Dachstein / Schladming

Západ Štýrska

Lyžařské středisko Schladming / Dachstein je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších zimních středisek v rakouských Alpách. Najdete jej ve spolkové zemi Štýrsko ve střední části Rakouska. Rozkládá se přibližně 90 kilometrů na jihozápad od Salcburku. Lyžařská oblast Dachstein - Schladming je situována na svazích masivu Dachstein, jenž nabízí úchvatné výhledy do okolí v kombinaci se skvělými možnostmi ke sjezdovému i běžeckému lyžování.

Součástí skiareálu Schladming / Dachstein je takzvaná Houpačka přes 4 hory. Jde o lyžařsky navzájem propojené 4 horské vrcholy, na nichž mají příznivci sjezdového lyžování k dispozici je více než 120 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Lyžařské terény jsou tady různorodé a vhodné k lyžování jak naprostých začátečníků, tak i zdatných a pokročilých jezdců. Můžete se těšit na široké a slunečné svahy, stejně jako technicky náročné a velice strmé černé sjezdovky. A dokonce i nadšenci do freeride si tady přijdou na své.

Srdce Schladming

Jedním z center oblasti je tradiční alpské lyžařské středisko Schladming. Tato obce se nachází v atraktivní lokalitě přímo v srdci oblasti Dachstein - Schladming. Městečko nabízí všem svým návštěvníkům přátelskou atmosféru, tradiční alpskou architekturu a širokou škálu ubytovacích možností. Možnosti nocování ve Schladmingu jsou pestré, ubytovat se tu můžete v nejrůznějších zařízeních od luxusních hotelů až po cenově výhdoné privátní apartmány. V centru Schladmingu naleznete i přátelské restaurace a stylové kavárny, nabízející typické rakouské speciality.

Ovšem region Schladming - Dachstein není jen o sjezdovém lyžování. Můžete si tady parádně vychutnat i třeba snowboarding, běžecké lyžování, zimní pěší turistiku nebo jízdu na sáňkách. Celá oblast se může pochlubit velmi dobře udržovanou sítí běžeckých tratí o celkové délce přesahující 200 kilometrů. Zájemci tu mají možnost i třeba procházek po krásné a zasněžené zimní krajině. Jedinci, hledající adrenalinový zážitek, se mohou těšit na freeride areály či bobovou dráhu.

Hráč světového formátu

Lyžařská oblast Schladming / Dachstein se též může pyšnit bohatou historií významných sportovních událostí. Každoročně se toto rakouské středisko stává hostitelem závodů ve slalomu v rámci Světového poháru sjezdového lyžování. Lyžařský areál nad Schladmingem disponuje moderními lanovkami a vleky, což lyžařům umožňuje rychlý přístup ke všem zdejším sjezdovkám bez dlouhých front. Dá se tady zapsat i do lyžařské školy se zkušenými instruktory. Tuto službu mohou využít všichni, co chtějí zdokonalit svou lyžařskou techniku nebo mají v plánu se naučit lyžovat úplně od začátku.

I milovníci zábavy a après - ski považují region Schladming - Dachstein za ideální zimní destinací. Po celodenním lyžování si tady totiž můžete užít parádní noční život v různých bary a klubech, nabízejících živou hudbu, taneční akce a tradiční rakouskou zábavu. Oblast Dachstein / Schladming je špičkovým lyžařským střediskem s pestrými možnostmi k zimní rekreaci.

Lyžařské terény

V oblasti Dachstein - Schladming si můžete zalyžovat na několika známých sjezdovkách, jež jsou oblíbeny mezi lyžaři z celého světa. Ikonickou tratí je tady Planai 1. Tato sjezdovka je vůbec nejznámější tratí v celém středisku. Jde o více než 4,5 kilometru dlouhou a velice svižnou červenou trať, jež ve své dolní části přechází dokonce v černou pasáž. V horní části pak sjezdovka nabízí fantastický výhled na okolní hory.

Západně od hory Planai se zvedá do výšky 1.852 metrů vrchol Hochwurzen. Sjezdovky na Hochwurzenu jsou známé pro svou různorodost. Lyžaři tu najdou široké a otevřené svahy, strmé úseky pro adrenalinový zážitek i lesní průseky, které se budou líbit všem milovníkům pohádkové zimní krajiny.

Asi 5 kilometrů východně od Schladmingu si můžet zalyžovat na Hauser Kaiblingu. Tento vrchol je jedním z nejoblíbenějších skiareálů k rodinnému lyžování. Sjezdovky na Hauser Kaiblingu jsou dobře udržované a vhodné pro sjezdaře všech úrovní lyžařských dovedností. Dalším populárním místem v oblasti Schladming - Dachstein je Reiteralm. Tento lyžařský areál nabízí jak přátelské svahy pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře, tak i náročné černé sjezdovky, kde se budou dobře cítit zkušení jezdci.

Ledovec

Další vítanou skutečností je fakt, že se v oblasti Schladming a Dachstein nachází ledovec. Ten prodlužuje lyžařskou sezónu o několik týdnů. Ledovec Dachstein je jedním z nejvýše položených lyžařských středisek v Rakousku, lyžuje se tady v nadmořských výškách kolem 2.700 metrů. Sjezdaři tady mají k dispozici široké a dobře udržované svahy, které nabízejí nádherný výhled na okolní alpské vrcholy. Ledovec Dachstein je znám svou dlouhou lyžařskou sezónou. Ta začíná již na konci října a trvá až do května.

Na Dachsteinském ledovci najdete dobrou infrastrukturou včetně moderních lanovek. Vedle alpského lyžování je možno na ledovci provozovat též snowboarding, běžecké lyžování a další zimní aktivity. Areál je velmi populárním cílem milovníků lyžování z celého světa. A to především díky zdejším unikátním podmínkám a krásnému prostředí.

Možnosti ubytování

V případě, že se rozhodnete strávit svou zimní dovolenou právě v rakouském lyžařském regionu Dachstein - Schladming, vybírat nocleh budete moci ze skutečně širokého spektra ubytovacích kapacit. Nabídka ubytování ve Schladmingu a jeho okolí je pestrá a bude vyhovovat jak různým preferencím, tak i finančním rozpočtům.

V lyžařském středisku Schladming a jeho bližším i vzdálenějším okolí najdete spoustu hotelů různých kategorií. Můžete bydlet jak v luxusních resortech, tak i třeba cenově příznivých rodinných zařízeních s typicky alpskou atmosférou. Tyto hotely nabízejí svým hostům komfortní a útulně zařízené pokoje, restaurace s chutnou stravou, v těch větších často najdete dobře zařízená wellness centra a další vybavení, jež se postará o váš příjemný pobyt.

Značná část lyžařů, a to především cestujících ve skupinách, však v rakouských Alpách dává před pobytem v hotelu přednost pronájmu apartmánů nebo celé chalupy. Tento způsob ubytování je ideální volbou pro všechny, kteří preferují vlastní prostor a jistou formu samostatnosti. Tato ubytovací zařízení obvykle nabízejí plně vybavené kuchyně a často také společné prostory, jako jsou společenské místnosti či terasy. Skupiny turistů, cestující společně, tak získávají možnost trávit spoustu času pohromadě i mimo sjezdovky.

Penziony jsou oblíbenou alternativou pro jedince, hledající cenově dostupné ubytování s přátelskou atmosférou. V penzionech se můžete těšit na útulné pokoje a ve většině případů i snídani v ceně. Priváty, tedy soukromé domy nebo apartmány či pokoje, které jsou pronajímány turistům, nabízejí ubytování v rodinném prostředí a často nabízejí přímý kontakt s majiteli.

Nikdo se nebude nudit

V zimě nabízí rakouská lyžařská oblast Schladming / Dachstein spoustu aktivit i zajímavostí každému ze svých návštěvníků. K těm nejoblíbenějším samozřejmě patří sjezdové lyžování. Lyžařské středisko Schladming, ledovec Dachstein a jejich okolí je známé svými prvotřídním sjezdovkami, vhodnými k lyžování sjezdařů všech dovednostních i výkonnostních úrovní. Příznivci sjezdového lyžování tady mají k dispozici více než 120 kilometrů sjezdovek všech délek, profilů i obtížností. A to včetně slavné sjezdovky Planai, která je tratí Světového poháru v alpském lyžování.

Návštěvníci regionu sem často cestují i kvůli skutečnosti, že jen několik kilometrů vzdušnou čarou od Schladmingu leží v nadmořské výšce těsně pod 3.000 metrů ledovec Dachstein. Na něm si můžete vychutnat unikátní zážitek z lyžování i v čase, kdy sjezdovky níže v údolí ještě nejsou na podzim k lyžování vhodné či naopak na jaře už trpí nedostatkem přírodního sněhu. Ledovec nabízí nejen fantastické panoramatické výhledy téměř do všech směrů, ale také přes 20 kilometrů sjezdovek.

Aktivity mimo sjezdovky

Po dlouhém a náročném dni, stráveném na zdejších svazích, se dá odpočívat a relaxovat ve zdejších wellness centrech. Těch najdete v celém regionu dostatek. Svým hostům nabízejí širokou škálu lázeňských procedur a služeb, jakými jsou například jsou sauny, bazény, vířivky a masáže.

Chcete strávit klidný den mimo sjezdovku procházkou po zasněžené krajině? Pak si nazujte sněžnice a vydejte se na túru k vrcholu hory Stoderzinken s překrásným výhledem. Jakmile budete na vrcholu, užijete si odtud úžasný výhled na Ennstal, ledovec Dachstein a pohoří Tauern.

Máte chuť strávit den mimo sjezdovky v klidu a pohodě a projít se po sněhu? Pak si nasaďte sněžnice a vydejte se na túru na vyhlídkovou horu Stoderzinken. Jakmile se dostanete na vrchol, čekají vás nádherné výhledy na Ennstal, ledovec Dachstein a pohoří Taury. Pro příznivce běžeckého lyžování je zase malým rájem na zemi vesnička Ramsau am Dachstein. Na slunečné náhorní plošině, kde je Ramsau situováno, na ně čeká více než 200 kilometrů upravovaných běžeckých tratí. Můžete vyzkoušet fyzicky náročnou trasu na vrcholek Rittisbergu, nebo se vydejte idylickou stopou Kristallloipe v údolí Rohrmooser Untertal.

Gastronomie

V regionu Dachstein a Schladming si na své přijdou i gurmáni. Kulinářské zážitky prvotřídní kvality vám zprostředkuje projekt Almkulinarik Richarda Raucha. Slavný čtyřhvězdičkový šéfkuchař Richard Rauch se spolu s několika majiteli horských chat z regionu věnuje tvorbě kreativních pokrmů, založených na místních produktech. Vína Almkulinarik, která jsou k pokrmům podávána, jsou jim speciálně přizpůsobena a skýtají unikátní chuťový zážitek.

To vše jsou však jen některé ze zajímavých atrakcí, které lze v zimě v regionu Schladming - Dachstein navštívit. Samozřejmě je tady ale i mnoho dalšího, čekajícího na prozkoumání a bližší poznání.

O webu

Sjezdové lyžování patří k nejpopulárnějším zimním sportům. A to v celosvětovém měřítku. Každou zimu se příznivci bílého sportu vypravují na lyže jak k nám, tak i do zahraničí. Nejvíce lyžařů z Čech míří na lyžování do Alp.