strávit svou zimní dovolenou ve francouzském Chamonix, můžete se těšit na řadu známých sjezdovek. Světově proslulá je trasa mezi žulovými věžemi nad Chamonix s názvem Vallée Blanche. Jde o dlouhý a náročný sjezd přes ledovec, který nabízí úchvatné výhledy na okolní hory. Vyžaduje ovšem dobré lyžařské zkušenosti a doporučen je i průvodce. Jde o jednou z nejikoničtějších v celém Chamonix, ovšem připravte se spíše na krásné výhledy po okolí než na atraktivní lyžařský zážitek.

Nejznámější klasickou sjezdovkou je trať jménem Piste du Kandahar v nedalekém Les Houches. Tato černá pista je jednou z nejnáročnějších upravovaných sjezdovek v lyžařské oblasti Chamonix. Není se co divit, že se na ní jezdí závody v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Se svými strmými úseky a rychlými zatáčkami je skutečnou výzvou pro všechny sjezdaře, hledající vzrušení a adrenalin. Trať vede po svahu 1.900 metrů vysoké hory Prarion a končí u dolní stanice lanovky na Bellevue.

Přímo z Chamonix se dostanete do lyžařského areálu Brevent / Flegere. Tato oblast, spojující Chamonix a Les Praz, nabízí nejen obtížné černé a červené sjezdovky pro zkušené sjezdaře, ale i modré tratě, kde si budete moci zalyžovat se svými dětmi. U prostřední stanice lanovky na Brevent také najdete snowpark, kde se bude líbit freestyle lyžařům a příznivcům snowboardingu.

Asi 7 kilometrů severním směrem od Chamonix se dá lyžovat ve skiareálu Les Grands Montets nad vesničkou Argentiére. Sjezdovky tu klesají po úbočí 3.275 metrů vysoké hory Grands Montets. Tento lyžařský areál je známý svými náročnými terény a vysokou nadmořskou výškou. Ta umožňuje sjezdařům kvalitní lyžování na zdejších černě a červeně značených tratích vysoko nad hranicí lesa i pozdě na jaře. Z vrcholu je možné se vydat zpět i po ledovci s názvem Rognons.

Již zmíněné středisko Les Houches leží asi 10 kilometrů západně od centra Chamonix. Toto městečko a lyžařský areál nad ním je ideální volbou pro rodiny a začátečníky. Horní pasáže na vrcholu Prarion jsou charakteristické širokými a nijak strmými sjezdovkami, kde bude líbit začínajícím lyžařům. Níže se pak můžete svézt na náročných tratích, na nichž se pravidelně konají různé mezinárodní závody ve sjezdovém lyžování.

Výčet výše však obsahuje pouze některé z lyžařských možností, které na vás čekají v Chamonix. Oblast je považována za ráj lyžařů všech výkonnostních i dovednostních úrovní, kteří chtějí zažít vzrušení z jízdy a přitom si vychutnat jedinečnou krásu francouzských Alp.

Ledovec

Jak již bylo zmíněno výše, i v Chamonix se dá lyžovat na ledovci. Freeride trasa Vallée Blanche vás zavede na ledovec Mer de Glace, nejdelší ledovec ve Francii. Na délku měří více než 7 kilometrů. Na vrchol Aiguille du Midi se lyžaři dostanou lanovkou a odtud se následně spustí severním směrem k ledovci, kde na ně čeká nádherný sjezd po širokých ledových pláních. Freestyle lyžování na Mer de Glace je jedinečným zážitkem díky unikátnímu okolí a neopakovatelné atmosféře ledovcového prostředí. Na tento sjezd je však třeba mít dostatečnou dovednostní úroveň a v každém případě se doporučuje najít si průvodce či instruktora, který se postará o to, že budete během sjezdu v bezpečí.

Kde se ubytovat?

V okolí lyžařského střediska Chamonix i přímo v něm mohou turisté vybírat ze široké nabídky ubytování. Zdejší ubytovací kapacity vyhoví různým potřebám a rozpočtům přijíždějících lyžařů. Je možno volit mezi luxusními hotely, apartmány, horskými chatami či levnějšími penziony a hostely. V centru se nachází nejen exkluzivní hotely s pěti hvězdičkami, ale třeba také útulné rodinné ubytování. Jedinci, preferující větší soukromí a blízkost přírody, často využívají ubytování v horských chatách dále od centra s nádherným výhledem na okolní hory.

Kdo má rád na své zimní dovolené svobodu a časovou nezávislost, může si pronajmout apartmán nebo studiový byt. Ať již přímo v Chamonix, či jeho blízkém okolí. Tyto možnosti ubytování umožňují vlastní vaření a jsou ideálním řešením kupříkladu pro početné rodiny či skupiny přátel. Lyžaři s omezeným rozpočtem anebo jedinci, vyhledávající společenskou atmosféru a setkání s dalšími turisty, rádi využívají cenově dostupné penziony a hostely. Tyto typy ubytování poskytují sice jen základní pohodlí a komfort, ovšem za nižší cenu než jiná ubytovací zařízení.

Zábava pro každého

Avšak v zimě je toho v Chamonix, kromě lyžování a snowboardingu, daleko více čím můžete trávit svůj volný čas. I když nelyžujete, rozhodně stojí za to vyjet lanovkou na již zmíněný vrchol Aiguille du Midi. V každém případě totiž jde o jednu z nejvýznamnějších atrakcí v Chamonix. Za dobrého počasí je z výšky přes 3.800 metrů dechberoucí výhled na Mont Blanc a okolní hory.

Milovníkům hor se nabízí nekonečné možnosti skialpinismu. Jednou z nejžádanějších tras je již zmíněný sjezd po ledovci Mer de Glace. Ten je dokonce druhým nejdelším ledovcem v Evropě. Odvážnější povahy pak mohou vyzkoušet freeride nebo heliskiing, které poskytují pokročilým lyžařům a snowboardistům jedinečné adrenalinové zážitky.

V případě, že lyže nejsou vaší oblíbenou zimní aktivitou, můžete se v Chamonix vydat třeba na výlet na sněžnicích. Užijte si procházku po kouzelných zasněžených pláních a zblízka poznejte zimní přírodu a překrásnou horskou krajinu. Anebo se nechte vyvézt lanovkou na vrchol a následně zažijte rychlost a vzrušení při jízdě na saních zpátky do údolí. A pokud máte rádi vzrušení, vyzkoušejte třeba lezení po ledu. Zdolat zmrzlý vodopád v doprovodu zkušeného průvodce je unikátní zážitek.

Po náročném dni, stráveném na svazích některou z výše jmenovaných aktivit, si odpočiňte v některém ze wellness center, případně se vydejte do veřejných lázní v Chamonix. Nedaleko centra je možno navštívit i třeba muzeum s názvem Alpine Museum of Chamonix. V něm se dozvíte více o historii a kultuře regionu a také spoustu informací o historii horolezectví na nedalekém Mont Blancu.

To vše jsou však jen některé ze zajímavostí, které můžete v Chamonix vyzkoušet či navštívit během zimy. Středisko ale nabízí i třeba bohatý kulturní program, restaurace, obchody a kavárny. Ty jen doplňují celkový zážitek ze zimní dovolené v této malebné oblasti francouzských Alp.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.