Lyžování v Rakousku

Kolébka lyžování

Rakousko bývá velmi často označováno coby kolébka sjezdového, někdy též alpského, lyžování. A toto označení je více než trefné. Rakouské Alpy jsou pro evoluci alpského lyžování jako stvořené. Široké možnosti vhodných terénů inspirovaly vyznavače jízdy na dvou prkýnkách již v minulosti. A šíře nabídky moderních sjezdových tratí láká lyžaře do Rakouska i v současnosti. Je třeba říci, že od prvních sjezdařských průkopníků urazilo Rakousko dlouhou cestu. Dnes směřují na lyžování do rakouských skiareálů nejen jednotlivci, ale i páry a celé rodiny. Zimní dovolená v Rakousku totiž může být přesně taková, jakou jí chcete mít.

Vesnička Lech am Zürs

Rušné i klidné

Toužíte-li po aktivní dovolené, během níž budete trávit každý den na sjezdovkách, tady máte možnost. Sníte naopak o romantickém pobytu v Alpách, kde si budete užívat kouzelné atmosféry a jedinečných horských panoramat od rána do večera? I tak může vaše dovolená v Rakousku vypadat. K dispozici jsou tady jak rušná a pulzující lyžařská střediska, kde je lyžování středobodem veškerého dění, tak i malé a zastrčené horské vesničky, ze kterých dýchá romantika. Rakousko nabízí každému něco. Záleží jen na vás, co z toho si vyberete.

Úctyhodná čísla

Infrastruktura pro lyžování je v Rakousku na špičkové úrovni. Pokud se vypravíte na lyže k našim jižním sousedům, můžete se těšit na více než 20.000 kilometrů sjezdovek všech možných délek, profilů i stupňů obtížnosti. O dopravu lyžařů na rakouském svahy se stará více než tři a půl tisíce lanovek a vleků. Ty se postarají o bezpečnou a pohodlnou dopravu sjezdařů vzhůru. V Rakousku se lyžuje v nadmořské výšce od 500 až do 3.500 metrů. A nabídka sjezdových tratí je tady skutečně téměř nepřeberná.

Lyžaři v rakouském skiareálu Ischgl

Vynikající pověst

Mezi příznivci sjezdového lyžování v Čechách se Rakousko těší skvělém pověsti. Rakouské Alpy k nám ležím nejblíže. Rakousko je navíc daleko za svými hranicemi vyhlášené nejen kvůli sjezdovému lyžování, ale i dalším zimním sportům. Z lyžařského hlediska patří k nejpopulárnějším destinacím spolkové země Tyrolsko, Salcbursko, Štýrsko a Vorarlbersko. Desítky a desítky lyžařských areálů a středisek čekají v zimních měsících na své návštěvníky. Vedle skvělých podmínek k lyžování, snowboardingu a dalším zimním sportům nabízí Rakousko též kvalitní ubytování a výtečné stravování. A za zmínku pochopitelně stojí i stále populárnější zábava po lyžování, takzvané aprés - ski.

Přes 80 lyžařských oblastí

Rakousko se může pyšnit asi osmi stovkami zimních lyžařských středisek. Od světově vyhlášených až po komorní střediska s rodinnou atmosférou. Celkem je v Rakousku k nalezení asi osm desítek lyžařských oblastí, roztroušených po celé zemi. Není bez zajímavosti, že vůbec největší rakouskou lyžařskou oblastí je Ski Amadé. Ta se rozprostírá v pěti regionech na území spolkových zemí Salcburska a Štýrska. Na jeden skipas mohou lyžaři ve Ski Amadé sjezdovat na bezmála devíti stech kilometrech sjezdovek. Toto úctyhodné množství pochopitelně není v lidských silách projet během krátké několikadenní dovolené.

Sjezdovky v Rakousku jsou upravené

Blízko k ČR

Velkou výhodou Rakouska z pohledu lyžařů z České republiky je jeho geografická poloha. Jak již bylo zmíněno výše, Rakousko leží ze všech alpských zemí k České republice nejblíže. Prvotřídní lyžařské terény a kvalitní ubytování, jež se dá v Rakousku pořídit za rozumné ceny, lákají do zdejších lyžařských středisek každým rokem desetitisíce Čechů. Vlastním vozem je možné se do nejbližších alpských skiareálů na území Rakouska dostat jí za pár hodin jízdy. Pražané to mají nejblíže do lyžařské oblasti Pyhrn - Priel, pro obyvatele Brna je nejbližším skiareálem Semmering. Cesta z Prahy trvá necelých pět hodin, z Brna do Semmeringu se dostanete za 3 hodiny.

Sníh zajištěn

Díky své nadmořské výšce jsou Alpy v Rakousku zárukou kvalitního lyžování po celou zimní sezónu. Lyžovat se ve výše položených skiareálech začíná již koncem listopadu a poslední lyžaři si tady zbytky sněhu užívají ještě na jaře. Rakousko se navíc může pochlubit i několika ledovcovými areály. V nich je lyžařská sezona pochopitelně ještě delší. Rakousko se může dokonce pochlubit ledovcovým areálem, kde se lyžuje 365 dní v roce! Jde o Hintertux na konci známého lyžařského údolí Zillertal.

Rakousko si na sníh nestěžuje

Příjemné počasí

Ne každý však cestuje do Rakouska výhradně kvůli prvotřídnímu lyžování. Spousta návštěvníků rakouských lyžařských středisek si spojuje pobyt na sjezdovkách také s příjemným počasím a bezstarostnou atmosférou. To je důvodem, proč nejvíce Čechů míří na lyžování do rakouských skiareálů až na přelomu zimy a jara nebo rovnou na jaře. To již teploty během dne nepadají tak hluboko pod nulu a na modré obloze svítí jasné slunce. Třpyt bílého sněhu na sjezdovkách pak dodává samotnému lyžování jedinečnou kulisu.

Běžky

Sjezdové lyžování však není jedinou zimní aktivitou, kvůli které cestují do Rakouska návštěvníci ze zahraničí včetně České republiky. Rakousko je vyhlášenou zemí i co se týče běžeckého lyžování. Takřka každé lyžařské středisko nabízí svým hostům taktéž upravované a udržované běžecké stopy. Ty jsou určeny ve většině případů jak pro klasický styl, tak i bruslení. Pokud je pro vás běžecké lyžování doplňkem k lyžování sjezdovému, pak vá určitě bude plně dostačovat jen několik desítek kilometrů běžeckých stop. V Rakousku se však nacházejí i typicky běžecká střediska, jakým je třeba Ramsau pod horou Dachstein. Celkem nabízí Rakousko vyznavačům běžeckého lyžování více než 15.000 kilometrů upravovaných běžeckých stop.

Skiareál St. Anton

Volný styl

Ve stále větších počtech jezdí v zimě do Rakouska i příznivci freestylového lyžování a snowboardingu. Tito jezdci s oblibou cestují do skiareálů, jejichž součástí jsou i funparky a snowparky. Bohatá nabídka nejrůznějších atrakcí od U-ramp přes raily a jumpy až po nejrůznější twistery a další adrenalinové překážky zajistí parádní zábavu na dlouhé hodiny. A to jak úplných začátečníků, tak i zkušených jezdců. Ty nejvyhlášenější snowparky obvykle bývají k dispozici v lyžařských areálech, jejichž součástí je ledovec.

Aprés - ski

Stále více a více lyžařů, cestujících na sjezdovky do Alp, si už nedovede představit pobyt v moderním skiareálu bez oblíbeného aprés - ski. Jde o zábavu po lyžování, o kterou se starají horské chaty v blízkosti sjezdovek, či restaurace, bary a diskotéky pod širým nebem. K dobré zábavě samozřejmě patří i typická alpská populární hudba a něco na zahřátí. Mnozí sjezdaři s oblibou využívají tuto možnost ještě se trochu pobavit před návratem ze sjezdovky na svá ubytování.

Nejvýše položená osada Kühtai

Ubytování

Styl ubytování v rakouských Alpách koresponduje se zaměřením místních lyžařských středisek. Bydlet se dá v Rakousku jak v moderních a dobře vybavených hotelích, tak samozřejmě také v tradičních venkovských staveních. Záleží pouze na vás, jaké ubytování budete během své zimní dovolené v Rakousku preferovat. Pokud chcete bydlet přímo na sjezdovce a jste ochotni si za tento luxus připlatit, budete mít možnost. Pokud chcete naopak nocovat stranou hlavního turistického ruchu a užívat si klidu a pohody, i nabídka takových ubytovacích kapacit je v Rakousku široká.

Místní doprava

Pokud nemáte zajištěno ubytování přímo na sjezdovce, je potřeba vyřešit dopravu z hotelu či penzionu k lanovce. Pochopitelně můžete využít svého vlastního vozu. V Rakousku však funguje důmyslný a propracovaný systém lyžařských autobusů, takzvaných skibusů. Ty jsou obvykle zahrnuty v ceně lyžařského pasu a dopraví lyžaře od většiny ubytování až k nejbližší páteřní lanovce. Ta následně vyveze lyžaře vzhůru do skiareálu. Hustá síť zastávek skibusů se postará o to, že ze svého ubytování to nebudete mít k jejich nejbližší stanici nijak daleko. Při použití skibusu navíc odpadají starosti s parkováním auta, stejně jako se startováním při teplotách pod nulou.

Lyžování v Zillertalu

Odpočinek

Rakousko má k prvotřídnímu lyžování skutečně ideální podmínky. A sami Rakušané jsou si toho moc dobře vědomi. Během posledních několika dekád vybudovali ve své zemi moderní lyžařskou infrastrukturu, jež se postará o vše, co mohou lyžaři potřebovat. Od kvalitního ubytování přes špičkovou lyžařskou přepravní infrastrukturu až po relaxaci a odpočinek. Je pochopitelné, že po náročném dni, stráveném na svazích, budou lyžaři unavení. K večeru proto často dochází na nejrůznější relaxační a odpočinková centra. Včetně lázní a wellness zařízení. Ta se postarají o takový aktivní odpočinek, abyste mohli následující den opět stát plní sil pod sjezdovkou.

Oblíbená destinace

Důvodů, proč cestovat na lyžování do Alp právě do Rakouska, jsou bezpochyby desítky. Pokud se i vy rozhodnete strávit svou zimní dovolenou, nebo třeba i jen prodloužený víkend, právě v Alpách v Rakousku, určitě nebudete zklamáni. A troufáme si dokonce napsat, že nepůjde o váš poslední pobyt u našich jižních sousedů. Koneckonců spousty Čechů, kteří jezdí do Rakouska na lyže pravidelně, vám tuto zkušenost určitě potvrdí.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.