Pokud někoho požádáte, aby vyjmenoval alpské země, na Německo si mnozí nevzpomenou. A není se co divit. Alpy zasahují do Německa pouze v jeho jižní části, podél hranice s Rakouskem. Vzhledem k celkové rozloze Německa se jedná o skutečně malou část jeho území. Alpské pohoří se táhne podél jeho jižní hranice od Bodamského jezera směrem na východ až k Salcburku. Alpy tvoří v Německu asi 200 kilometrů dlouhý pás. A takřka všechna lyžařská střediska na území našich západních sousedů se nacházejí právě tady. Několik menších skiareálů je pak k nalezení na západní straně Šumavy. Ta už ale samozřejmě nenáleží k Alpám.
Lyžování se v Německu těší značné popularitě. Ovšem vzhledem k počtu obyvatel jsou možnosti lyžování na území Německa značně omezené. Proto si Němci svou část Alp skutečně hýčkají. V německých lyžařských střediscích se z tohoto důvodu můžete těšit na vysokou kvalitu poskytovaných služeb, komfortní ubytování a moderní lyžařskou infrastrukturu. Německé Alpy rozhodně nezklamou ani náročné turisty.
Geograficky náleží německé Alpy, které sami Němci nazývají Bavorské, do severních vápencových Alp. Na německém území se setkává několik pohoří. Nejvyšší horou je v tomto regionu a zároveň celého Německa 2.962 metrů vysoká Zugspitze. Po jejích svazích se vinou sjezdovky stejnojmenného rakousko - německého lyžařského areálu Zugspitze. Díky ledovci, jenž se na severní straně hory rozkládá, umožňuje tento skiareál celoroční lyžování.
V těsné blízkosti Zugspitze se nalézá i zřejmě nejznámější německé lyžařské středisko Garmisch - Partenkirchen. Toto městečko se rozhodně dá označit jako kolébka lyžování v Německu. V roce 1936 se tu konaly Zimní olympijské hry. Garmisch - Partenkirchen taktéž hostil i Mistrovství světa v alpském lyžování. To se na zdejších svazích konalo v roce 1978 a pak i v roce 2011.
Pro Čechy má lyžování v německých Alpách ještě další výhodu. Tou je blízkost zdejších lyžařských středisek k České republice. Vzdálenost německých Alp od Prahy se pohybuje kolem 500 kilometrů. Cesta se dá vlastním autem po moderních dálnicích pohodlně zvládnout do pěti hodin. Na lyžování do Německa tak také rádi jezdí sjezdaři, kteří nechtějí absolvovat dlouhou cestu vlastním vozem do vzdálených středisek ve Francii nebo Itálii.
Možnosti ubytování v Alpách na jihu Německa jsou široké. Od dobře vybavených hotelů, co mají v mnoha případech vlastní wellness, případně ty luxusnější i bazén, přes apartmány až po penziony. Dobrou zprávou pro příznivce lyžování a dalších zimních sportů je skutečnost, že ceny v Německu jsou v průměru dokonce nižší než třeba v sousedním Rakousku. Lyžování je přitom na vysoké úrovni a snese plné srovnání s italskými či rakouským lyžařskými středisky.
Německo si taktéž oblíbily rodiny s dětmi. Skiareály na území Německa jsou ve většině případů umístěny níže než třeba v Rakousku, Itálii nebo Francii. Tato skutečnost pak poněkud omezuje pestrost zdejších sjezdovek. Ne že by se tady nedaly najít náročné černé tratě. Světově známý Kandahar nad střediskem Garmisch - Partenkirchen určitě snese srovnání s těmi nejvyhlášenějšími tratěmi na světě. Většinou se však v Německu jedná o lehké až středně těžké tratě. A ty jsou právě ideální k rodinné zimní dovolené.
Provozovatelé vleků v Německu jsou navíc k rodinám vstřícní. Děti v doprovodu rodičů platí na lanovkách a vlecích často jen symbolické ceny. Nejrůznější dětské parky a atrakce na mírných sjezdovkách se pak postarají o spousty hodin zábavy těch nejmenších sjezdařů. V kombinaci s příznivými cenami za ubytování je lyžování v Německu pro rodiče s dětmi jako stvořené.
Jak již bylo zmíněno dříve, nejznámějším německým lyžařským areálem je oblast Garmisch - Partenkirchen. Ta je součástí rozsáhlejší lyžařské oblasti Tiroler Zugspitz Arena, jíž tvoří dohromady celkem 10 větších či menších areálů. Fakticky je celá oblast rozdělena na dvě hlavní části. Na severních svazích 2.628 metrů vysoké Alpspitze se nachází část s názvem Garmisch - Classic. Ta nabízí sjezdařům převýšení více než 1.300 metrů. A právě zde se nachází legendární sjezdovka Kandahar. O necelých 5 kilometrů západněji se pak nalézá areál Zugspitzplatt, jeho sjezdovky se rozprostírají na ledovci pod vrcholem Zugspitze. Do tohoto skiareálu je možné se dostat buď lanovkou z rakouské či německé strany, nebo populární zubačkou z Garmische - Partenkirchenu.
Dalším známým lyžařským areálem v Bavorských Alpách je Oberstdorf. Ten budou sice asi znát spíše než sjezdaři příznivci skoků na lyžích. Oberstdorf je totiž dějištěm každoročního závodu v rámci Turné čtyř můstků. Sjezdařům nabízí Oberstdorf více než 50 kilometrů sjezdovek a podobně jako oblast na Zugspitze je i Oberstdorf propojen s lyžařským areálem na území Rakouska. Ten nese název Kleinwalsertal a nachází se v západní části Rakouska, jen asi 30 kilometrů od Bodamského jezera.
Nejznámější trojici lyžařských středisek v Bavorských Alpách pak doplňuje středisko Berchtesgaden. To nabízí svým návštěvníkům asi šest desítek kilometrů sjezdových tratí spíše lehké obtížnosti. Proto si Berchtesgarden oblíbily rodiny s malými dětmi. Ty nejčastěji míří do oblasti Götschen. To ale neznamená, že by si v Berchtesgadenu neužili lyžování i zkušenější jezdci. Hora Jenner uspokojí požadavky i velice náročných sjezdařů. Příjemným zpestřením je možnost navštívit po ukončení lyžování termální lázně Watzmann, které proslavily Berchtesgaden daleko za hranicemi Německa.
Podobně jako další alpské země, i Německo nabízí svým návštěvníkům vedle lyžování spoustu dalších možností nejrůznějších volnočasových aktivit. K těm nejpopulárnějším pochopitelně patří běžecké lyžování. Běžci na lyžích si mohou v jižním Německu užívat desítek kilometrů upravovaných běžeckých stop. Běžecké tratě jsou určeny jak pro klasický styl, tak i ten bruslařský. Největší množství stop je udržován v oblastech okolo Garmisch - Partenkirchenu a Berchtesgadenu.
Značné popularitě se v Německu těší i zimní pěší turistika. Z tohoto pohledu je ideální německou dovolenkovou oblastí Berchtesgarden. Zdejší stejnojmenný národní park je mezi turisty pochopitelně populární během celého roku, ovšem v zimě se tu můžete zúčastnit bezplatné túry na sněžnicích s místním průvodcem. Nebo si užijte parádní sáňkování.
Kvůli nižší nadmořské výšce lyžařských areálů v Německu zde trvá lyžařská sezóna povětšinou od prosince do března. Pochopitelně nejdelší sezónu má v Německu oblast hory Zugspitze. V ní se obvykle lyžuje až do začátku měsíce května. A právě na jaře si tady mohou sjezdaři užívat lyžovaní se spoustou sluníčka a blankytně modrou oblohou.
Německo bývá, coby destinace pro zimní dovolenou a lyžování, často podceňováno. Je pravdou, že se tady sice nenachází žádné obří lyžařské oblasti jako je tomu v Rakousku, Itálii nebo Francii. Ovšem ne každý z turistů, mířící na zimní dovolenou do Alp, touží po moderních továrnách na lyžování a stovkách kilometrů sjezdovek. V Německu panuje v první řadě pohodová atmosféra. A dobře se tu budou cítit hlavně začátečníci a taktéž rodiny s dětmi. Navíc Němci intenzivně investují i do aktivit mimo sjezdové lyžování. Tudíž hlavně rodiče s dětmi se tady nebudou po skončení lyžování v žádném případě nudit. Pokud jste tedy ještě Německo nenavštívili a lyžování v některém z jeho lyžařských areálu nevyzkoušeli, nad touto cestou se stojí minimálně zamyslet.