Verbier

Uprostřed Les 4 Vallées

Lyžařské středisko Verbier se nachází ve švýcarském kantonu Wallis / Valais. Z pohledu sjezdového lyžování je součástí rozsáhlého komplexu, známého jako Les 4 Vallées. S celkem více než 400 kilometry sjezdových tratí nejrůznějších délek a profilů a výškovým rozdílem mezi nejvyšším a nejnižším bodem přesahujícím 2.500 metrů, nabízí 4 údolí, jichž je Verbier nedílnou součástí, sjezdařům všech úrovní schopností i dovedností jedinečný lyžařský zážitek.

Hlavním tahákem Verbieru jsou zdejší lyžařské terény. Říká se, že Verbier patří k nejlepším lokalitám na světě pro milovníky freeride a lyžování mimo upravené sjezdové tratě. Lyžařské areály jako je majestátný Mont Fort, jehož vrchole se tyčí do výšky 3.330 metrů, poskytují dokonalé adrenalinové vyžití všem zkušeným lyžařům. Na ty méně odvázané sjezdaře či začínající jezdce pochopitelně čeká v této části Švýcarska spousta pečlivě upravených sjezdovek, vhodných k lyžování celých rodin i začátečníků.

Lyžování i zábava po něm

Je však nutné zmínit i skutečnost, že Verbier nenabízí svým návštěvníkům pouze skvělou zábavu v podobě lyžování. Pokud se rozhodnete prožít svou zimní dovolenou právě v této části Švýcarska, nedaleko trojmezí s Francií a Itálií, čeká tu na vás i třeba bohatý noční život a fantastická atmosféra. V případě zájmu je možné se ve večerním čase vypravit po svých na procházku do centra střediska. Navštivte bary, restaurace a obchody plné švýcarského šarmu. Samozřejmě tu najdete i třeba prvotřídní a dobře vybavená wellness centra, která jsou ideální k odpočinku a relaxaci po náročném dni, stráveném na verbierských svazích.

Jak již bylo zmíněno výše, Verbier je součástí rozlehlé lyžařské oblasti Les 4 Vallées. Spolu s ním tvoří komplex Čtyř údolí ještě Nendaz, Veysonnaz, Thyon a La Tzoumaz. A ačkoliv není možné se mezi skiareály přemisťovat na lyžích, během zimní sezóny jsou všechna střediska propojena železniční dopravou. O přepravu v rámci jednotlivých center se pak stará pravidelná autobusová doprava.

Švýcarské lyžařské středisko Verbier je tak ideální destinací pro zimní dovolenou pro všechny, co hledají kombinaci skvělého lyžování, pohodlných ubytovacích zařízení a bohatého nočního života. S malebnými alpskými scenériemi, rozmanitostí lyžařských terénů a gigantické oblasti Les 4 Vallées v pohodlném dosahu, si Verbier plně zaslouží své renomé jednoho z nejlepších lyžařských středisek nejen v Evropě, ale i na světě.

Sjezdovky

Milovníci sjezdového lyžován se ve Verbieru v žádném případě nebudou nudit. Po svazích nad Verbierem se táhne spousta slavných a oblíbených sjezdovek, které sem každou zimní sezónu lákají návštěvníky z celého světa.

La Chaux

Spoustu znalců lyžařské oblasti Verbier asi napadnou jako první sjezdovky na La Chaux. Na tento postranní vrchol 3.023 metrů vysoké hory Mont Gelé se dostanete lanovkou přímo z východního okraje Verbieru. A dokonce máte hned vícero možností. Terény na La Chaux bývají považovány za jedny z nejlépe upravených v celé oblasti. Sjezdovky jsou situovány v nadmořských výškách od 1.500 do 2.000 metrů a sjezdařům nabízejí překrásné panoramatické výhledy na okolní vrcholky hor. Tratě na La Chaux jsou široká a velice rozmanitá, takže si tady parádní jízdu užijí různé dovednostní úrovně sjezdařů včetně dětí.

Mont Fort

Černá sjezdovka z již zmíněné hory Mont Fort se v každém případě řadí k nejikoničtějším sjezdovkám v lyžařském středisku Verbier. Se startem v úctyhodné nadmořské výšce 3.330 metrů nabízí zkušeným a zdatným sjezdařům jedinečné zážitky z fantastického lyžování. A jako bonus si budete moci užít během jízdy dechberoucí výhledy na okolní zasněženou alpskou krajinu. A ti nejodvážnější lyžaře mohou pokračovat po trase ve směru na Tortin, která rozhodně prověří jejich sjezdařské dovednosti.

Tortin

Freeridových tras směrem na Tortin je hned několik. Jednou z možností je pokračování sjezdu z Mont Fort. Další trasa vede z vrcholu Mont Gelé a konečně třetí hlavní koridor začíná na 2.743 metrů vysokém vrcholu Col de Chassoure. Všechny tyto svahy jsou známé coby jedny z nejtěžších terénů v celém Verbieru. A zcela právem patří k legendám freeridu. Strmé svahy s hlubokým sněhem a náročným terénem bývají oblíbenou a vyhledávanou zábavou mezi zkušenými freeridery. Jedincům, hledajícím adrenalin a výzvu, se bude sjezd na Tortin rozhodně líbit.

Avšak tyto tři oblasti berete pouze jako malou ukázkou toho, co všechno Verbier svým návštěvníkům nabízí. Patří pouze k některým z mnoha fantastických sjezdařských tras, které tady mají lyžaři k dispozici. A které také dělají z Verbieru skvělé místo k parádnímu lyžování všech sjezdařů bez ohledu na jejich úroveň dovedností i fyzickou zdatnost.

Bez ledovce

Verbier a ani celá oblast Čtyř údolí nenabízí sjezdařům možnost lyžování na ledovci. Geograficky nejbližším ledovcem je Glacier du Géant nedaleko nejvyšší hory Evropy Mont Blanc. Tato skutečnost ale nijak nesnižuje kvalitu tohoto švýcarského regionu. Ve 4 údolích se lyžuje v nadmořské výšce až do 3.330 metrů. Ta je sama o sobě dostatečnou zárukou kvalitní sněhové pokrývky po celou zimní sezónu. A co se týče rozměrů sjezdovek, třeba tratě na La Chaux vám klidně mohou svou velkorysou šířkou ledovcové lyžování připomínat.

Ubytování

V Verbieru čeká na jeho návštěvníky široká a pestrá nabídka ubytování. Ubytovacích možností, vhodných k nocování lyžařů a dalších návštěvníků oblasti různých osobních preferencí a finančních rozpočtů, tu najdete k dispozici desítky. Městečko má ve své nabídce jak luxusní hotely se špičkovým vybavením, tak i třeba útulné horské chaty či prostorné apartmány všech cenových kategorií.

Jedinci, požadující prvotřídní pohodlí a kvalitní služby, obvykle míří ve středisku Verbier do luxusních hotelů. Jejich nedílnou součástí bývají dobře vybavená wellness centra, plavecké bazény a špičkové restaurace. Tyto hotely se často navíc nacházejí poblíž hlavních lyžařských areálů a svým hostům umožňují přímý přístup na sjezdovky.

I turisté, kteří na své zimní dovolené preferují především intimitu a klid horské chaty, tady mají spoustu možností kde se ubytovat. K dispozici mají kupříkladu typické dřevěné horské chaty, poskytující pocit autenticity a rustikální dojem. Některé z těchto chalup mají i třeba vlastní sauny nebo poskytují více lůžek pro početnější rodiny či skupiny přátel.

Apartmány bývají oblíbenou volbou lyžařů, kteří si chtějí ve švýcarských Alpách naplno užít domácího prostředí. Spousta z nich je dobře vybavená a nabízí plnohodnotné kuchyňky či prostorné obývací pokoje, kde můžete trávit čas pohromadě. Tyto apartmány nabízejí možnost samostatného stravování a jsou cenově dostupnější než hotely. Verbier je znám svými vynikajícími ubytovacími možnostmi. Ty vyhoví všem bez ohledu na rozpočet či preference.

Nejen sjezdovky

V zimě však můžete v městečku Verbier a jeho okolí navštívit hned několik zajímavých míst. Nebo se věnujte aktivitám, které vám poskytnou skvělý zážitek mimo sjezdovky a lyžování. Jednou z nejpopulárnějších atrakcí Verbieru je návštěva 3D Foundation Sculpture Parku, kde můžete obdivovat sochy umělců z celého světa. Park leží ve výšce 2.300 metrů na Les Ruinettes.

Další možností je zábavná jízda na saních. Tu můžete absolvovat buď ve dne, nebo na uměle osvětlené dráze za soumraku. Sáňkování je v každém případě skvělá zábava pro celou rodinu. Ti, kteří hledají naopak odpočinek a relaxaci, mají ve Verbieru k dispozici wellness centra a lázně s bohatou nabídkou masáží a dalších procedur. Tato zařízení se postarají o to, abyste v co nejkratší době opět získali ztracené síly.

Turisté, bažící po dobrodružství, se mohou vypravit na noční výlety na sněžnicích. Nebo si naopak udělejte s celou rodinou příjemnou procházku po okolí a poznejte Verbier z jiné perspektivy. Městečko též láká své návštěvníky na romantické vyjížďky koňským povozem skrze zasněženou krajinu či ochutnávku tradiční gastronomie ve stylových horských chatách. Jisté je, že Verbier nabízí svým návštěvníkům širokou škálu aktivit a zajímavostí i mimo běžné lyžařské aktivity. Každý si tak tady najde něco přesně podle svých zájmů a představ.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.