Cortina d'Ampezzo

Zimní ráj v Itálii

Cortina d'Ampezzo je jedním z nejznámějších, a je třeba říci že také nejluxusnějších, lyžařských středisek v Itálii. Nachází se v italských Alpách, v benátské provincii Belluno. Městečko Cortina d'Ampezzo je obklopena impozantními štíty Dolomity a svým návštěvníkům nabízí nádherné panoramatické výhledy i úchvatnou přírodu.

Samotná Cortina d'Ampezzo i její bezprostřední okolí je známé svými prvotřídním sjezdovkami, které dostaly toto středisko do povědomí příznivců sjezdového lyžování daleko za hranicemi samotné Itálie. Zdejší sjezdové tratě jsou vhodné k jízdě lyžařů všech úrovní dovedností i fyzické kondice. Své sjezdovky si tady najdou všichni, od úplných začátečníků až po profesionální závodníky. Středisko se může pochlubit více než 120 sjezdovkami různých délek i profilů o celkové délce přes 140 kilometrů.

Nejen lyžování

Kromě lyžování se můžete během své zimní dovolené v lyžařském středisku Cortina d'Ampezzo věnovat i dalším aktivitám. Najdete tady kupříkladu též dobře udržované běžecké tratě, snowparky pro freestylové lyžování, skvělé podmínky pro skialpinismus a možnosti vyzkoušet si i další zimní sporty. Díky své vhodné geografické poloze a přírodním podmínkám nabízí Cortina d'Ampezzo dlouhou lyžařskou sezónu, která tu obvykle trvá od listopadu až do dubna.

Samotné městečko Cortina d'Ampezzo je malebné a stylové. Genius loci tu dotváří tradiční architektura a útulné horské chaty. Je oblíbeným místem příznivců luxusu, módy a elegance nejen z Itálie, ale i z nejrůznějších koutů světa. Pokud právě k nim patříte, pak se vám tady bude určitě líbit. Najdete tady exkluzivní obchody, butiky, restaurace, kavárny a další zařízení.

Světový význam

Středisko Cortina d'Ampezzo již v minulosti hostilo několik významných lyžařských událostí. K těm nejvýznamnějším patří samozřejmě Zimní olympijské hry v roce 1956 a několik závodů v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování. A v roce 2026 se sem Olympijské hry opět vrátí, neboť Cortina je společně s Milánem spolupořadatelem.

Pro příznivce sjezdového lyžování a dalších zimních sportů z České republiky je Cortina d'Ampezzo dobře přístupná autem. Nejběžnější cesta vede přes rakouský Lienz. Je však třeba současně poznamenat, že Cortina d'Ampezzo je oblíbenou destinací bohatých turistů a hvězd showbyznysu. Je tedy více orientovaná na luxusní ubytování i služby. A tím pádem tady čekejte, ve srovnání s jinými lyžařskými středisky v Itálii, vyšší ceny. V každém případě však je Cortina d'Ampezzo kombinací nádherné přírody, špičkových sjezdovek a luxusního alpského stylu, které vám zprostředkují nezapomenutelný zážitek.

Možnosti lyžování

V lyžařském střediku Cortina d'Ampezzo a jeho okolí najdete několik známých a ikonických sjezdovek, jež jsou oblíbené mezi lyžaři všech výkonností i sjezdařských dovedností. Dominantu oblasti tvoří Tofana, reprezentativní horský masiv s několika sjezdovkami na svém úbočí. Mezi nimi najdete i slavnou černou trať Olimpia delle Tofane, která byla nedílnou součástí Zimních olympijských her v roce 1956. Do skiareálu se dá dostat přes vrcholek Col Druscié, nabízející několik zábavných sjezdovek s panoramatickými výhledy na město. Nedaleko od centra Cortiny d'Ampezzo se lyžuje též v areálu Socrepes, nacházejícím se nedaleko Tofany. Díky širokým sjezdovkám jde o oblíbenou oblast pro carvingové lyžování.

Na opačné straně pak leží 2.123 metrů vysoká Faloria, odkud se pak dostanete do dalšího významného skiareálu. Faloria se nachází nedaleko centra městečka a je populárním místem mezi začátečníky a středně pokročilými lyžaři. Vrcholek nabízí krásné panoramatické výhledy na okolní Dolomity. Mezi Tofanou a Falorií je v provozu ještě menší lyžařský areál Mietres. Ten je, díky svým povětšinou modrým a technicky nenáročným tratím, ideální volbou pro rodiny a začátečníky. A v případě zájmu se tu můžete svézt i na sáňkách.

Směrem k vyhlášenému lyžařskému okruhu Sella Ronda se lyžuje na 2.800 metrů vysokém štítu Lagazuoi. Odtud můžete sjet buď k osadě Col Gallina, nebo se vydat na opačnou stranu do údolí Alta Badia. Z vrcholu hory Lagazuoi si užijete nádherný výhled na okolní zasněžené štíty Dolomit.

Z Bai de Dones vás lanovka vyveze do výšky 2.225 metrů na Cinque Torri. Zasněžené pláně kolem zdejších pěti skalních věží nabízí lyžařům úžasné a velice pestré sjezdařské možnosti. Tato oblast je mimochodem též známá svou bohatou historií.

Marmolada

I když přímo v Cortině d'Ampezzo žádný ledovec není, asi 25 kilometrů vzdušnou čarou od centra města leží ledovec Marmolada, na kterém je možné lyžovat. Marmolada je nejvyšší horou Dolomit a umožňuje fantastické možnosti pro lyžování. Ledovec je přístupný lanovkou z obce Malga Ciapela, do které je to z Cortiny něco málo přes 40 kilometrů. Na ledovci najdete, mimo jiné, i dlouhou a širokou sjezdovku nazvanou Bellunese. Trať je vedena kolem impozantního horského masivu a je vhodná především pro pokročilé lyžaře. Díky vysoké nadmořské výšce se tady můžete kochat ohromujícími výhledy na horskou krajinu.

Ubytovací možnosti

Díky své oblibě, která trvá již několik dekád, nabízí Cortina d'Ampezzo svým návštěvníkům širokou škálu ubytování. A ačkoliv bývá Cortina řazena spíše mezi dražší italská lyžařská střediska, vhodné ubytování tady najde každý. Pestrá nabídka ubytovacích kapacit uspokojí nejrůznější preference i rozpočtům. Ve městě samotném a jeho okolí najdete luxusní i butikové hotely, penziony, apartmány, horské chaty a další ubytovací zařízení. Celá řada hotelů v Cortině má svá vlastní wellness centra, bazény a prvotřídní restaurace.

Přímo v centru Cortiny d'Ampezzo je možno se ubytovat v několika prestižních a vyhlášených hotelech s výhledem na Dolomity. Movití turisté rádi navštěvují zařízení jako jsou hotely De la Poste, Savoia Palace nebo Cristallo Resort & Spa. Tyto komplexy nabízejí svým hostům luxusní pokoje, vysoce kvalitní služby a snadný přístup ke sjezdovkám.

Pokud však preferujete spíše menší a útulnější možnosti ubytování, máte na výběr z desítek penzionů a malých rodinných hotelů. Ty jsou situovány jak přímo ve městském centru, tak i v okolních vesnicích a osadách. Třeba hotel Villa Alpina je oblíbenou možností k příjemné rodinné dovolené. Další variantou je pak pronájem apartmánů nabo celých chat. V Cortině d'Ampezzo funguje spousta soukromých majitelů, nabízejících útulné a dobře vybavené apartmány či objekty, v nichž budete mít možnost si maximálně vychutnat volnost a pohodlí.

Aktivity v zimě

Kromě sjezdového a běžeckého lyžování nabízí lyžařské středisko Cortina d'Ampezzo také řadu zajímavostí, které stojí v zimním období za návštěvu. Už jen třeba procházka centrem městečka je zajímavostí, na kterou byste si určitě měli udělat během své dovolené v Itálii čas. Můžete si tu zblízka prohlédnout typickou horskou architekturu Dolomit, stejně jako moderní a elegantní butiky, kavárny a restaurace.

Jak již bylo zmíněno výše, Cortina d'Ampezzo hostila Zimní olympijské hry v roce 1956. A v roce 2026 opět bude, spolu s nedalekým Milánem, pořádat tuto událost znovu. V severní části obce se tak nalézá zimní olympijský stadion Stadio Olimpico Del Ghiaccio, který rozhodně stojí za návštěvu. A jen několik stovek metrů od stadionu je možno navštívit i muzeum, kde se dozvíte více o historii alpského turismu v Dolomitech a nahlédnete do minulosti lyžování a horolezectví.

Siluetě Cortiny vévodí věž kostela svatých Filipa a Jakuba. Tento chrám s impozantní fasádou je jednou z nejznámějších budov v Cortině d'Ampezzo. Interiér katedrály taktéž stojí za bližší prozkoumání a poznání.

Na průzkum po svých

V okolí Cortiny d'Ampezzo je otevřena spousta tradičních horských chat a restaurací, nabízejících lahodnou alpskou kuchyni. Během nebo po lyžování se v nich dá zastavit a vychutnat si teplý oběd či večeři s typicky místními pokrmy. Případně se vypravte na vyhlídky Lagazuoi či Cinque Torri, odkud se naskytne úchvatný výhled na okolní vrcholky Dolomit.

Asi 10 kilometrů severovýchodně od Cortiny d'Ampezzo, na úpatí vrcholu Monte Cristallo, se rozkládá něco přes kilometr dlouhé jezero Lago di Misurina. Jeho hladina v zimě zamrzá a poskytuje jedinečné prostředí k pěším procházkám či bruslení.

Je jisté, že stejně jako tisíce turistů, kteří navštívili Cortinu d'Ampezzo před vámi, ani vy se tu nebudete v žádném případě nudit. Kromě lyžování tu vždy budete mít co dělat a můžete se spolehnout, že zde, uprostřed tohoto zimního ráje v Dolomitech, zažijete nezapomenutelný pobyt.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.