Val d'Isère

Součást L'Espace Killy

Oblast Val d'Isère je populární lyžařské středisko ve francouzských Alpách. Najdete ji v údolí Tarentaise v departementu Savoie. Spolu se sousedním lyžařským střediskem Tignes tvoří Val d'Isère jeden z největších lyžařských komplexů nejen v Evropě, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Tento francouzský lyžařský ráj je znám jako L'Espace Killy. Celé údolí Val d'Isère má za sebou bohatou lyžařskou historii a je daleko za hranicemi Francie známé díky svým náročným sjezdovkám, jež sem v zimě lákají jak amatérské, tak profesionální lyžaře z nejrůznějších koutů světa.

Lyžařský areál nad městečkem Val d'Isère, které se samo o sobě rozkládá už ve značné nadmořské výšce kolem 1.850 metrů, nabízí svým návštěvníkům širokou škálu lyžařských terénů nejrůznějších profilů i délek. Zdejší sjezdovky a svahy jsou vhodné nejen ke sjezdovému lyžování a snowboardingu, ale i dalším zimním aktivitám, jako je třeba skialpinismus. Díky své poloze uprostřed francouzských Alp nedaleko hranice s Itálií a nadmořské výšce až 3.300 metrů patří k oblíbeným stálicím mezi alpskými lyžařskými středisky.

Skvělé lyžařské podmínky

Příznivci lyžování a dalších zimních sportů si lyžařskou oblast nad přehradou Lac du Chevril oblíbili zejména kvůli stálým sněhovým podmínkám po celou zimní sezónu. I z tohoto důvodu už lyžařské středisko Val d'Isère hostilo v minulosti řadu prestižních mezinárodních lyžařských soutěží, a to včetně Zimních olympijských her. Kromě závodu ve slalomu, jenž se jel v Les Menuires, se na svazích nad Val d'Isère uskutečnily všechny mužské závody ve sjezdovém lyžování.

Vedle prvotřídních podmínek pro nejrůznější zimní sporty nabízí toto francouzské zimní středisko též bohatý noční život, luxusní hotely, restaurace a desítky obchodů. Tato skutečnost činí Val d'Isère atraktivním cílem pro zimní dovolenou i mezi turisty, kteří zrovna nejsou vášnivými lyžaři. Val d'Isère je též oblíbeným místem nejen pro běžné rekreanty a amatérské lyžaře, ale i profesionální sportovce a nadšence do adrenalinových sportů.

Sjezdovky

Sjezdové lyžování ale z pohledu zimních outdoorových aktivit ve Val d'Isère jednoznačně dominuje. K nejznámějším sjezdovým tratím v oblasti patří sjezdovka La Face. Jde o extrémně náročnou, černě značnou trať, jež se spouští z 2.827 vysokého vrcholu Rocher de Bellevarde dolů do Val d'Isère. Mimo jiné byla tato sjezdovka místem, na kterém soutěžili závodníci v rámci alpských disciplín během Zimních olympijských her v roce 1992.

Další populární tratí v této části francouzských Alp je sjezdovka s prostým názvem OK, nebo též Orange. I ona má svůj začátek na Rocher de Bellevarde, musíte se však vydat na opačnou stranu než byste jeli na La Face. Orange je známá středně těžkou obtížností po celé své délce a především svou rychlostní charakteristikou. I amatérští sjezdaři na ní mohou snadno dosahovat rychlostí přes 50 kilometrů za hodinu. Trať OK již v minulosti díky svému profilu hostila několik závodů Světového poháru v alpském lyžování.

Ve Val d'Isère najdou lyžaři samozřejmě i širokou škálu středně náročných sjezdovek a nenáročných začátečnických tratí. Bohatá nabídka lyžařských terénů dělá z Val d'Isère ideální destinaci pro lyžaře různých úrovní dovedností i fyzické kondice.

Ledovec Pissaillas

Velkou výhodou lyžařského střediska Val d'Isère je přítomnost ledovce Pissaillas. Nejblíže na ledovec to mají turisté, ubytovaní v obci Le Forenet, posledním středisku na konci údolí. Ale i přímo z Val d'Isère je možno se na ledovec dostat na lyžích. Vysokohorská oblast Pissaillas je v zimě oblíbenou destinací lyžařů, v létě pak láká horolezce a příznivce vysokohorské turistiky. Ledovec měří na délku přibližně 3 kilometry a je populárním místem k lyžování ve volném terénu. Ledovec sám o sobě nabízí skvělé podmínky pro lyžování a snowboarding a díky velkorysému prostoru poskytuje rozmanité terény všem příznivcům alpského lyžování.

Možnosti ubytování

Pokud plánujete strávit svou zimní dovolenou právě v této části Francie, v lyžařském středisku Val d'Isère na vás čeká široká nabídka ubytování. Nocovat je možno v bohatém spektru ubytovacích kapacit včetně dobře vybavených hotelů, apartmánů a chalup. Některé zdejší hotely nabízejí svým hostům luxusní ubytování s wellness centry a jedinečný výhledem z pokoje přímo na blízké hory. Prostorné apartmány a horské chaty zase poskytují možnosti pro společné rodinné dovolené či skupiny přátel. Díky různorodosti ubytovacích možností si ve Val d'Isère můžete vybrat to nejvhodnější ubytování, které bude maximálně vyhovovat vašim individuálním potřebám a preferencím.

Nejen sjezdové lyžování

Vedle klasického alpského lyžování si v zimě můžete v lyžařském středisku Val d'Isère užít i řadu dalších aktivit. Nestačí vám k uspokojení z lyžování den? Pak se vydejte na lyže i po setmění a vychutnejte si noční lyžování na osvětlených sjezdovkách. Nebo se vydejte na průzkum krásného alpského prostředí na sněžnicích, či se vydejte po okolí se psím spřežení. Kromě toho můžete třeba také navštívit večer některou z místní restaurací a v příjemném prostředí si vychutnejte tradiční alpskou kuchyni a typickou atmosféru.

Na milovníky adrenalinu čeká několik snowparků s vynikajícími podmínkami ke snowboardingu a freestylovému lyžování. Z poznáním okolí Val d'Isère se můžete vydat i třeba za řídítky sněžného skútru. Klidnější povahy a lyžaři, kteří se během dne vydali ze svých sil, se večer s oblibou vydávají na návštěvu nejrůznějších wellness center, kde mohou nechat odpočinout jak své znavené tělo, tak i duši.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.